Sevgisizlik depresyona neden oluyor

edalım

Yeni Üye

Depresyondaki insanlar geriye dönüp baktıklarında, erken yaşamlarında sevgiden yoksun olduklarını görebilir.

Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden Doç.Dr. Kemal Sayar, çocukların anne-babalarının sorunları olabileceğini göremediğini belirterek, "anne-babalarının bazı davranışlarının kendi hatalarından kaynaklandığını düşünürler" dedi.

Ailelerin yüksek beklentileri ve kontrol edici tutumlarının olabileceğini vurgulayan Sayar şunları söyledi: "Araştırmalar göstermiştir ki depresyondaki insanlar geriye dönüp baktıklarında, erken yaşamlarında sevgiden yoksun olduklarını görür...

Pozitif bilgi ihtiyacı

"Ailemiz bize sürekli eleştirel yaklaşırlarsa, biz de bu adeti sürdürür ve sürekli kendimizi eleştirmeye başlarız. İçgörü kazanarak ve biraz çaba harcayarak bazı alışkanlıklarımızı değiştirebilir ve kendimize daha esnek davranabiliriz."

Sayar, sevgi, ilgi, korunma yaşantıların eksikliğinin depresyona neden olabileceğini ifade ederek, "nedeni beynimizin belli seviyelerde pozitif bilgi girişine ihtiyaç duyması ve bazı kimyasallar salgılayarak stres seviyesini azaltmasıdır" dedi.

Mutlu durumlar

Dünyadaki bütün insanların kendisini mutlu ya da mutsuz hissettiği ortak bazı durumlar olduğunu belirten Sayar bu durumları şöyle açıkladı:

"Mutluluk yaratan durumlar sevilmek ve istenmek, diğerlerine yakın olmak, kabul edilmek ve ait olmak, arkadaşlara sahip olmak, bir gruba ait olmak, diğerlerinin gözünde değerli olmak, takdir edilmek, beğenilmek, diğerlerine ve kendine çekici gelmek, bir statüye sahip olmak ve saygı görmek. Bunların tersi durumlar ise mutsuzluk yaratan durumlardır."

Sosyal başarı duygularla bağlantılı

Beynin güzel hissettiren şeyleri isteyeceğini kaydeden Sayar şunları vurguladı: "Bunu başaran insanlar sosyal olarak başarılı, diğerlerinin yapamadıklarını yapabilen insanlardır...

"Bu insanların hayatta kalma ve genlerini geleceğe aktarma ihtimalleri daha fazladır. Sosyal başarı bizim duygularımızla bağlantılıdır."

By_tr

Özel Üye
ekmek gibi su gibi gerekli bencede sevgi
sevilmek gibi birilerini bi şeyleri sevmekte önemli
paylaştığın için teşekkür ederim eda

meleeek

Yeni Üye
gerçekten çok doğru sevgi birçok şeyin ilaçı...paylaşım için teşekkürler

MatmazeL

Özel Üye
Paylaşımlarınızı yakınen takip ediyorum ve zevk alıyorum efendım :)
Teşkkürler paylaşım içn..(=

tbua

Yeni Üye
teşekkürler edalım sevgiyle kal:D
hepimiz tebi

edalım

Yeni Üye
Ben teşekkür ederim arkadaşlar,kalpleriniz tüm sevgileri içinde barındaracak kadar büyük olsun...

rainbow

Özel Üye
SEVGİ Anlaşmak değildir nedensizde sevilir....
Bazen bir an için ömür bile verilir...
Aklıma bu şarkıyı getirdin ...teşekkürler canım...:cool:

edalım

Yeni Üye
Ben teşekkür ederim canım.Hepimize sevgiyle dolu kocaman yürekler diliyorum ve hepimizin karşısına da sevgiyle dolu kocaman yürekler çıkmasını ümit ediyorum

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,416
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ