Genel işletme_final deneme_açıklamalı

gözen

Özel Üye
1) Aşağıdakilerden hangisi, girişimcinin işlevlerinden biri değildir?

A) Üretim araçlarını sağlamak
B) Riskleri üstlenmek
C) Yeni pazarlara açılmak
D) Yeni girdi kaynakları bulmak
E) Ekonomiye müdahale etmek

Sorunun cevabı E şıkkıdır.
Açıklama: Ekonomiye müdahale etmek, girişimcinin işlevlerinden biri değildir. Girişimci üretim faktörlerini bir araya getiren riski üstlenen kişidir. Girişimci üretim araçlarını sağlar, yeni pazarlara açılır, yeni girdi kaynakları bulur, devlet ve işletme arasındaki ilişkileri düzenler.

2) Üretimden elde edilen çıktıların fiziksel niceliklerinin üretimde harcanan girdilerin fiziksel niceliklerine oranı aşağıdakilerden hangisidir?

A) Karlılık
B) Ekonomiklik
C) Rantabilite
D) Verimlilik
E) Etkenlik

Sorunun cevabı D şıkkıdır.
Açıklama: Verimlilik= Çıktı (Üretilen mal ve hizmetler) / Girdi (işgücü, sermaye, doğal kaynaklar)

3) Aşağıdakilerden hangisi, dayanıklı mal türlerinden biridir?

A) Televizyon
B) Ekmek
C) Şeker
D) Un
E) Hava

Sorunun cevabı A şıkkıdır.
Açıklama: Bir defalık kullanım sonucu değil, uzun süreli kullanımla yavaş yavaş yok edilen mallar, dayanıklı mallardır. Bu malların tüketilmesi ve ömürlerinin sona ermesi zaman içinde olur.

4) Aşağıdakilerden hangisi, işletmelerin sınıflandırılmasında kullanılan bir ölçü değildir?

A) Ulusal köklerine göre
B) Üretim araçlarına göre
C) Sendikalara göre işletmeler
D) İşletmeler arası anlaşmalara göre
E) Hukuki yapılarına göre

Sorunun cevabı C şıkkıdır.
Açıklama: Sendikalara göre işletmeler, işletmelerin sınıflandırılmasında kullanılan bir ölçüt değildir. İşletmelerin sınıflandırılmasında geçerli olan bazı görüşler belli ölçütler üzerinde yoğunlaşmıştır. İşletmeleri; üretilen mal ve hizmet türüne göre, üretim araçlarının mülkiyetine göre, hukuki yapılarına göre, ulusal köklerine göre, işletmeler arası anlaşmalara göre bölümlendirmek mümkündür.

5) Aşağıdakilerden hangisi, işletmenin dış çevresinde yer almaz?

A) Tüketiciler
B) Toplumsal çevre
C) Rakipler
D) Tedarikçiler
E) İş görenler

Açıklama: Tüketiciler, toplumsal çevre, rakipler ve tedarikçiler işletmelerin dış çevresi olmasına karşın, işgörenler işletme bünyesinden olan kişilerdir. Yani iç çevredendir.

6) Aşağıdakilerden hangisi, üretilen mal ve hizmet çeşidine göre işletme ayrımında, üretim sürecinde kullanılan girdileri fiziksel ya da kimyasal yönden değişikliğe uğratarak yeni bir mala dönüştüren işletmelerdir?

A) Ticaret işletmeleri
B) Hizmet işletmeleri
C) Endüstri işletmeleri
D) KİT’ler
E) Döner sermayeli işletmeler

Açıklama: Üretilen mal ve hizmet çeşidine göre işletme ayrımında ticari, hizmet ve endüstri işletmeleri vardır. Bunların içinden mal üretimi yapan ise endüstri işletmeleridir.

7) Aşağıdakilerden hangisi, yapılabilirlik projesinde teknolojinin belirlendiği aşamadır?

A) Ekonomi
B) Yasal
C) Örgütsel
D) Teknik
E) Finansal

Açıklama: Teknik araştırmalar, işletmelerin seçecekleri teknolojinin belirlenmesinde temeldir. Üretim süreci aşamalarının tanımlanması, üretim teknolojisinin seçimi, makinelerin seçimi ve fabrika içindeki yerleşimi, bakım onarım olanaklarının araştırılması bu çalışmalar kapsamındadır.

Küçük işletmelerin kuruluş yeri seçiminde küçük sanayi sitelerini tercih etmesi aşağıdaki etkenlerden hangisinin kapsamında değerlendirilir?

A) Hammadde
B) Özendirme önlemleri
C) Atıklar
D) Çevresel önlemler
E) Enerji ve yakıt

Sorunun cevabı B şıkkıdır.
Açıklama: Küçük işletmelerin kuruluş yeri seçiminde küçük sanayi sitelerinin tercih edilmesi, özendirme önlemleri kapsamındadır. Orta ve küçük işletmeler için, kentlere daha yakın yerlerde kurulan ve altyapı sorunları çözülmüş kuruluş yerlerine, küçük sanayi sitesi denir. Buralarda mobilya, oto yedek parçası, dokuma, oto onarım gibi atölye sistemi ile çalışan işyerleri vardır.

9) Aşağıdakilerden hangisi, işletmenin kısa zamanda bozulabilecek tarım ürünlerinin kullanımında göz önünde bulundurması gereken faktördür?

A) Ulaşım
B) Enerji
C) Su
D) Hammadde
E) Yakıt

Açıklama: İşletmeler, eğer hammaddeleri kolay bozulabilir nitelikteyse, kuruluş yerini belirlerken öncelikli hammaddeyi göz önünde bulundurmalıdır.

10) İşletmenin daha önce satın aldığı girdileri kendisinin üretmeye başlamasına ne ad verilir?

A) İleriye doğru dikey büyüme
B) Yatay büyüme
C) Geriye doğru dikey büyüme
D) Dikey birleşme
E) Tam birleşme

Açıklama: İşletmenin daha önce satın aldığı girdileri kendisinin üretmeye başlamasına geriye doğru dikey büyüme denir. İşletmenin geriye doğru büyümesi kendisine üstünlük sağlayacaksa, bu yola gider. İşletmenin girdileri üretmek için yeterli kaynak ayırma imkanının olması, satıcıların yüksek kâr oranıyla çalışması girdinin zamanında ve uygun kalitede tedarik edilmemesi, satıcı işletmelerin az sayıda olması durumlarında tercih edilir.

11) Gazete çıkaran bir basın kuruluşunun kağıt fabrikasını satın alması ne tür büyümeye örnektir?

A) İleriye doğru dikey birleşme büyüme
B) İleriye doğru dikey büyüme
C) Geriye doğru dikey birleşme
D) Geriye doğru yatay büyüme
E) Yatay büyüme

Açıklama: Gazete çıkaran bir basın kuruluşunun kağıt fabrikasını satın alması geriye doğru dikey birleşme türü büyümeye örnektir. Gazete çıkaran işletme, kağıt üreticilerinden memnun değilse ve gerekli olanaklara sahipse kağıt fabrikası kurar. Böylece giderler azalır, istediği kalitede kağıdı üretip kullanabilir.

12) Amacı maliyeti düşürmek olan birleşme türü, aşağıdakilerden hangisidir?

A) Tröst
B) Holding
C) Konsern
D) Kartel
E) Tam birleşme

Açıklama: Konsernde amaç, maliyeti düşürmek, tröstte rekabeti azaltmak, kartelde karı arttırmaktır.

13) Aşağıdakilerden hangisi, finansal açıdan büyüme nedenlerinden biri değildir?

A) Fonların kullanılmasında etkinlik
B) Rekabette finansal üstünlük sağlamak
C) Büyüme ile karı arttırma imkanı sağlamak
D) Üretim hacmini arttırmak
E) Kredi kurumlarında ve borsada prim sağlamak

Açıklama: Üretim hacminin genişlemesi, finansal açıdan büyüme nedenlerinden biri değildir.

14) Herhangi bir eylemin kabul edilebilir bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan temel kurallar ya da değişkenlere ne ad verilir?

A) Töre
B) Gelenek
C) Düzen
D) Etik
E) Yasa

Açıklama: Herhangi bir eylemin kabul edilebilir bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan temel kurallar ya da değişkenlere etik denir. Etik, insanlar için neyin doğru ve iyi olduğunun ortaya konmasıdır. İnsancıl değerler ışığında işletme işlevleri doğru olarak yerine getirilmelidir.

15) Korsan ve sağlığa aykırı mal üretip satmak hangi etik dışı davranışın konusudur?

A) Denetim dışı davranış
B) Görevi ihmal etme
C) Görevde hatalı davranma
D) Görevi kötüye kullanma
E) Görevi bilinçli olarak sürekli kötüye kullanmak

Açıklama: Korsan ve sağlığa aykırı üretim, güvensiz nükleer enerji kullanımı, el altından yasak mal üretip satmak, görevi bilinçli olarak sürekli kötüye kullanma olarak adlandırılan etik dışı davranışın konusudur.

16) Aşağıdakilerden hangisi, yasalarla etik arasındaki ilişkilerden biri değildir?

A) Bazı etik standartları yasalarla ilgisizdir
B) Yasalar değiştiğinde etik de değişir
C) Yasalar bazı davranışları olumsuz görürken etik ilkeler olumlu olabilir
D) Yasalar toplumun gelişimine ayak uyduramaz
E) Yasalar ile toplumun etik standartları arasında önemli bir açıklık bulunur

Açıklama: Yasalar, zamana göre değiştiğinden etikle bağlantıları değişir. Bu yüzden yasalar değiştiğinde etik değişmez.

17) İşletme yönetiminde ve karar verme mekanizmasında belli bir ailenin üyelerinin yer aldığı yönetim tipine ne ad verilir?

A) Profesyonel Yönetim
B) Ailesel Yönetim
C) Orta Yönetim
D) Tepe Yönetim
E) Siyasal Yönetim

Açıklama: İşletme yönetiminde ve karar verme mekanizmasında belli bir ailenin üyelerinin yer aldığı yönetim tipine ailesel yönetim denir. Bu tip yönetim eğitilmiş işgücünün kıt olduğu, ekonominin yeni gelişmeye başladığı, basit organizasyonlarda kullanılır.

1 Yöneticinin işletmenin bütününe yönelik politika ve stratejiler geliştirme yeteneğine ne ad verilir?

A) İşlevsel Yetenek
B) Teknik Yetenek
C) Kavramsal Yetenek
D) Örgütsel Yetenek
E) Beşeri İlişkiler Yeteneği

Açıklama: Yöneticinin işletmeyi bir bütün olarak görebilmesi yeteneğine, kavramsal yetenek denir.

19) Kısım şefleri ve ustabaşılar işletmede hangi yönetim basamağında yer alır?

A) İlk Basamak Yönetim
B) Orta Yönetim
C) Tepe Yönetim
D) Stratejik Yönetim
E) Taktik Yönetim

Açıklama: İşletmelerde tepe yönetim, orta yönetim ve ilk basamak yönetim vardır. Tepe yönetim; genel müdür, genel müdür yardımcılarından, orta yönetim; bölüm ve departman müdürlerinden alt basamak yönetim; kısım şefi, ustabaşı ve gözetimcilerden oluşur.

20) Max Weber’in öncüsü olduğu yaklaşım aşağıdakilerden hangisidir?

A) Bilimsel yönetim
B) Bürokrasi yaklaşımı
C) Yönetsel kuram
D) Sistem yaklaşımı
E) Neo – Klasik yaklaşım

Açıklama: Düzen ve disiplini ifade eden bürokrasi yaklaşımı Max Weber’e aittir.

21) “Bir grup ya da bir bölümden bir kişinin sorumlu olması” hangi örgütlenme ilkesinin gereğidir?

A) Görevlerin tanımı
B) Yönetim birliği
C) Fonksiyonel benzerlik
D) Yönetim alanı
E) Ayrıklık

Açıklama: Örgütleme; planda belirlenen amaçlara uygun bir şekilde, amaca ulaşmak için yapılması gereken faaliyetlerin, yetki ve sorumlulukların belirlendiği, gerekli organizasyonun yapıldığı yönetim işlevidir. Bir grup ya da bir bölümden bir kişinin sorumlu olması ilkesi, yönetim birliği ilkesidir.

22) Aşağıdakilerden hangisi, planlama sürecinin aşamalarından biri değildir?

A) Örgütsel amaçların belirlenmesi
B) Koşulların irdelenmesi
C) Takım oluşturma
D) Alternatiflerin geliştirilmesi
E) En iyi alternatifin seçilmesi

Açıklama: Planlama; işletmenin amaçlarının ve amaca ulaştıracak yolların belirlenmesidir. Planlama sürecinin aşamaları; örgütsel amaçların belirlenmesi, koşulların irdelenmesi, alternatiflerin geliştirilmesi, en iyi alternatifin seçilmesi ve planın eyleme geçirilmesidir. Takım oluşturma, planlama süreci içinde yer almaz.

23) Örgütün zaman içindeki büyüme ve gelişimini etkileyen sorunlarla ilgili olan planlara ne ad verilir?

A) Stratejik Planlar
B) Taktik Planlar
C) Eylemsel Planlar
D) Sürekli Planlar
E) Tek Kullanımlı Planlar

Açıklama: Stratejik planlar, örgütün zaman içindeki büyüme ve gelişimini etkileyen sorunlarla ilgili olan planlardır. Stratejik planlar işletmenin üst kademe yöneticileri tarafından ve uzun faaliyet dönemleri için hazırlanır. Diğer planlar ise, stratejik planların ayrıntılarını ve stratejik planları gerçekleştirmeye katkıda bulunmak amacıyla hazırlanır.

24) Güç sahibi olduğu kabul edilen kişinin etkileyebildiği kişilerin toplamına ne ad verilir?

A) Güç konusu
B) Güç alanı
C) Güç kaynakları
D) Yönetim alanı
E) Komuta birliği

Açıklama: Güç, bireyin başkalarını istediği yönde davranışa yönlendirebilme yeteneğidir. Bu yeteneği doğrultusunda etkileyebildiği kişilerin toplamı güç alanıdır.

25) İnsan kaynakları yönetiminin ana konusunu oluşturan üretim faktörü, aşağıdakilerden hangisidir?

A) Emek
B) Hammadde
C) Girişimci
D) Sermaye
E) Teknoloji

Açıklama: İnsan kaynakları yönetiminin ana konusu, üretim faktörlerinden biri olan emek yani insandır.

26) Aşağıdakilerden hangisi, insan kaynakları yönetimini etkileyen dış çevre unsurlarından biridir?

A) Biçimsel gruplar
B) Biçimsel olmayan gruplar
C) Rakipler
D) Hiyerarşik yapı
E) Örgütsel iklim

Açıklama: İnsan kaynakları yönetimini etkileyen iç ve dış çevre unsurları vardır. Dış çevre unsurları; dış kaynaklar, rakipler ve yasalardır. Dış çevre unsurları; işletmenin faaliyet gösterdiği çevreden kaynaklanan, göreceli olarak kontrol edilemeyen unsurlardır.

27) İnsan kaynakları yöneticisi komuta yetkisini nerede kullanır?

A) Kendi bölümünde
B) Diğer departmanlarla ilgili işlerinde
C) Araştırmalarında
D) Danışmanlık hizmetlerinde
E) Performans değerlemelerde

Açıklama: Komuta yetkisi, uygulayıcı bir yetkidir. Astları yönlendirmeyi, gerektiğinde ödüllendirmeyi ve cezalandırmayı içerir. İnsan kaynakları yöneticisi kendi bölümünü yönetirken bu yetkiyi kullanır.

2 Geçmişteki bilgilerden yararlanılarak gelecekteki işgücü tahmininin yapıldığı yönteme ne ad verilir?

A) İndeks Hesabı
B) Delphi Yöntemi
C) Kantitatif Teknik
D) İleriye Dönük Kestirim
E) Kalitatif Teknik

Açıklama: Geçmişteki bilgilerden yararlanılarak gelecekteki işgücü tahmininin yapıldığı yönteme ileriye dönük kestirim denir. Basit ve pratik bir yöntemdir. Örneğin, A işletmesine son iki yılda her ay ortalama 3 kişi alınmışsa gelecek yıl 3x12=36 kişi alınacaktır.

29) Aşağıdakilerden hangisi, İKY’ nin işlevlerinden biri değildir?

A) Kadrolama
B) Planlama
C) Yetiştirme-geliştirme
D) Endüstri ilişkileri
E) Örgütleme

Açıklama: İşletmelerde nitelikli iş gücünün artmasına bağlı olarak, beklenen başarı düzeyi de artar.

30) Tüm çalışanların cinsiyet, yaş, deneyim, eğitim vb. unsurlarına göre değerlemeye alınıp işletmenin elindeki insan kaynağının ortaya çıkarılmasına ne ad verilir?

A) İşgücü Beceri Envanteri
B) İşgücü Genel Envanteri
C) İşgücü Dönüşümü
D) İşgücü Puantajı
E) İşgücü Oryantasyonu

Açıklama: Tüm çalışanların cinsiyet, yaş, deneyim, eğitim, kıdem ücretlerinin değerlemeye alınıp, işletmenin elindeki insan kaynağının ortaya çıkarılmasına işgücü genel envanteri denir. --------------------------------------------

maliye_73

Yeni Üye
soru ve açıklamalarınız çok güzel ... teşekürerrr:)

gözen

Özel Üye
rica ederim faydamız dokunuyorsa ne mutlu..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara