Kısa dönem askerlik kalkıyor

Toprak63

Yeni Üye
Asteğmenlik kalkıyor, herkes er olacak

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tek tip askerlik mesajı verdi. İleride 4 yıllık fakülte mezunu herkes, er olarak askerliğini yapacak

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ‘’Bedelli askerlik yok’’ diyerek ileride de tek tip askerliğe geçileceği yönünde mesaj vermesi, TSK’daki yeni konsept çalışmalarını da gözler önüne serdi.

Yapılanmanın tamamlanması ile birlikle, yedek subaylık tamamen kalkacak. Herkes 12 ya da 15 ay erlik yapacak. Takım komutanı ihtiyacı yedek subaylar yerine, sözleşmeli subaylarla karşılanacak.

2008’in Mayıs ayından itibaren 6 komando tugayına artık yedek subaylar alınmıyor. Aralık 2009’dan itibaren de erler alınmayacak. Bu 6 tugay tamamen subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşacak. Böylelikle terörle mücadelede görev alacak tamamen profesyonel yaklaşık 9 bin 500 kişilik bir birlik oluşacak.

TEK TİP ASKERLİK

TSK, zaman içerisinde “Profesyonel askerlik ile mecburi askerlikten oluşan bir sisteme” geçecek. Daha önce tümen-alay esasına dayalı olan kuvvet yapısı tugay-tabur esasına çevrildi. Subay ve astsubaylara ilaveten uzman erbaş sistemi ile de profesyonel orduya geçişte mesafe kaydedildi.

Profesyonel ordu çalışmaları tamamlandığında zorunlu askerlik hizmeti de tek olacak. Yedeksubaylık ve kısa dönem erlik kaldırılacak. Herkes celp dönemlerindeki ihtiyaca ve yükümlü sayısına göre, 12 ya da 15 ay erlik yapacak. Yurt dışındakiler için dövizli askerlik devam ederken, yurt içinde ancak her celp döneminde askere alınacak yükümlü sayısı ihtiyaç duyulandan çok ise bedelli askerlik gündeme gelecek. Genelkurmay, bugünkü şartlarda, 2013 yılına kadar bedelli askerliğin gündeme gelmeyeceğini hesaplıyorlar.

KONSEPT DEĞİŞİYOR

TSK’daki reform çalışmalarının ilk aşaması askerlik süresinin kısaltılması ve profesyonel ordu faaliyetleri oldu. 18 aylık uzun dönem askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 12 aya, 8 ay olan kısa dönem askerlik süresi de 6 aya indirildi. Artık er ve erbaşlara bazı birliklerde görev verilmiyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Özel Harekât Taburları, 5'i Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 1'i Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı komando tugayları, Sabit konuşlu iç güvenlik taburları ve Destek unsurları tamamen profesyonellerden oluşacak. İç güvenlik ve komando taburlarında görev alacak erler, Eğirdir Dağ ve Komando Okulunda eğitilecek. Profesyonel olacak 6 komando tugayının her biri yaklaşık 1600 personelden oluşacak.

kaynak: haber7

volkii

Yeni Üye
En az 5 yıl bu uygulamaya geçemezler....... 5 yıl içinde bitirdiniz bitirdiniz bitiremediniz...... Kısa dönemi unutun :)

Mustafa147

Yeni Üye
Ne 5 senesi zaten başbuğun şurda 2 yılımı ne kaldı o yüzden şu sıralarda bu kararı verirler ama hangi yönde karar verirler onu bilemem, çünkü çok büyük baskı gelecektir

yasucuk

Yeni Üye
yok be kardesım kolay mı demıs kı orda paralı astek fılan oluyo ya onu dıyor astegmen olmayacak nıye para odeyım dıyor anladınız mı e ne olur o zaman tıp okuyanda 6 ay er aof bıtırende bızde 6 ay yapar gelırız onun dedıgı o yukardakı yazı haber sıtelerındede yazıyor 12 ay dıye adam konusurken yanlıs soyledı heyecandan oluyo onlar basında bındırdıkce bındırıyo sımdı aof bıtıren 6 aylık yada astek olarak 12 yapıp ustune para alıyodu adam dıyokı astek yapıp para almasın ben onuda 6 ayda sutlayım ona verecegım parayla profesyonel ordu kurar o parayı ordudakı terorle mucadele edene verırım hepımızı uzun donem alsa devletı ıflas ettırırız oyle kolay degıl onların butcesıde yetmez bıde dusunun lıse mezunuyla 4 yıllık aynı kefene konur mu sımdı aof bıtırıpde astegmenlık dusunler hayal kurmasın bu denenler olursa 6 ay yaprsın gelırsın tamam mı arkadaslar korkacak bı sey yok sızın dedıgınız olsa ulke yerınden oynar kafayı yormayın

yasucuk

Yeni Üye
bak yazıda su ıfade ye dıkkat usttekı kısa donem kalkacakla sımdıkı uygulanan sıstemı onceden degısık uygulanıp sımdı boyle uygulanacak dıye haber yapıyo bak ne yazmıs

KONSEPT DEĞİŞİYOR

TSK’daki reform çalışmalarının ilk aşaması askerlik süresinin kısaltılması ve profesyonel ordu faaliyetleri oldu. 18 aylık uzun dönem askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 12 aya, 8 ay olan kısa dönem askerlik süresi de 6 aya indirildi. Artık er ve erbaşlara bazı birliklerde görev verilmiyor.

gordunuz mu zaten 6 aya ındırıldı 18 aydanda 15 aya yanlıs hatırlamıyorsam 2003 yılında gectı haberı yapan kısılerın askerlıkle ıcten dıstan haberı yok bı kere mantıgınıza yatmayan sey bılınkı bu ulkede uygulanmaz ha ama bu ulkede torpıl olur ona bı sey demem dahada arkaslar evhamlanmayın kokrmayın ıkna olmayan varsa bekleyelım gorelım bakalım neler olacak

yasucuk

Yeni Üye
bunlar 2003 ındırecek askerlıgı ee atıyorum 2010 da 6 aylığı kısa donemı yanı 12 aya cıkaracak asalın sayfasına bakın 1900 yılından sonra 109 yılda kas kere askerlık surelerı artmıs hep dusmustur adam madem arttıracak nıye dusursun bazı avrupa ulkelerı askerlıgı zorunlu tutmuyor ha onların bılecegı ıs bıze kalsa herkez gıder dogrusuda o yanı kısacası o olmaz arkadaslar o olay sımdı 20 25 yasları arasındayız bız 40 45 veya 35 vyasındayken olur cunkı o zaman nufusumuz azalır ekonomık krızden ıs bulup evlenen yok evlensede cocuk yapmıyolar anladınız mı ha bız 40 yasımıza geldıgımızdede belkıaskerlıgı kaldırırlar hep paralı askerlık olur

jokerspower

Yeni Üye
arkadaşlar ben büyük ihtimal bu yıl iktisat bölümünden mezun oluyorum. hemen başvursam kısa dönemden yararlanabilirmiyim? bilgisi olan varmı?

Toprak63

Yeni Üye
Mezun olduktan sonra önce en yakın aöf bürosuna gider ordan evraklarını aldıktan sonra şubeye gidersin okulun bittiğini ve askere gitmek istidiğini söylersin onlarda sana gün verir o günden sonra askersin artık yani anlayacağın senin elinde eğer yaşın dolmamışsa 2 yıl daha tecil edebilirsin yok eger ben gitmek istiyorum dersen gider kısa dönem yapıp gelirsin

jokerspower

Yeni Üye
Mezun olduktan sonra önce en yakın aöf bürosuna gider ordan evraklarını aldıktan sonra şubeye gidersin okulun bittiğini ve askere gitmek istidiğini söylersin onlarda sana gün verir o günden sonra askersin artık yani anlayacağın senin elinde eğer yaşın dolmamışsa 2 yıl daha tecil edebilirsin yok eger ben gitmek istiyorum dersen gider kısa dönem yapıp gelirsin
Bilgi için çok tşkler. Bu arada imza bölümündeki yazı çok hoşuma gitti.

harun_73

Özel Üye
arkadaşlar panik yok öyle kolay değil bu işler daha bir sene olmuyo 2 yıılık mezunlar da kıssa dönem yapsın diyorlardı böyle bir olsa ülke den dışarıya çok büyüük bir beyin göçü olacağını düşünüyorum ülkede elli iş tutacak adam kalmaz zaten kısa dönem için de dışar da kalan çok var zaten avrupanın bir çok ülkesin de askerlik zorunlu değil böyle bir şeyin sanmıyorum ama bedelli askerlik işi zor biraz bu şartlar da biz 7 8 yıl okumuş master vs . şunu yapmış bunu yapmış gidip 15 ay askerlik yapacağını sanmıyorum hayırlısı olsun ama kısaa dönem kalkmasın arkadaşlar da boşuna okumuyoruz arkadaşlar emin olun herkese bol şans:D:D

freeon

Yeni Üye
gerçekten bu çok kötü oldu bende 2ci sınıftayım derslerimde iyi 3 e geçtim sayıyorum kendimi ama madem kalkıcak ya bırakıcam direk gidicem yada oradan okuma şansım varsa orada devam ediceğim sadece olan 2 yılıma oldu yaşıtlarım geldi şansızlık beni vurdu :)

sessizzlik

Yeni Üye
Bölüm:
MEZUN
arkadaşlar bugun yapılan açıklama sonucu böyle bişrşeyin söz konusu olamıcağına değinilmiştir herkesin gözü aydın...

tuğçe gürel

Yeni Üye
Arkadaşlar onaylanırsa yandık boşuna okul okumuş oluruz :mad::mad::mad:
nie ki yoksa sen askerliğini kısa dönem yapmak için mi okuyosn lütfen arkadaşlar bence böyle bişiyin tartışılmasına gerek bile yok unutmayalım biz türk genciyiz belki de dersiniz sen bayansın konuşmak kolay hayır böyle bişi yok vatn uğruna gerekirse senelerce askerlik yaparım...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara