Açıköğretim Turizm ve Seyahat Hizmetleri Önlisans Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Turizm ve Seyahat Hizmetleri Önlisans Bölümü

Turizm endüstrisinde, özellikle seyahat sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli ara eleman açığını gidermek için açılan programın amaçları öğrencilere temel işletmecilik ve turizm bilgisinin yanı sıra turizm dağıtım sistemini oluşturan seyahat sektörünün yapısı ve işleyişi, seyahat acentacılığı ve tur operatörlüğü, tur planlama ve yönetimi, turizmde ulaştırma ve profesyonel biletleme konularında gerekli bilgi, beceri ve donanıma elemanlar yetiştirmektir. Turizm ve Seyahat Hizmetleri Ön Lisans Programı; turizm ve seyahat işletmelerinin çeşitli bölümlerinde sorumluluk üstlenebilecek, bunun yanında gerekli koşulları sağladığında kendi adına işyeri açıp çalıştırabilecek, uygun meslek elemanı adayı olabilecek nitelikli ara insan gücü yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçlar doğrultusunda öğrencileri mesleğe hazırlamakta ve gerekli bilgileri edinmesini sağlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programına, yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) puan türlerinin en az birinden 140 ve daha yukarı puan alan kişiler tercih edebilir ( Yerleştirme İçin Kontenjan Dahilinde Olunması Gerekir ). Ayrıca lise ve dengi okullarda ilgili mezuniyet alanına göre sınavsız geçiş imkanı da mevcuttur. Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar, alanları dışında olmak üzere YGS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101050854 Turizm ve Seyahat Hizmetleri Kontenjanı: 250, 2015’te yerleştirilen :250, Taban Puanı: 352,50

Ek yerleştirme Kontenjanı: 75, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 75, Ek yerleştirme Taban Puanı : 216,34

İkinci Üniversite

Örgün veya açıköğretim üniversite öğrencileri veya mezunları sınavsız ikinci üniversite kapsamında Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümüne direk kayıt hakkına sahiptirler.

Mezuniyet Sonrası

*Mezuniyet sonrası, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile örgün sistemde; sınavsız olarak uzaktan öğretim sisteminde lisans tamamlama haklarına sahiptirler.
Dikey Geçiş başvuru koşulları aşağıdadır: * Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin Önlisans Programlarından mezun olanlar Dikey Geçiş kapsamında mezuniyet alanlarına göre, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin 5.yarıyılına doğrudan veya fark dersler alarak kayıt için başvurabilirler.
Mezun olduğunuz önlisans mezuniyet alanınıza göre başvurabileceğiniz Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölümleri İktisat, Çalışm Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, İşletme ve Konaklama İşletmeciliğidir.
* Öğrenim süresi 4 veya daha fazla yıl olan lisans bölümlerinden önlisans diploması alarak ayrılanlar dikey geçiş için başvuramazlar (bu adaylar Lisans Tamamlama başvurusu yapacaklardır).
*Gerekli koşulları (ALES, ÜDS-KPDS vb.) sağlamak koşulu ile örgün ve uzaktan eğitim sisteminde tezli veya tezsiz yüksek lisans ve doktora yapabilirler.

İş Olanakları

Mezunlar, seyahat acentaları ve tur operatörlerinin tur tasarım ve operasyon, tur satış ve gereken belgeyi almak koşulu ile biletleme bölümlerinde çalışabileceklerdir. Ayrıca konaklama işletmelerinin seyahat endüstrisi işletmeleri ile ilişkileri düzenleyen ilgili bölümlerinde satış-pazarlama elemanı olarak çalışabilecek bilgi ve donanıma sahip olabileceklerdir. Bu meslek elemanları; kamu ve özel sektörde, seyahat ve otelcilik hizmetleri, acentecilik, reklâmcılık-tanıtım, fuarcılık vb. gibi alanlarda organizasyon, ön büro, satış ve pazarlama hizmetleri gibi değişik görevlerde çalışabilmektedirler. Özellikle tanıtımla ilgili işlerde yarı zamanlı çalışabilme de söz konusudur.

Staj, Uygulama vb. Faaliyetler

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Önlisans Programında kayıtlı öğrencilerin staj yapmaları zorunludur. Bütün derslerini veren ancak staj yapmayan öğrenciler mezun olamazlar. Turizm ve Seyahat Hizmetleri Ön lisans programı 2. yarıyıla kayıt yaptıran öğrenciler, staj başvurusunda bulunabilir. Turizm ve Seyahat Hizmetleri Önlisans Programına kayıtlı öğrencilerin zorunlu staj süreleri 45 işgünü’dür. Öğrenciler stajlarını tek seferde yapmalıdırlar, bölerek farklı zaman dilimlerinde yapamazlar.

Staj için uygun görülen tesis-kurum ve kuruluşlarda devamlı statüde çalışan öğrenciler, staj uygulamalarını aynı işletmede yapabilirler. Öğrencilerin stajlarını, teoride öğrendikleri bilgileri uygulayabilecekleri niteliklere sahip; işletme kurum ve kuruluşlarda yapmaları uygundur. Bu nedenle öğrenciler, kendilerine belirtilen kriterlerde ki tesis-kurum ve kuruluşlarda staj yapabilirler.

Öğrenciler staj yapabilecekleri tesisleri kendileri belirleyebilecekleri gibi Dekanlık tarafından da belirlenen tesislerde (kontenjan dâhilinde) stajlarını yapabilme imkânına sahiptirler.

“Turizm Seyahat Hizmetleri Ön Lisans Programı” na kayıtlı öğrenciler stajlarını;

• Turizm sektöründe yurt içinde faaliyet gösteren Turizm İşletme Belgeli veya Turizm Yatırım Belgeli Otel,
  • Tatil Köyü İşletmeleri
  • Seyahat Acentaları
  • Üniversitelerin; konukevleri, misafirhaneleri,
  • Turizm Meslek Yüksekokullarının uygulama otelleri.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasının 8. maddesi uyarınca, öğrencilere iş kazası ve meslek hastalığı sigortası için işe giriş bildirgesi verme yükümlülüğü işveren sıfatı ile üniversitemize verilmiştir. STAJ BAŞLAMA TARİHİ SGK BAŞLANGIÇ TARİHİYLE AYNI OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNDAN BU İŞLEMİN STAJA BAŞLADIKTAN SONRA YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim ve kariyer olanakları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

• Programa kayıtlı öğrenciler Anadolu Üniversitesinin kütüphanesinden istedikleri gibi yararlanabilirler.
  • Anadolu Üniversitesinin anlaşmalı olduğu dergi ve e-kitap olanaklarından yararlanabilirler.
  • AÖF sisteminde bulunan her türlü e-öğrenme olanağından yararlanabilirler.
  • Mezuniyet sonrası, yukarıda belirtilen alanlarda istihdam edilme olanakları vardır.

Ders Listesi için TIKLAYIN

Sıkça Sorulan Soruların Cevapları için
TIKLAYIN

AÖF TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

gözen

Özel Üye
Bilgilendirme için teşekkürler..

yasarguner

Özel Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
Bilgilendirme için teşekkürler

can.aslantas

Yeni Üye
bu bölümü okumayı düşünüyorum düşünceleriniz alabilrmıyım ?

umutali

Yeni Üye
Bölüm:
Turizm ve Seyehat
Slm ben 2.sınıfta okuyorum ama hiçbiryerde yardımcı kitap bulamıyorum.Nereden nasıl bulabilirim???

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara