Açıköğretim Sosyoloji Lisans Programı

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Sosyoloji Lisans Programı

AÖF SOSYOLOJİ ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Sosyoloji Lisans programı 2009 yılında açılmıştır. Açıköğretim Sosyoloji bölümünün amacı, sosyoloji ile ilgilenen ve örgün eğitime devam etme olanağı olmayan öğrencilere sosyoloji eğitim dalında yükseköğretim imkanı sunmaktır.

Açıköğretim sistemiyle Sosyoloji bölümünü tercih eden öğrencilerin lokal ve global düzeydeki toplumsal değişmeleri anlayabilmeleri ve belli başlı sosyal problemleri çözümlemeleri gerekmektedir.
Sosyoloji lisans programında çağın gerektirdiği kuramsal ve uygulamalı bilgiler öğrencilere aktarılarak düşünen, sorgulayan, eleştiren ve toplumsal refahın gelişimine katkıda bulunan uzman sosyologlar yetiştirilecektir. Aşağıda açıköğretim

Sosyoloji bölümünü tanıtan bilgileri bulabilirsiniz.

Eğitim Sistemi
Sosyoloji Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Sosyoloji Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir. Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.

Sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

Dikey Geçiş kapsamında, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler Sosyoloji lisans bölümlerinin 3.sınıfına direk kayıt olma hakkına sahiptirler.
Sosyoloji Bölümü Azerbaycan ve Batı Avrupa Programları dahilindedir.

Sosyoloji Azerbaycan Programları Kayıt Esasları
Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarına kayıt yaptırabilmek için adayların, Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı ve en az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti veya diğer ülke vatandaşı olanların ise bu programla kayıt olabilmeleri için Azerbaycan Cumhuriyeti’n de en az üç ay süreli geçerli oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir.
Kesin kayıt başvurusuyla ilgili temel koşullar şunlardır:

1. Azerbaycan Cumhuriyeti veya Azerbaycan’da yerleşik Türkiye Cumhuriyeti veya diğer ülke vatandaşı olanlar.
2. Azerbaycan’da Türkiye’de veya diğer ülkelerde Türk Eğitimi Sistemi’ne göre lise veya dengi bir okulu bitirenler ya da kesin kayıt süresinde bitirecek olanlar(sınavı kazanan adaylar, kesin kayıt sırasında bu durumlarını belgelendirmek zorundadır) Azerbaycan veya diğer ülkelerde aldıkları eğitimin Türkiye’deki lise veya dengi okul mezunu olduğunu Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğinden alacakları denklik belgesi ile onaylatanlar.
3. Üniversitemiz tarafından Azerbaycan’daki sınav merkezlerinde yapılan Azerbaycan Öğrenci Seçme Sınavı’nı kazananlar.
4. Öğrenim bedelini karşılayanlar.
5. Öğrenci kaydı için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istenecek diğer belgeleri sağlayanlar(Üniversite tarafından gönderilecek kesin kayıt bilgi formu, adayların lise veya dengi okul mezunu olduklarına ilişkin diploma veya denklik belgesi, Türk Yükseköğretim Mevzuatında öngörülen şekilde çektirilmiş altı adet vesikalık fotoğraf, öğrenim giderlerini ödeme makbuzu, üniversite tarafından gönderilecek bilgi formu gibi) kayıt yaptırabilir.

Batı Avrupa Programları Kayıt Esasları
Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, İngiltere, Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinde geçerli oturma iznine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatanşlarının Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programlarına kayıt yaptırabilmek için geçerli oturma izinlerinin kesin kayıt süresi içinde de devam etmesi veya öğrenime başladığında yukarıda belirtilen bu ülkelerden birinde ikâmet etmek üzere Türkiye’den bu ülkelere gidecek olanlardan,
1. T.C. vatandaşı olan (Yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır),
2. Lise veya dengi bir okulu bitiren veya kesin kayıt süresinde bitirecek olan (sınavı kazanan adaylar, kesin kayıt sırasında bu durumlarını belgelendirmek zorundadır),
3. Üniversitemiz tarafından Avrupa’daki sınav merkezlerinde yapılan Giriş Sınavı’nı veya Türkiye’de ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı)’nı kazananlar.
4. Öğrenim bedelini karşılayanlar.
5. Öğrenci kaydı için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istenecek diğer belgeleri sağlayan (Üniversite tarafından gönderilecek kesin kayıt bilgi formu, adayların Türkiye Cumhuriyeti Lise veya dengi okul mezunu olduklarına ilişkin diploma veya denklik belgesi, Türk yükseköğretim mevzuatına göre çekilmiş dört adet vesikalık fotoğraf, öğrenim giderlerini ödeme makbuzu, üniversite tarafından gönderilecek bilgi formu, askerlikle ilişkisi bulunanların askerlik tecil belgeleri gibi) herkes kayıt yaptırabilir.

Özel Koşullar
Sosyoloji Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101010819 Sosyoloji
Kontenjanı: 5125, 2015’te yerleştirilen :5125, Taban Puanı: 249,84

Sosyoloji Bölümü Diploması
Sosyoloji Lisans Programını tamamlayanlar 4 yıllık lisans diploması almaktadırlar. Diplomada Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Lisans Programı yazmaktadır.

Açıköğretim Sosyoloji Bölümü Diploması

Sosyoloji Bölümü Mezunlarının Olanakları.
Mezunlar başta araştırma şirketlerinde araştırmacı ve büyük şirketlerde insan kaynakları uzmanı olmak uzere özel ve kamu sektöründe çalışabilirler.
Ülkemizde sosyologlar üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve DPT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları, TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman, danışman ve araştırmacı olarak çalışmaktadırlar. Türkiye gibi hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkede,toplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için sosyologların çalışmalarına gereksinme vardır ve bu giderek daha iyi anlaşılmaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Bu bölümde okuyan öğrencilerin sözel akıl yürütme yeteneğine sahip, toplumsal olaylara meraklı, araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanan, olaylar arasında bağlantılar kurabilen, başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Ders Kodları için TIKLAYIN

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Lisans Programını sizlere tanıtmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları konunun altına yorum olarak yazarsanız elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.

Tanıtım Kaynağı :
Acikogretim.me

hcevik

Yeni Üye
slm yeni üyeyim aöden sosyoloji ve türk dili arasında karaasız kaldım acaba hangisini yazmam daha iyi olur?ilerisi için hangisi daha avantajlı acaba her ikisi içinde formasyon alıp ögretmenligine geçiş yapmak istiyorum...

betushm

Yeni Üye
ben de yeni üye oldum arkadaşım,senin gibi sosyoloji ve türk dili ve edebiyatı arasında kaldım ama türk dili ve edebiyatı için yüksek lisans yapabilirler diye bi ibare olmadığı için sosyolojide karar kıldım.yoksa amacım türkçeydi Eğitim Fakültesi kazanmış ve kayıt dondurmuş biri olarak türkçe hep gözümde kaldı çünkü

beyazshaman

Yeni Üye
selamlar 2 yıllık aof sosyal bilimler bölümünden sosyoloji ya da sosyal hizmetler bölümüne sınavsız geçiş hakkımız varmı acaba bi bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim

Linsey

Özel Üye
selamlar 2 yıllık aof sosyal bilimler bölümünden sosyoloji ya da sosyal hizmetler bölümüne sınavsız geçiş hakkımız varmı acaba bi bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim

Selamlar , Hayır söylediğiniz bölümlere geçiş hakkınız bulunmamaktadır;)

reyhan D

Yeni Üye
slm yeni üyeyim, aöfde sosyolojinin açılacağını duyduğumda çok sevindim ve tercihlerde hiç tereddütsüz sosyolojiyi seçtim. geleceğin sosyologlarına başaralılar.

aynurcaa

Yeni Üye
turk dılımı yoksa sosyolojımı karasız kaldım hangısı daha koly derslerın tesekkurler....:eek:

yusufözge

Yeni Üye
ben kamu yönetiminden türk dili veya sosyolojiye geçebilirmiyim bilen varmı

pasakli_kontes

Yeni Üye
Selamlar , Hayır söylediğiniz bölümlere geçiş hakkınız bulunmamaktadır;)
selamlar arkadaşlar,

ben de bu sene sosyal bilimler tercih ettim ve açık öğretimde sosyoloji bölümünün açıldığını yeni fark ettim. sosyolojiye geçiş hakkı verilecek mi diye ÖSYM'yi aradığımda henüz net birşey olmadığını öğrendim. belki 2010 ÖSS'ye tekrar girerim diye düşünüyorum

Linsey

Özel Üye
selamlar arkadaşlar,

ben de bu sene sosyal bilimler tercih ettim ve açık öğretimde sosyoloji bölümünün açıldığını yeni fark ettim. sosyolojiye geçiş hakkı verilecek mi diye ÖSYM'yi aradığımda henüz net birşey olmadığını öğrendim. belki 2010 ÖSS'ye tekrar girerim diye düşünüyorum
Selamlar,
Bu sene geçiş hakkı yok,
Ama seneye ne olur bilinmez;)

Linsey

Özel Üye
ben kamu yönetiminden türk dili veya sosyolojiye geçebilirmiyim bilen varmı

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı olan öğrenciler, her ne sebeple olursa olsun; fakülte, bölüm ve programlar arasında yatay geçiş yapamazlar.

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerdeki bölüm ve programlardan, örgün yükseköğretime geçiş yapılamaz.

ersin60

Yeni Üye
slm ya ben bişey soracağım şimdi aö sosyoloji bölümünü yazdım ve geldi ama Anadolu üniv.nde Sosyoloji dersleri verilmeyecekmiş bilen birisi yardımcı olabilirmi tşkrlr.

clemency72

Yeni Üye
merhaba,ben de yeni üye oldum.sosyoloji ile Türk dili ve Edebiyatı arasında tercih yapmakta epey zorlandıktan sonra nihayet sosyoloji okumaya karar verdim.inşallah hayırlı olur.;)

aynurcaa

Yeni Üye
slm herkese sosyolojımı turk dılı ve edebıyatımı karasız kaldım hangısı sozelcılere gore daha kolay yardımcı olun lutfn ne yzayım

meleeek

Yeni Üye
sosyoloji ea bölümünde türk dili edebiyatı ise sözelle ortak bölüm ben olsam türk dili ve edebiyatı bölümünü seçerdim orda sözel daha fazla ama senin kararın tabikide

sosyoloji dersleri
1. yıl
SOSYOLOJİYE GİRİŞ
TÜRK SİYASAL HAYATI
İKTİSADA GİRİŞ
PSİKOLOJİYE GİRİŞ
SOSYAL POLİTİKA
SOSYOLOJİDE ARAŞTIRMA YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

2. yıl
İSTATİSTİK
SOSYOLOJİ TARİHİ
TOPLUMSAL DEĞİŞME KURAMLARI
SİYASET BİLİMİ
ANTROPOLOJİ
FELSEFE
SOSYAL PSİKOLOJİ
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ

3. yıl
ÇAĞDAŞ SOSYOLOJİ KURAMLARI
EKONOMİ, ENDÜSTRİ VE TOPLUM
TOPLUMSAL TABAKALAŞMA VE EŞİTSİZLİK
AİLE SOSYOLOJİSİ
KÜLTÜR SOSYOLOJİSİ
TOPLUMSAL CİNSİYET SOSYOLOJİSİ
YABANCI DİL

4. yıl
KENT SOSYOLOJİSİ
YENİ TOPLUMSAL HAREKETLER VE KÜRESELLEŞME
TÜRKİYE'DE SOSYOLOJİ
DİN SOSYOLOJİSİ
MEDYA SOSYOLOJİSİ
HUKUK VE SUÇ SOSYOLOJİSİ
TÜRK DİLİ

edebiyat dersleri

1. yıl
TÜRKİYE TÜRKÇESİ SES VE BİÇİM BİLGİSİ
HALK EDEBİYATINA GİRİŞ
OSMANLI TÜRKÇESİNE GİRİŞ
ESKİ TÜRK EDEBİYATINA GİRİŞ
BATI EDEBİYATINDA AKIMLAR
YENİ TÜRK EDEBİYATINA GİRİŞ
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

2. yıl
ORHON VE UYGUR TÜRKÇESİ
TÜRKİYE TÜRKÇESİ CÜMLE BİLGİSİ
XI‐XV. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
TANZİMAT DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATI
OSMANLI TÜRKÇESİ GRAMERİ
HALK HİKÂYELERİ VE MASALLAR
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ

3. yıl
XI‐XV. YÜZYILLAR TÜRK DİLİ
XVI‐XVII. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
SERVET‐İ FÜNUN VE MİLLÎ EDEBİYAT
ELEŞTİRİ TARİHİ VE KURAMLARI
GENEL DİLBİLİM
TÜRK HALK ŞİİRİ
YABANCI DİL

4. yıl
XVI‐XIX. YÜZYILLAR TÜRK DİLİ
XVIII‐XIX. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
CUMHURİYET DÖNEMİ ŞİİRİ
CUMHURİYET DÖNEMİ NESRİ
ÇAĞDAŞ TÜRK YAZI DİLLERİ
ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATLARI
TÜRK DİLİ

GELİNCİKK

Yeni Üye
Selam arkadaşlar bende yeni üyeyim ve sosyolojiye yerleştim ama asıl aisteğim okul öncesi öğretmenliği geçiş varmı lütfen bilen varsa söylesin .. Selamlar

clemency72

Yeni Üye
merhaba,sosyoloji'den okul öncesi öğretmenliğine geçiş olmuyor.

tiesto5278

Yeni Üye
slm aarkadaşlar yeni üye oldum ve sosyolajiye yerleştim sosyoloji ders notlarını ve geçmiş dönemlere ait soru ve cevaplarını nerde bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim

tiesto5278

Yeni Üye
mrh arkadaşlar bende sosyoloji bölümünü tercih ettim.Güzel ve zevkli bir bölüm olduğunu söylüyorlar...Acaba net üzerimden sosyoloji ders notları ve geçmiş yıllara aiti soru ve cevapları nereden bulabilirim yardımcı olursanız seviniri.Herkese başarılar diliyorum.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara