Mutlu ve huzurlu yaşamanın yolları

xpeople

Yeni Üye
Kitabın çevrilmiş adı''Mutlu ve huzurlu yaşamanın yolları'' asıl ismi ise ''Hatta estedrike senevati ed-Daia.kitabın içeriğinde;
*Sıkılganlık ve heyecan nasıl yenilir.
*Hayal gücünü kullanma..
*Pozitif düşünce metodları
*Beden dili
*Kalabalık önünde konuşma
*İletişim sanatı
*Sosyal ilişkiler
*Etkin konuşma teknikleri

gibi günlük sosyal yaşamda çok işimize yarayacak bilgiler yer alıyor.serdar kocabaşın tercüme ettiği,asıl yazarı amir affas isimli yazarın kaleminden olan bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.benim çok hoşuma gitti.özetinede bir göz atın isterseniz..

Özet:

Bize göre takip edilmesi gereken orta yol şudur: “Başarı konusu da her konuda olduğu gibi araştırılmalı ve bilimsel bir disiplinle ele alınmalıdır. Ancak şu hakîkâtler de asla nazar-ı dikkatten kaçırılmamalıdır. Başarı konusundaki tüm öneriler yerine getirilse dahi, Allah dilemedikçe başarı gelmez. Çünkü, çalışmak bizden, başarı Allah’tandır.”

Siz Surekâ’nın tam Peygamberimizi yakalayacakken atının kuma saplanmasını, örümcek ağıyla Hira mağarasının kapatılmasını, Çanakkale’de Seyit Onbaşı’nın 240 kg.lık gülleyi “Yâ Allah!” diyerek kaldırmasını hangi formülle izah edeceksiniz?..

Her konuda olduğu gibi, başarı konusunda da gayretimizi ortaya koyduktan sonra biz Yaradan’a sığınalım. Küçük bir bebeğin sürekli annesinin elbisesine tutunduğunu hiç gözlemlediniz mi? Bunun nedeni, onun, güven ve rahatlığı sadece annesinin yanında bulmasıdır. Büyükler için ise zor anlarda sığınılacak tek mercii Allah’tır. Evet!.. Denizde boğulmanın eşiğindeyken veya dört bir tarafınız ateşle çevriliyken aklımıza ilk gelen şey bizi bu tehlikeden kurtarması için Allah’a sığınmak olur. Neden?

Çünkü biz derinliklerimizde hissettiğimiz kesin kanıyla, bizi kurtarmaya gücü yetecek yegâne varlığın Allah olduğuna inanırız. Bu gerçeği hiç kimse inkâr edemez. Öyleyse yüce Yaradanımıza sığınalım. Ona olan inancımızı daha da güçlendirelim. Yarattıklarında dilediği gibi tasarruf yapanın ve zor anlarımızda bize yardım etmeye asıl gücü yetenin sadece Allah olduğuna kesin bir şekilde inanalım. Allah’a olan inancımız ne kadar kuvvetlenirse, kullardan çekingenliğimiz ve korkumuz o oranda azalırken; başarımız, dünya ve ahiret saâdetimiz de aksi oranda artacaktır.

rainbow

Özel Üye
teşekkürler
bende aynen katılıorum söylenenlere .ne kadar zorluklarla karşılaşırsan karşılaş eğer hayrın we şerrin ALLAH'tan geldiğine kalben inanıyorsan, aşamayacağın hiç bir acı,üzüntü kalmıyoor...buna inanıyoruum.

ervaa

Yeni Üye
Toplum olarak kişisel gelişim kitapları üzerine o kadar çok yoğunlaşıp diğer türleri es geçmişiz ki:)geçenlerde bkm deydim.gittiğimde mütemadiyen baktığım standları incelerken baktım ki çok satanlarda kişisel gelişim kitapları almış başını gidiyor:)bir yerlerde hata ediyoruz.okumayalım demiyorum.ancak kişisel gelişim yazılarına müptela hala getirmeyelim kendimizi.o kitaplara gelene kadar yapılacak çok şey var.bir çok yol gösterici önümüze serilmiş bizim icabet etmemizi beklerken sırtımızı dönmeyelim derim.
Konu için teşekkür ederim.

xpeople

Yeni Üye
.bir çok yol gösterici önümüze serilmiş bizim icabet etmemizi beklerken sırtımızı dönmeyelim derim.
Konu için teşekkür ederim.
ervaa kardeşim peki söylermisin bana ''kitaplar en iyi yol gösterici değilmidir'' benim kanaatim bilhassa kişisel gelişim kitaplarına 21.yüzyıl toplumunun şiddetle ihtiyacı olduğu...

ervaa

Yeni Üye
ervaa kardeşim peki söylermisin bana ''kitaplar en iyi yol gösterici değilmidir'' benim kanaatim bilhassa kişisel gelişim kitaplarına 21.yüzyıl toplumunun şiddetle ihtiyacı olduğu...
En iyi yol gösterici Kuran-ı kerimdir.Özellikle ihtiyaç konusunda;)

NİLL

Yeni Üye
Başarı konusundaki tüm öneriler yerine getirilse dahi, Allah dilemedikçe başarı gelmez. Çünkü, çalışmak bizden, başarı Allah’tandır.”
paylaşım için teşekkürler...

xpeople

Yeni Üye
ervaa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
En iyi yol gösterici Kuran-ı kerimdir.Özellikle ihtiyaç konusunda
Kardeşim kuran-ı Kerim'de bir kitaptır,:rolleyes:ve ona zaten dünya döndükçe devamlı ihtiyacımız var,kişisel gelişim kitapları ile kuranı kerim gibi yüce bir kitabı kişisel gelişim ve diğer kitaplarla kıyaslamak düşünülemez bile.benim demek istediğim sosyal yaşama yön veren kitapların yardımcı kitap olarak faydalanılmasından toplumun büyük fayda göreceği kanaatindeyim,;)ve ayrıca zaten gelişim kitaplarınada dikkat edersen çoğunluğunun kur-an ahlakı ile ilişkilendirildiğini göreceksin,şunuda belirteyim kitabın adının illa kişisel gelişim olmasıda gerekmiyor.Mesela B.Said Nursi'nin risale_i nur kitaplarıda kişisel gelişim kitabıdır.;)Nasıl bakarsan öyle görürsün.:)

ervaa

Yeni Üye
Kardeşim kuran-ı Kerim'de bir kitaptır,:rolleyes:ve ona zaten dünya döndükçe devamlı ihtiyacımız var,kişisel gelişim kitapları ile kuranı kerim gibi yüce bir kitabı kişisel gelişim ve diğer kitaplarla kıyaslamak düşünülemez bile.benim demek istediğim sosyal yaşama yön veren kitapların yardımcı kitap olarak faydalanılmasından toplumun büyük fayda göreceği kanaatindeyim,;)ve ayrıca zaten gelişim kitaplarınada dikkat edersen çoğunluğunun kur-an ahlakı ile ilişkilendirildiğini göreceksin,şunuda belirteyim kitabın adının illa kişisel gelişim olmasıda gerekmiyor.Mesela B.Said Nursi'nin risale_i nur kitaplarıda kişisel gelişim kitabıdır.;)Nasıl bakarsan öyle görürsün.:)

Açtığınız konu başlığına binaen sır her zaman k.g kitaplarında olmadığı gibi kitapların çoğunluğunda da verdiğiniz örneği görmedim.misal;geçen yıllarda tantanalı bir şekilde çıkan,raflarda en üst sıralarda yer alan gizemli bir kitap duruyordu:)Yahu dedim,bu kadar tantananın üstüne nedir bu kadar övgüyle bahsedilen bu sır:p:)Açtım okudum inanın verdiğim o meblaya da çok acıdım.Sizin bu tür kitapların çoğunluğunda gördüğünüz kur-an ahlakı ile ilişkilendirme malesef olmadığı gibi,bilinçsiz okuyucuları yanlış yerlere çekip sürükleyebilecek kıvrak bir anlatım ve üslup vardı.Ben sizin gibi çoğunluğunda bir maneviyat göremiyorum bu tarz kitapların.Olanları ise ayrıştırabilmek önemli.Bunun içinde iyi bir okuyucu olmak şart.
Son cümlelerinizde size katılıyorum.Önce Kendi dinimizin kitabı Kuranı-ı Kerim sonrasında külliyatlar çok yardımcıdır.

edit:Huzur mutluluk ile alakalı olarak çeşitli ayetleri arşivimde tutuyorum.Özellikle yatsı namazından sonra okumak insanda müthiş bir ferahlık,anlatılmaz bir hal bırakıyor.ilerleyen zamanlarda paylaşırım inş.herkese faydası olsun.

MatmazeL

Özel Üye
Sabırsızlıkla bekliyorus efendim payLaşımınızı:)

ervaa

Yeni Üye
En kısa zamanda inş.

xpeople

Yeni Üye
Ben sizin gibi çoğunluğunda bir maneviyat göremiyorum
Mutlaka bi kısmı kendi ideolojisine göre şekillendiriyordur.:rolleyes:Demek istediklerini gayet iyi anladım ama..Biz yine objektif bakalım.:)''Nasıl bakarsan öyle görürüsün.''
''Güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayatından lezzet alır''Ayetleri'de bekliyoruz.;)

ervaa

Yeni Üye
Mutlaka bi kısmı kendi ideolojisine göre şekillendiriyordur.:rolleyes:Demek istediklerini gayet iyi anladım ama..Biz yine objektif bakalım.:)''Nasıl bakarsan öyle görürüsün.''
''Güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayatından lezzet alır''Ayetleri'de bekliyoruz.;)
Demek istediklerimi anladığınıza sevindim.Ayetleri ekliyorum hemen inş.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara