Muhasebe nedir? Egitimi,iş imkanları ve çalışma alanları nedir?

MatmazeL

Özel Üye
Muhasebeci
Muhasebe, ekonomik faaliyetlerde bulunan işletmelerin, finansal (parasal) karakterdeki bütün işlem ve değerlerini kaydetme ve sınıflama ilmidir. Bu çeşit işlem ve değerlerin anlamlı özetlerini hazırlama, analiz etme, yorumlama ve yetkili kişilere sonuçları açıklama sanatıdır.

Muhase benin amacı ve yararları
Muhasebe mali nitelikteki işlemleri kaydetme, sınıflandırma, özetleme, yorumlama, ve sonuçları rapor etmekten ibarettir. Muhas****** topluma yararları ise şunlardır;

* İşletmenin sahip olduğu kıymetlerin tespitini sağlar.
* İşletmede meydana gelen dönem içi faaliyetlerle dönem sonunda ulaşılan sonuçların anlaşılmasını kolaylaştırır.
* İşletme ile iş yapan üçüncü şahısların ekonomik ve sosyal durumlarının bilinmesini sağlar.
* Üçüncü şahıslarla işletme arasında meydana gelen hukuki anlaşmazlıklarda devir teşkil eder.
* İşletmede çalışan personel ve görevlilerin su istimaline karşı işletme varlığını korur.
* İşletme sahibinin vergi karşısındaki durumunu hesap üzerinden kontrol edilip incelenmesini sağlar.

Muhasebe bilgileri ile ilgilenen taraflar
1. Yöneticiler: İşetme faaliyetlerini sevk ve idare eden kişilerdir.Muhasebe servisinden her an faaliyetlerle ilgili bilgi isteyebilir.
2. İşletme sahibi veya Ortaklar: Teknolojik ve Ekonomik gelişmeler , işletme faaliyetlerinde kişilerin tek başına yeterli olmadığını ortaya koymuştur. Dolayısıyla birkaç kişi emek ve sermayelerini birleştirerek ortak olup şirketleşme yoluna gitmişlerdir. Şirket ortakları Faaliyetleri sonucunda Kar elde etmeyi ve büyümeyi düşünürler. Yönetimin başarısını öğrenmek ve faaliyetlerin karlılığını bilmek için onlarda muhasebe departmanından rapor isteyebilirler.
3. İşletmede Çalışanlar: İşletmede çalışan personel ve memurlar da o işletmedeki durumu yakından izlerler. Çalışanlar işlerinin sürekliliğini öğrenip geleceğe güvenle bakmak isterler. Onlar da muhasebe bilgilerine başvurabilirler.
4. İşletmeye Borç Verenler: Kısa ve Uzun vadede borç verecek olanlar işletmenin borç ödeme gücünü ve karlılık durumunu bilmek isterler ve muhasebe raporlarına başvururlar.
5. Devlet: İşletmelerin faaliyetleri üzerinden elde ettikleri karlar, devleti yakından ilgilendirir. Ödenecek vergilerin doğru hesaplanması devlet için önemlidir. Devlet, kontrol elemanları ve diğer denetleme mekanizmaları ile işletmelerin gelir ve gider durumlarını incelerken muhasebe raporlarından faydalanırlar.

Defterler
Muhase benin amacı mali faaliyetleri izleme ve kaydını tutma, sonuçları değerlendirmedir. Defterler iki şekilde tutulur: Bilanço, işletme. Bilanço defterleri Karar, Üye Kayıt, Evrak, Yevmiye, Büyük Defter, Envanter, Alındı Belgesi Kaydı'dır. İşletme defterleri İşletme Hesabı, Karar, Üye kayıt, Evrak kayıt, Demirbaş, Alındı belgesi kaydı'dır.

Defterleri onaylatmak zorunludur. Kayıtlar resmi dildedir. Bilgisayarla defter tutulabilir. Kayıtlar belli kurallara göredir. Kayıtlarda yapılan yanlışlar görülebilir olacaktır. Defter tutma ile ilgili resmi muhatap Maliye Bakanlığı'dır.

Bağlantılar
* Şirketler
* Vergi
* Fatura
* Tacirler
* Bilanço
* Genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri

rainbow

Özel Üye
teşkürlerr......bayılrım muhasebeyee...
giren borçlu çıkan alacaklı...olay budur...mantığını kawramak yeterli.....:p:p

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye
teşkürlerr......bayılrım muhasebeyee...
giren borçlu çıkan alacaklı...olay budur...mantığını kawramak yeterli.....:p:p
Vallahi süpersiniz:):):) ainen katılıyorumm size:):):):)):).Aslında muhasebe çok zevkli bi meslek ama son yıllarda çog angari işler yükleniyor muhasebecilere bu yüzden insan ister instemez biraz soğuyo meslekten.Ne olcak bole muhasebecilerin hali bilmiyorz...Acaba formda muhasebeci olan kaçtane arkadaş var?

meleğim41

Yeni Üye
bende fabrikada muhasebedeyimmm :=))) aöf 1.sınıf işletme biz daha cok ön muhasebe tutyoruz ve sevkıyata bakıyorumm.

prenses__88

Yeni Üye
bende muhasebe bölümü mezunuyum ama malesef bi türlü sewemedım...3snf işletmeden dewam edıyorum ama hanqı mesleqe yoneleceqıme karar weremedım...

DILEK3

Yeni Üye
Bir şirketin muhasebe departmanında lise stajımı gördükten sonra kadroya alındım.6 yıl oldu hala muhasebe bölümünde çalışıyorum.bazen isyan ediyorum ama genel olarak memnunum.

semyet

Yeni Üye
benim durumumda karşılıksız aşk gibi muhasebeyle :)) önlisans muh.okudum aöf işletmeden mezun oluyorum bu sene ama hala muh.bişi anlamıyorum aslında şu alacak borç mantığını anlasam muh.tamam olacak lütfen biri şu muasebebin mantğını bi anlatsın:):) şimdiden vereceğiniz cevaplar için çok teşekkürler:)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara