Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Lisans Programı

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Uluslararası İlişkiler Bölümü

AÖF ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Lisans programı, 2009 yılında açılan bir bölümdür. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünün amacı, öğrencilerine kazandırmayı amaçladığı temel bilgi, beceri ve yetkinlikler arasında; bölgesel ve global düzeydeki siyasi, tarihi, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri değerlendirmek; devletlerin ve milletler arası organizasyonların birbirleriyle olan ilişkilerini açıklamak; milletler arası işbirliklerini ve milletler arası sorun çözme mekanizma ve yöntemlerini tanımak yer almaktadır. Bölümün amacı mezunlarının alanla ilgili kavramsal çerçeve ve kuramsal yaklaşımlara hakim, globalleşmenin ve milletler arası ilişkilerin karmaşık dinamiklerini dikkate alarak, çok boyutlu değerlendirme yeterliliğine sahip olmalarıdır. Bu bölümde, diplomatik hizmet kurumlarında, milletler arası organizasyonlarda, sivil toplum kuruluşlarında, çok uluslu şirketlerde ve kamu kurumlarının milletler arası birimlerinde görev yapabilmek için gerekli donanımı sağlayacak bir öğretim programı sunulmaktadır. Mezunlar ayrıca, Uluslararası İlişkiler alanı ve ilgili diğer alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına da başvurabilirler. Öğrencilerin enternasyonel ilişkileri anlayabilen, açıklayabilen ve yorum yapabilen, en az bir yabancı dili iyi bilen, analitik düşünebilen, küreşelleşme sürecinin dinamiklerine uyum sağlayabilen, yaşam boyu öğrenme bilincine sahip bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Aşağıda açıköğretim Uluslararası İlişkiler bölümünü tanıtan bilgileri bulabilirsiniz.

Eğitim Sistemi
İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Uluslararası İlişkiler Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir ( yerleşmek İçin Kontenjan Dahilinde Olmak Gerekli ). Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.

Ayrıca sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

Dikey Geçiş kapsamında, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans bölümlerinin 3.sınıfına direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

Özel Koşullar
İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Programı Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101010837 Uluslararası İlişkiler Kontenjanı: 5125, 2015’te yerleştirilen :5125, Taban Puanı: 218,91

Ek yerleştirme Kontenjanı:1537 , Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 728, Ek yerleştirme Taban Puanı : 218,92

Diploma
Uluslararası İlişkiler Lisans Bölümüne tamamlayanlar 4 yıllık lisans mezunu statüsünde olacaklardır. Diploma üzerinde İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü şeklinde yazılacaktır, açıköğretim ibaresi bulunmamaktadır.

Aöf İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Diploması

Uluslararası İlişkiler Mezunlarının İş İmkanları Nelerdir?

Bölüm mezunları, kamuda, uluslararası kurum ve şirketlerde ve özellikle Dış İşleri Bakanlığı ve merkezi kamu yönetiminin birçok kuruluşunun dış ilişkiler birimlerinde görevler alabildikleri gibi, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer de yapabilirler.

Mezunlar aynı zamanda Türkiye’de başta Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Turizm Bakanlıkları olmak üzere, Milli İstihbarat Teşkilatı, Dış Ticaret ve Hazine Müsteşarlıkları, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ile üniversitelerde görev alabilirler. TOBB-ETÜ mezunları bu görevleriyle Türkiye’yi dünyada temsil ederken, aynı zamanda aldıkları dünya çağında eğitim ve yabancı dil seviyeleri ile NATO, Birleşmiş Miletler, IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği uluslararası kuruluşlarda da görev yapabilirler.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Bu bölümde okuyan öğrencilerin düşüncelerini söz ve yazı ile en etkin biçimde iletebilen, tarih, sosyoloji, psikoloji, hukuk, ekonomi alanlarına ilgi duyan, en az bir yabancı dili iyi bilen, insan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir.

Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Ders Kodları İçin
TIKLAYIN

meto685

Yeni Üye
Merhaba Dpu de 2 yıllık okuyorum, Aöf te 2 . oniyi okumak ıstıyorum sınavsız , bu bolum bu sene acıldı Bu boLume kayıt yapma sansım varmı bu sene ?

camura

Yeni Üye
Bir sorum olacaktı. Şuan bir üniversitede okumaktayım ve 2. üniversite olarak bu bölümü yazmayı düşünüyorum. bölümümde bu derslerin bazılarını gördüm. Acaba okulumdan aldığım not dökümü ile bu derslerden geçmiş sayılır mıyım? Yoksa yeniden mi göreceğim bu dersleri?

etoilea1

Yeni Üye
örgün eğitim görüyosanız bu bölüme yazılabilirsiniz ama a.ö.f. okuyosan bölüme yazılamasssın......... ne yazıkkii...

camura

Yeni Üye
örgün eğitim görüyosanız bu bölüme yazılabilirsiniz ama a.ö.f. okuyosan bölüme yazılamasssın......... ne yazıkkii...
Şuan Marmara Üniversitesinde okuyorum son senem ve aöf de düşündüğüm bölümdeki biçok dersi fakültemde aldım bunlardan muaf olacakmıyım bunu soruyorum

hhmhhm

Yeni Üye
Şuan Marmara Üniversitesinde okuyorum son senem ve aöf de düşündüğüm bölümdeki biçok dersi fakültemde aldım bunlardan muaf olacakmıyım bunu soruyorum
malesef arkadaşım gördüğün derslerden muaf olamıyorsun.

etoilea1

Yeni Üye
evet muaf olamıyosun !!! ne yazıkkii..

fztmaster

Yeni Üye
iyi günler.örgün lisans mezunuyum sağlıkçıyım.bu bölümü okumak istiyorum ama dersler zorluyor mu.

icyseden

Yeni Üye
merhaba ben yeni ilgilenmeye başladım açık öğretimle de, bu bölüm sadece anadolu üni. bünyesinde mi var? bir de harç ücreti ne kadar oluyor? ekstra ücret gerekiyor mu harç dışında? teşekkürler.

osmansasa

Yeni Üye
iyi günler.örgün lisans mezunuyum sağlıkçıyım.bu bölümü okumak istiyorum ama dersler zorluyor mu.
Yok kardeşim çalıştıktan sonra zor diye birşey yok en azından matematik zorlamıyo diğerlerinede çalışır yaparsın

fherdy

Yeni Üye
Slm arkadaşlar sitenize yeni üye oldum , ben a.ö.f işletme bölümü mezunuyum 2010-2011 öğretim yılında Uluslararası ilişkilere öss sınavına girmeden kayıt yaptırabilir miyim?

had

Yeni Üye
arkadaşlar,bilen varsa cevaplar mı? bilgisayar bilmemnesinde örgün okuyan (2 yılık) bir kişi buraya geçir yapar mı? muaflık durumu ne olur? şöyle de sorayım,sözel(dış tic.2 yılık örgün) okuyan bir kişi geçiş yapabilşir mi ve onun muaflık durumu ne olur? mesela ben işletme 3 ten başladım örgün tic.çıkışlıyım ama ilk 2 yılın hiçbir dersini almadım. muaf olamıyorsun diyen arkadaşlara soruyorum bunun sebebi nedir acaba?

zynp_rc

Yeni Üye
arkadaşlar bn su an bi üniversitede okuyorum ama ikinci bi üniversite olarak acık öğrt uluslararası ilişkiler okumak istiyorum sınava girmden bu bölüme kayıt yaptırbilir miyim bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

sebboy

Yeni Üye
bu bölüme dikey geçiş yapan arkadaşlar öğrenci kimlik kartınızı ve şifrenizi aldınızmı

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
bu bölüme dikey geçiş yapan arkadaşlar öğrenci kimlik kartınızı ve şifrenizi aldınızmı
Öğrenci kimlik kartı Aralık ayında aof burolarına gelicek....Şifrenizi aof burosundan istediğiniz zaman temin edebilirsiniz..

serhatx

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
Selamlar, peki şöyle bir soru sorsak. Diyelim ki X üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümü var ve uyuşan derslerim var, ben buraya başvurup derslere katılabilir miyim. Var mıdır böyle bir imkan bu benim için önemli. Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Ayrıca forumda ilk mesajım, hayırlı olsun :) İyi geceler herkese.

Sosyolog_60

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Arkadaşlar .Ben örgün eğitim bankacılık ve sigortacılık mezunuyum . Lisans tamamlama olarak Uluslararası ilişkiler programını seçebilirmiyim ?Bilgilendirirseniz sevinirim...

HMilat

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
merhaba ben bu sene açık ögretim uluslararası ilişkiler bölümüne dikey geçiş yaptım. Ders çalışmak için murat yayınlarının kitabını aldım ve orada 6 ders gösterilmekte. Açık ögretim bürosundan ise bana 9 ders kitabı verildi . Şimdi ben 6 dersten mi sorumluyom yoksa
dersten mi

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara