Ales Sınavına Girebilmek için...

sessizzlik

Yeni Üye
Bölüm:
MEZUN
Dört yıllık herhangi bir lisans programından mezun olan herkes bu sınava girme hakkına sahiptir. LES, Aralık ve Mayıs aylarından olmak üzere yılda iki defa yapılır. Bu sınavda baraj 45 puandır. Aralık ayında sınava giren bir aday Mayıs dönemi ve onu takip eden diğer dönemlerde de sınava gerebilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur. Sınavdan alınan puanın geçerlilik süresi iki yıldır. Sözel yetenek ve sayısal yetenek olmak üzere iki bölümden oluşur. Hangi puan türü hedefleniyorsa o alana ağırlık vermek gerekir. Sözel bölüm; sözcükte anlam, cümlede anlam, cümle sıralama, paragraf ve akıl yürütme sorularından oluşur. Sayısal bölüm ise; sayılar, şekil bilgisi ve geometri sorularından oluşmaktadır.

NİLL

Yeni Üye
emeğine sağlık.inş.okul biterde girerim alese

selçukirem

Yeni Üye
kardeşim ben 4.sınıf öğrencisiyim ve mezun olmama bi ders kaldı bütünlemelerde sence alese yönelmelimiyim..ales bana neler kazandırır bilgilendirirsen sevinirim..

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
Paylaşım için teşekkürler.....

chemist

Yeni Üye
yüksek lisans için 2,5not ortalaması gerklimi?yoksa öğretim üyesi olabilme şartımı 2,5 ortalama?

caponeb

Yeni Üye
clenir arkadasım hıcbır bılgın yok bu y.l konusunda ama ısrarla heryerde yorum yapıyosun!sen mezun olduktan sonra basvur,mulakatta proflara bole dersın butun herkez gırebılır dedıler bende geldım alın benı dıye!lutfen bılgı kırlılıgı yaratmayın!

caponeb

Yeni Üye
ayrıca yuksek lısans adı ustunde yuksek akademık basarı gerektırır yanı oraya gıttıgınde sak dıye onur yada yuksek onur belgenı kurula sunman gereklıkı aof ogrencısı dıye dırek cızmesınler ustunu basarılı bıraz dınleyelım desınler!kı zaten 50 60 ortalamayla gıdersen adamlar buraya bosa nıye geldın derler bıde azar yersın y.l ıle ılgıı sıtelerde bu arkadasların baslarına gelenlerı okuyabılırısın!!!!

CleineR

Yeni Üye
clenir arkadasım hıcbır bılgın yok bu y.l konusunda ama ısrarla heryerde yorum yapıyosun!sen mezun olduktan sonra basvur,mulakatta proflara bole dersın butun herkez gırebılır dedıler bende geldım alın benı dıye!lutfen bılgı kırlılıgı yaratmayın!
Ben sınava girebilir dedim. okula girebilirsin demedim.

AsenA_38

Yeni Üye
ben ortalama durumunu biliyodumm oo benim iş yattı o zaman ortalamam yüksek değil :( şansım yok demek ki :(

ortega45

Yeni Üye
Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES), herhangi bir üniversitede lisans eğitimini tamamlamış veya üniversite son sınıfta okuyan ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin girmek zorunda oldukları bir baraj sınavıdır. Yüksek Lisans için;
Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın (ALES’in) % 50’si
Lisans Derecesinin (Transcript’in) % 25’i
Mülakat Sınavı’nın % 25’i​
alınmaktadır. Bu işlemler sonucunda elde edilen puanlar en yüksekten başlayarak sıralanırlar ve üniversitenin kontenjanı dâhilinde yüksek lisans programına yerleştirilirler. Yüksek Lisans programına girebilmek için ALES puanının mümkün olduğunca yüksek olması önemli bir avantajdır.

ALES Sınavı Nisan ve Kasım dönemleri olmak üzere yılda iki yapılır. Sınavda Sayısal ve Sözel olmak üzere iki ayrı bölüm vardır. Yeni değişikliklere göre sayısal bölüm ise sayısal 1 ve sayısal 2 olarak iki bölüme ayrılmıştır.
Sayısal1 40 Soru 45 Dakik
Sayısal2 40 Soru 45 Dakika
Sözel 80 Soru 90 Dakika

Sınavla İlgili Diğer Bilgiler;

Sınavda ilk önce Sayısal1 ve Sayısal 2 Bölüm Kitapçıkları dağıtılır. Cevapların, sayısal bölüm için ayrılan süreden erken bitmesi durumunda geri kalan süre sözel bölüme devredilemez. Sözel kitapçığını alabilmek için 90 dakikanın bitmesini beklemek zorundasınız. Bu nedenle soruları hızlı çözüp beklemek yerine zamanı doğru kullanmak yararınıza olacaktır.Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.Sınavda en yüksek puan 80’dir. Üniversitelerin taban puanı genellikle 55’tir. Ancak bazı programlarda üniversite baraj puanını yüksek tutma hakkına sahiptir.

(31,78) + (19,21) + (Mülakat notunun % 25’i) = Diyelim ki 82,77

Ahmet Tanas’ın aldığı puan (82,77) yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında kontenjan dahilinde bulunuyorsa (30 kişi arasında) Ahmet Yüksek Lisans eğitimi yapmaya hak kazanmış olacaktır. Ancak ilk 30 kişi arasına giremez ise bu programa yerleşemeyecektir. Bir kişi aynı anda birden çok programa başvurabilir. Ancak kazandıklarından sadece bir tanesinin eğitimine devam etme hakkı vardır.

Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

ALES'E KİMLER GİREBİLİR?

Dört yıllık herhangi bir lisans programından mezun olan herkes bu sınava girme hakkına sahiptir. ALES, Aralık ve Mayıs aylarından olmak üzere yılda iki defa yapılır. Bu sınavda baraj 55 puandır. Aralık ayında sınava giren bir aday Mayıs dönemi ve onu takip eden diğer dönemlerde de sınava gerebilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur. Sınavdan alınan puanın geçerlilik süresi iki yıldır. Sözel yetenek ve sayısal yetenek olmak üzere iki bölümden oluşur. Hangi puan türü hedefleniyorsa o alana ağırlık vermek gerekir. Sözel bölüm; sözcükte anlam, cümlede anlam, cümle sıralama, paragraf ve akıl yürütme sorularından oluşur. Sayısal bölüm ise; sayılar, şekil bilgisi ve geometri sorularından oluşmaktadır.

[FONT=&quot]ALES’TE ÖLÇÜLMEK İSTENEN NEDİR?[/FONT][FONT=&quot]

ALES soruları; mantığa ve yorum gücüne dayanan, analitik düşünmeyi gerektiren nitelikte sorulardır. Bu sınavda ölçülmek istenen, alan bilgisi değildir. Hızlı düşünme ve zamanı çok iyi kullanma bu sınavda son derece önemlidir. Sözel bölümde hızlı okuma ve okuduğunu anlama önemlidir. Sayısal bölümdeki sorular da tıpkı sözel bölüm soruları gibi derin bir bilgi gerektiren nitelikte değildir. İşlemleri hızlı yapma, grafikleri doğru ve hızlı yorumlama bu bölümde çok önemlidir.

[/FONT]
[FONT=&quot]ALES SORU ANALİZİ VE SORU ÇÖZME TEKNİKLERİ[/FONT][FONT=&quot]

Son yıllardaki çıkan soruları incelediğimizde soruların konulara göre dağılımı şu şekildedir:

- Sözcükte ve söz öbeklerinde anlam : 6 - 10

- Cümlede Anlam : 12 - 15

- Paragrafta Yapı : 7 – 10

- Paragrafta Anlam ve Anlatım : 25 – 32

- Mantıksal Akıl Yürütme : 14 - 17

[/FONT]
Başvurma Belgelerimi nereye teslim edeceğim?

Mezun olabilecek durumda olan adaylar belgelerini kendi üniversitelerine; mezun durumda bulunanlar ise istedikleri bir üniversiteye onaylatarak teslim edeceklerdir
. Açıköğretim programları öğrencileri bu onayı bağlı bulundukları bürolara da yaptırabileceklerdir.

[FONT=&quot]
[/FONT]

dileksoner

Yeni Üye
2 yıl geçerliliği olduğu için sınava şimdi girersin okul bitince başvurabilirsin yüksek lisansa bende son sınıftayım suan aralıkta ALES e giricem.

AsenA_38

Yeni Üye
aralıktaki sınava girmek istiyorum bi şansımı deneyim bende

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye