4yıllık lisans mezunlarının girebilecekleri sınavlar

sessizzlik

Yeni Üye
Bölüm:
MEZUN
4yıllık lisans mezunlarının girebileceği Sınavlar

1.ALES(Akademik lisans üstü eğitim sınavı

2.SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

3.KPSS (Kamu personeli seçme sınavı)

4.KPDS (Kamu personeli dili sınavı)

5.Banka Müfettişlki sınavları

6.Gümrük komisyonculuğu sınavı

7.Sigorta Experliği Sınavı

8.İdari hakimlik sınavı

9.Kaymakamlık sınavı(en çok istediğim):)

10.Hesap uzmanlığı sınavı

rainbow

Özel Üye
teşekkürler :psınawları tam unutmuştuk ki;;;hatırlattın:p:D
ilk 3 maddedeki sınawlar beni bekliyoor:rolleyes:

bozturk15

Yeni Üye
slm alese girebilmek için lisans diplomasının not ortalamasının kaç olması gerekiyor bien varmı arkadaşlar :confused:

sessizzlik

Yeni Üye
Bölüm:
MEZUN
slm alese girebilmek için lisans diplomasının not ortalamasının kaç olması gerekiyor bien varmı arkadaşlar :confused:
Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES), herhangi bir üniversitede lisans eğitimini tamamlamış veya üniversite son sınıfta okuyan ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin girmek zorunda oldukları bir baraj sınavıdır. Yüksek Lisans için;

Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın (ALES’in) % 50’si
Lisans Derecesinin (Transcript’in) % 25’i

Mülakat Sınavı’nın % 25’i

alınmaktadır. Bu işlemler sonucunda elde edilen puanlar en yüksekten başlayarak sıralanırlar ve üniversitenin kontenjanı dâhilinde yüksek lisans programına yerleştirilirler. Yüksek Lisans programına girebilmek için ALES puanının mümkün olduğunca yüksek olması önemli bir avantajdır.

ALES Sınavı Nisan ve Kasım dönemleri olmak üzere yılda iki yapılır. Sınavda Sayısal ve Sözel olmak üzere iki ayrı bölüm vardır. Yeni değişikliklere göre sayısal bölüm ise sayısal 1 ve sayısal 2 olarak iki bölüme ayrılmıştır.

Sayısal1 40 Soru 45 Dakika
Sayısal2 40 Soru 45 Dakika
Sözel 80 Soru 90 Dakika

bozturk15

Yeni Üye
Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES), herhangi bir üniversitede lisans eğitimini tamamlamış veya üniversite son sınıfta okuyan ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin girmek zorunda oldukları bir baraj sınavıdır. Yüksek Lisans için;

Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın (ALES’in) % 50’si
Lisans Derecesinin (Transcript’in) % 25’i

Mülakat Sınavı’nın % 25’i

alınmaktadır. Bu işlemler sonucunda elde edilen puanlar en yüksekten başlayarak sıralanırlar ve üniversitenin kontenjanı dâhilinde yüksek lisans programına yerleştirilirler. Yüksek Lisans programına girebilmek için ALES puanının mümkün olduğunca yüksek olması önemli bir avantajdır.

ALES Sınavı Nisan ve Kasım dönemleri olmak üzere yılda iki yapılır. Sınavda Sayısal ve Sözel olmak üzere iki ayrı bölüm vardır. Yeni değişikliklere göre sayısal bölüm ise sayısal 1 ve sayısal 2 olarak iki bölüme ayrılmıştır.

Sayısal1 40 Soru 45 Dakika
Sayısal2 40 Soru 45 Dakika
Sözel 80 Soru 90 Dakika

anladığım kadarıyla not ortalaması yok isteyen bütün lisans mezunları alese girmeye hak kazanıyorlar ama not ortalaması nekadar yüksek olursa lehimize oluyor alesten yüksek almamızda lehimize diyorsun tşkler

bozturk15

Yeni Üye
sanada başarılar ben bu sene girmeyecem çünkü 4 teyim sadece ön bilgi benimkisi inş. bu sene diplomamı alacam tşk ederim. :)

rainbow

Özel Üye
gündüz acemii ,akşam mod:p
maşallah hızına yetişilemiyor;)HAYIRLI olsun yeni göreviin:)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara