Aspirine doğal rakip kiraz

gözen

Özel Üye
20 adet kiraz 1 aspirine eşdeğer olduğunu savunan uzmanlar kirazın asipirinden 10 kat daha etkili olduğunu belirttiler

22 Mayıs 2009 16:37

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, kirazda bulunan 'antosiyanin' maddesinin ağrı kesici etkisinin Aspirin'den 10 kat fazla olduğunu belirtti.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte manav tezgahlarında yerini alan kirazın değerini iyi bilmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Karadeniz, karbonhidrat, pektin, organik asitler, B2, C ve A vitamini açısından zengin olan kirazın mide, bağırsak ve idrar yolları hastalıklarında çok faydalı olduğu gibi, karaciğer rahatsızlıklarına da iyi geldiğini belirtti.

Kirazın kanı sulandırdığını ve temizlediğini kaydeden Karadeniz, "Karaciğer ve safrayı temizler. Böbreklerde biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur, kabızlığı giderir, hazmı kolaylaştırır. Aç karnına yenen kiraz zayıflatır. Kiraz midedeki yara, iltihap ve çıbanları temizler. Kiraz yenmeye devam edilirse böbrek ve mesane yollarını kumlardan temizler, karaciğer şişliğine iyi gelir, safra akışını normale döndürür, sinirleri kuvvetlendirir" dedi.

güldeste

Yeni Üye
öylemiymiş.bende severek tüketiyom.aç karnına dokunuyo diye biliyodum ama yanlış biliyomuşum demek ki
teşekkürler bu güzel paylaşım için:):):):

meleeek

Yeni Üye
faydalı bilgin için teşekkürler

tbua

Yeni Üye
teşekkürler gözen, bilgilendirdin:) doğanın şifasına bakın;)

gelincik14

Yeni Üye
olsada yesek yaa gerci pazarda doluuu daaa giden yok:D

gözen

Özel Üye
çok teşekkür ederim hepinize..
yorumlarınız için..

rainbow

Özel Üye
Sağol hemşocum ...:cool:

Efsunnn

Yeni Üye
tşkler paylaşm için hemen yiyelim vakit kaybetmeden :D

YaKaMoZ

Yeni Üye
Biberiye bitkisi de aynı işlevi görüyor.Ağrı kesici özelliği var.Şahsen ben başım ağırdığında içiyorum ve 5 dk sonra hiçbir şeyim kalmıyor.Tavsiye ederim.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara