Açıköğretim Radyo ve Televizyon Programcılığı Önlisans Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
merhaba arkadaşlar bu bölümde meslek lisesi önceliği var mıdır yoksa her lise türünden tercih yapabiliyor muyuz
Her lise tercih yapabilmektedir. Kontenjan sınırlaması olmayan bir bölüm olduğu için YGS den 140 ve üzeri alıp tercih eden herkes yerleştirilmektedir.

jocky

Yeni Üye
arkadaşlar bu bölüm için tercih yaptım bu yıl... fakat açıköğretimde dersler katılma zorunlluluğu mu var, böyle birşey duydum ve kafam karıştı bilgilendirirseniz sevinirim. yani ben ilk defa kaydoluyor aöf'ye sadece sınavlara girmeyecek miyim? ve sanırım benim 4 yıllık siz 2 yıl olarak yazmışsınız dersleri? teşekkür ederim.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
arkadaşlar bu bölüm için tercih yaptım bu yıl... fakat açıköğretimde dersler katılma zorunlluluğu mu var, böyle birşey duydum ve kafam karıştı bilgilendirirseniz sevinirim. yani ben ilk defa kaydoluyor aöf'ye sadece sınavlara girmeyecek miyim? ve sanırım benim 4 yıllık siz 2 yıl olarak yazmışsınız dersleri? teşekkür ederim.
Hayır derslere katılma gibi bir durum söz konusu değil. Bu bölüm 2 yıllık bir bölümdür. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Radyo ve TV bölümünü kazandığınıza eminmisiniz?

jocky

Yeni Üye
101050836 Radyo ve Televizyon Programcılığı (Açıköğretim) ?

jesuswan

Yeni Üye
Bölüm:
Radyo ve Televizyon
Merhabalar arkadaslar.

Ben 2011 girisli Marmara'da Fransizca bolumu okumaktayim. Ancak Sinema sektoru her zaman hayalim olmustur. Yasim biraz ilerledigi icin tekrar sinavi beklemek istemiyorum. Bu onumuzdeki kayitlar ile beraber Radyo ve Televizyon'a acikogretim ile basvurup, bitirip dgs ile 3'ncu siniftan baska bir universitede devam etmek istiyorum.

Simdi sorum su olacak. Ben 2011 girisli oldugum icin ve bu sene sinava girmemis oldugum icin 2012 yilina kayitli puanim yok. Radyo ve TV'yi secmem icin bu sene sinava girmis olmam gerekiyor mu? Yoksa benim 2011 senesindeki puanim gecerli olup, direkt ikinci universite olarak tercih edebiliyor muyum? Bu benim icin cok kritik ve onemli, hayal kirikligina ugramak istemiyorum. :)

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Merhabalar arkadaslar.

Ben 2011 girisli Marmara'da Fransizca bolumu okumaktayim. Ancak Sinema sektoru her zaman hayalim olmustur. Yasim biraz ilerledigi icin tekrar sinavi beklemek istemiyorum. Bu onumuzdeki kayitlar ile beraber Radyo ve Televizyon'a acikogretim ile basvurup, bitirip dgs ile 3'ncu siniftan baska bir universitede devam etmek istiyorum.

Simdi sorum su olacak. Ben 2011 girisli oldugum icin ve bu sene sinava girmemis oldugum icin 2012 yilina kayitli puanim yok. Radyo ve TV'yi secmem icin bu sene sinava girmis olmam gerekiyor mu? Yoksa benim 2011 senesindeki puanim gecerli olup, direkt ikinci universite olarak tercih edebiliyor muyum? Bu benim icin cok kritik ve onemli, hayal kirikligina ugramak istemiyorum. :)
Eğer bir üniversite okuyor veya mezunu iseniz 1-19 Ekim tarihleri içinde http://kayit.anadolu.edu.tr adresinden sınavsız olarak direk istediğiniz bölüme kayıt olabilirsiniz.

ADEMÜÇÜNCÜ

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar; sizler gibi rady ve tv bölümü öğrencisi ya da öğrenci adayı değilim ama 8 yıldır bu işin içerisindeyim.Aynı zamanda AÖF İşletme bölümü mezunuyum. Aranızda bu bölümü merak eden arkadaşlar var. Bu bölümü örgün okuyan bir kaç kişi tanıdım. 8 yıldır radyo -tv camiası içinde olunca deneyimlerimi paylaşmak istedim. Ahkam kesmek istemem ama bunca yıl bu sektörde olunca birşeyler öğrendim diyebilirim.

Öncelikle bu bölümü tercih edecek arkadaşlarımızda üç adet özelliğin bulunması şart!

1.İyi bir diksiyon
2.İyi bir ses
3.Kendine güven.

Sizler de kabul edersiniz ki , eleman ilan sitelerinde işverenler bu bölüm mezunu öğrencileri pek tercih etmemektedirler.Çünkü sektörünüz belli, yani okumuş olduğunuz bölüm farklı sektörlere pek hitap etmiyor.Üzülerek söylüyorum ama ne yazık ki böyle!

Bu bölümden mezun olduğunuzu varsayalım ve bir medya sektöründe işe gireceksiniz!Sunucu,Spiker olmanız için deneyim arayacaklar,kameraman olmak için deneyim,ana kumanda için deneyim. Kaldı ki bu işi mektepsiz yapan bir çok arkadaşımız var ve her 100 kişiden 1'i işinde başarılı olan arkadaşlarımız. Çünkü belirli bir iş deneyimi, düzgün diksiyon ve sesleri var.Yerel radyoların %98'i yayıncılarını maaşsız çalıştırıyor, yerel tv'leri zaten hiç sormayın onlarda asgari ücretle geçim mücadesi veriyorlar. Emek çok yapılan işin karşılığı yok. Genel Yayın Yönetmeni, Genel Müdür vasfı harici pek bir maddi beklentiniz olmasın.

Yukarıda ki örnekleri ziyaden; çok iyi bir ses olmasa bile bir insan çok akıcı konuşabilir, hrika bir şov programı yapabilir,üretkendir. Bu gibi özellikler varsa da yükselebilirsiniz.. Ama işiniz mikrofonsa iyi bir diksiyon şart! Belirli bir yaştan sonra da ses organını geliştirmek zor.. Hevesinizi kırmak istemem ama bu işte gerçekten kendinize güveniyor ve ben bu işi yaparım diyorsanız tercih edin derim. Yoksa boşa zaman kaybı

jesuswan

Yeni Üye
Bölüm:
Radyo ve Televizyon
Merhabalar.
Birsey merak etmekteyim. AOF'nin Radyo TV Programciligi bolumunun 2 senesinden mezun olup, DGS sinavina girip orgun ogretimin (Marmara, Istanbul vs) iliskili bolumlerinden (Sinema TV vs.) birinde egitim hayatina devam edebiliyor muyuz? Yoksa sadece 2 sene okuyup diploma aldigimizla mi kaliyoruz?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara