Yedek Subay Aday Adayı ( Astek ) ( Kısa Dönem Askerlik )Sınavı Hakkında Yaşanmış Tecrübeler.. Sıcağı Sıcağına

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Merhaba Arkadaşlar,

329. Dönem Yedek Subay Aday Adayı Olan Bendenizin Sınav Günü Anılarını Yazmaktayım. Umarım Sizlerede Işık Tutar O Gün Hakkında.

Bu Gün İtibari İle Bende Yedek Subay Aday Adayı Sınavına Girenler Kervanına Katılmış Bulunmaktayım. İnsan Sınav Yerine Gelipte O Kalabalığı Gördüğü Zaman Askerliğin Ne Kadar Yakında Hatta Ensemizde Olduğunu Anlıyor.

Oraya Giderken Yanınızda Kimlik Belgenizi ( TC Kimlik No Yazsın ) Askerlik Şubesinden Verilen Zarfı ( Kesinlikle Unutmayın ) 1 ad. Kurşun Kalem, 1ad. Siyah Tükenmez Kalem ve Silgi Bulundurmanızda Fayda var . Kalemleri Dışarıdan veya Askeriyede İçeridende Teminde Edebilirsiniz .

Ben Bir Arkadaşımın Tavsiyesi İle Sınavın Son Günü olan 3 Ağustos'ta Saat 8 Gibi Sınav Merkezi Olan Tuzla Piyade Okulunda Oldum. Sınav Yeri Oldukça Kalabalıktı, Sınavın İlk Günü Gidenlerin Çoğu Gece 12 - 1 - 2 Gibi Sıra Almaya Başlamışlar Yani İlk Gün Gideyim İşimi Hemen Halledeyim Diye Düşünüyorsanız Kendinizi Fazla Kasmayın Derim. Ordaki Görevli Subaylardan Öğrendiğime Görede İlk Gün Oldukça Karışık Geçmiş ( Acemiliklerinden Dolayı ) ve İşlemler Daha Uzun Sürmüş. Ben Saat 8 gibi Ordaydım ve 1515. Sırayı Aldım :) Hemen Korkmayı 1515. Sırayı Aldım Ama 1000 kişi zaten Giriş yapmıştı İçeriye.

Dışarıdaki Askerler Sakallı Olanların Traş Olmaları Konusunda İkaz Ettiler ve Bir Çok Kişi Dışarıa Jilet ve Su ile Traş Oldu. Ama İçeride Pek Traşlı-Traşssız, Saçı Uzun-Kısa, Top Sakallı-Kirli Sakallı Sallamadılar Yani Traş Olma Gibi Bir Zorunluluğunuz Bulunmuyor, Ama Siz Her İhtimale Karşı Sakal Traşı Olun Derim.

İçeriye Cep Telefonu Alınmadığını ve Cep telefonlarınızı Dışarıda Bırakmanız Konusunda Uyarıyorlar ( Üst Araması Yapmıyorlar ) Bence Yanınızda Getirmeyin veya Arabadada Bırakın veya Bir Yakınınıza Teslim Edin veya En Kötüsü Nizamiyeden içeri Girerken Nizamiyede Görevli Emanetçi Askerlere Teslim Edin. Telefonla Girdiyseniz İçeride Cep Telefonunuzu Göstermeyin.

100'er kişilik Guruplar Halinde İçeriye Alıyorlar Ben 15. Guruptaydım. Saat 9 Gibi İçeriye Girdik. Başladık Beklemeye :) Uzun Bir Bekleyiş Olacak Arkadaşlar Ama Gözünüz Korkmasın Yanlız Değilsiniz :p Sizin Gibi Yüzlerce Kişide Bekliyor Olacak ve Gırgır Şamata Muhabbet Bol Olacak Kendi Aranızda. Ha Yanınıza Dergi Gazete Kitapta Götürebilirsiniz.

İçerde İlk Yaptığımız Şey Bizim 100 Kişilik Guruptan Sorumlu Olan Uzman Çavuşun Dediklerini Dinlemek Oldu. Zira Ondan Habersiz Sağa Sola Tuvalete vs Gitmek Yok. İlk Etapta Herkes Kendini Biraz Tuhaf Hissedebilir Ama Başınızdaki Görevli Çavuş Bizimkisi Gibi Gırgır Muhabbetli İse Bol Bol Gülüp Gırgır Yapabiliyorsunuz.

İşlem Olarak ilk Yaptığımız Başımızdaki Uzman Komut Verdiketen Sonra Askerlik Şubesinden Verilen Zarfı Açmak ve İçindeki Belgeleri Kontrol Etmek Oldu. Daha Sonra Bize İzin Kağıtlarımız Dağıtıldı ve Üstlerini Başımızdaki Uzman Çavuşun Talimatlarına Göre Doldurduk. ( Unutmayın Ayın 1'i itibari İle Askeriz Bize Zounlu Olarak 12 Gün izin Veriyorlar )

Sonra Bir Süre Daha Bekledik ve Kantin Gibi Bir Yere Aldılar Burda Bilgisayara Kayıt İşlemleri Yapıldı ve Evrakların Eksik Olup Olmadıkları Kontrol Edildi. Yaklaşık Bekleme ve Kontrol İşlemi 1 Saati Buldu.

Dışarıya Çıktık ve Sıra Olarak (Yan Yana 5'erli Sıra ) Subay Kantininin Önüne Geldik, Kısa Bir Süre Güneşin Altında Bekledikten Sonra Aday Sıra Numarasına Göre İçeri Alındık ve Yine Sıra Numarasına Göre Sandalyelere Oturduk. Burda İçimizden Öğretmen, Akademisyen, Yabanci Dil Bilen, Daldıç gibi Özel Vasıfları Olup Olmayanlar Soruldu Olanlar Özel Mülakat Yerlerine Aldılar. Olmayan Bizleride Yine Numara Sırasına Göre Evrak Kontrolü ve Yeni Biz Zarf vermek İçin Sıraya Soktular, Derken Evraklar Bir Daha Kontrol Edildi ve Yeni Bir Zarfa Konuldu ve Ağzı Bantlandı ( Bu zarfı Sınav Sonuçlarında Açıklanacak Biliğimize Götüreceğiz ). Bir Adet izin Belgesi ve Optik Okuyucu Sınav Belgesi Elimize Verildi ve Dışarıda Tekrar Sıra Olduk. Burdan Sınav Olacağımız Yere Yemekhaneye Geldik. Geldiğimizde Saat 3'e 10 vardı :)

Hele Şükür O Kadar Bekleşmenin Ardından Sınav Yerine Girdik Burda Bir Albay Bize Kısaca Açıklama Yaptı ve Yine Aday Numaramıza Göre Tek Tek Masalara Oturttu Bizi. Sonra Sınav Başladı Dedi ( Ama Kaçta Başladığımıza Bakmadı Sonradan Bizlere Sordu kaçta Başlamıştık Diye )

Sınav Soruları Akadaşlar ALES Sorularını Andırıyor Hatta Bire Bir Diyebilirim. Geldik An Merak Edilen Bölüme. Yedek Subaylık Sınavı 50 Sorudan Oluşan Bir Sınav. Sorular İçin 60 Dakika Veriliyor. Sayısal ve Sözel Alandan Sorular Bulunuyor. Aynı LES Mantığı İle Hazırlanmış. Önermeler de Kesin Sonuç Nedir. Aşağıdaki Şekillerin İçindeki Rakamlar Belli Bir Mantıkla Konulmuştur Soru İşaretli Olan Yere Ne Gelmelidir gibi, Gibi Ali Ayşenin Oğludur, Veli Ahmetin Oğludur, Hangisi Hangisi İle Kuzandir Gibi Sorular Bulunmakta İdi.

Sınavdan Çıktıktan Sonra Sınav Cevap Kağıtları Kontrol Edilmek İçin Toplandı Bizlerde Sıra Halinde Bir Yere Getirilerek Beklemeye Koyulduk. Sınav Cevap Kağıtlarının Üzerinde Yazılı Olan Doğum Tarihi, Adı Gibi Şeyleri Tek Tek Kontrol Ediyorlar Arkadaşlar. Bu Yüzden Yaklaşık 2 Saatte Burda Bekledik :) Derken Saat 5'e 10 Kala Nizamiyede Çıkış Yaptık.

Gün Uzun Ve Yorucu İdi Ama Ordaki Gırgır Şamata Muahbbet İle Zamanın Nasıl Geçtiğini Pek Anlamıyorsunuz. Muhabbet Etmeyi Sevmeyen Birisi İseniz Pek Bi Sıkılacağınızı Belirteyim Arkadaşlar.

Sınav Sonuçları Ayın 9 unda Gece 12 den Sonra İnternette Çıkıyor ve 12'si Akşam Saat 5'e Kadar Birliğimize Teslim Olmamız İsteniyor. Yani Tam Asker Olmak İçin Kaldı 9 gün :)

İnşallah Hayırlısı İle Gidip Hayırlısı İle Döneriz. Dualarınızı Eksik Etmeyin Arkadaşlar.

Yazımda Eksik Harfler ve Gereksiz Uzatmalar var İse Affola, Günün Yorgunluğu ve Stresinden Başım Ağrımakta Beni Mazur Görün Arkadaşlar. Müsait Bi Zamanımda Yazımı Tekrar Düzenlerim.

Şimdiden Allah'a Emanet Olun....

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Arkadaşlar Bu Aşağıdaki Yazıyıda 317. Dönem Yedek Subay Sınavına Girmiş Olan Selçuk İsimli Bir Öğretmen Arkadaşımızın kenmdi Sitesinden Alıntı Yapıyorum. Sitenin Linkini Yazının En Sonunda Vereceğim. Bana Olduğu Gibi Sizlerede Faydalı Bir makale Olduğunu Düşünüyorum.

-----------------------------------------------------------------------------

Bugün askerlik hayatımın fiilen başladığı gün oldu. İzmir’de bulunduğumdan dolayı yedek subaylık sınavına Narlıdere İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda girdim. Biraz sınavla ilgili tecrübelerimi anlatmak istiyorum. Gelecek nesillere yardımcı olmak babında

Sınav merkezine otobüsle çok rahat ulaşabilirsiniz. Sanırım Narlıdere yönüne giden bütün otobüsler olabilir. Ben Buca yönünden geldiğim için 670 Narlıdere-Buca otobüsünü tercih ettim. Okulun hemen önünde bir durak var zaten. Bahsettiğim yer tam olarak 3. Nizamiye olarak geçiyor. Saat 10.30 gibi oraya vardım. Hemen şunu ifade edeyim. Erken de gelseniz geçte gelseniz içerideki işlemler 5–6 saat sürüyor. Onun için sabahın köründe nizamiyeye dayanmaya gerek yok.

Yanınızda bulunması gerekenler askerlik şubesinden aldığınız zarf, nüfus cüzdanı, bir kurşun kalem, bir siyah tükenmez veya pilot kalem, bir silgi. Yanınızda getirdiğiniz her türlü elektronik aleti (cep telefonu, mp3 çalar, flash disk v.s.) girişte görevli askerlere bırakmak zorunda olduğunuzdan dolayı içeride boş geçen zamanlarda oyalanmak için bir gazete veya kitap almak akıllıca olacaktır. Size refakat edecek birileri de (anne, baba, kardeş, arkadaş v.s.) gelebilir. Fakat o kadar saat kantinde sizi beklemek zorunda kalacaklar benden söylemesi.

Nizamiyeye adım attığınızda hemen görevli asker sıra numarasını göğsünüze iğneliyor. Belirli sayıda aday (25, 50 veya 100 olabilir) bir grup oluşturuncaya kadar bekliyorsunuz. Grup tamamlanınca başınıza verilen görevli askerle beraber hareket ediyorsunuz. Görevli asker gün boyunca size yardımcı oluyor. İşlerin daha hızlı yürümesi ve bir an önce bitmesi için söylenilenleri harfiyen yerine getirmek en akıllıcası olacaktır.

Belki merak edilir diye şunu da söylemeliyim. İlk gün olması dolayısıyla saç, sakal ve kıyafet konusunda herhangi bir zorlama falan yok. İstediğiniz gibi gelebilirsiniz. Ama çoğu kişinin sakal tıraşı olarak geldiğini de gözlemledim

Yirmi beş kişilik grup toplanınca beraber bir süre yürüyerek spor salonuna ulaştık. Orda gruplar tekrar tanzim edildi. İki üç grup birleştirildi. Spor salonunda eğer kalem, silgi gibi eksik malzemeniz varsa 25 kuruş karşılığında temin edebiliyorsunuz. Yine spor salonunda su, çay, tost alabiliyorsunuz. Su 20 kuruş, tost 2 lira 25 kuruş

Bu noktaya geldiğimizde saatler öğlen arasını gösterdiğinden dolayı görevliler yemek molası verdi. Adaylara da kumanya dağıtıldı. Kumanya içeriği iki adet kadınbudu köfte, bir parça börek, bir meyve suyu, yarım domates, yarım salatalık ve isteyenlere çeyrek ekmek şeklindeydi. Çok ayrıntıcıyım galiba Neyse kumanyaları afiyetle mideye indirdik. Yemekten sonra askerlik şubesinden getirmiş olduğunuz evrakların bulunduğu zarfları açtık. Gerekli açıklamalar yapıldı. Vakit gelince sırayla gerekli kontrollerin yapıldığı bölüme geçtik. Burada sırayla kimlik bilgileri, diploma ve diğer belgeler kontrol edildi. Kontrol sonunda hepimize daha sonradan kullanacağımız aday numarası verildi. Herkesin gerekli kontrolleri bitince bazı özel sınıflardan (Balık adam, Uzak Yol Güverte Zabiti, Beden Eğitimi Öğretmeni, Veteriner v.s.) eleman olup olmadığı soruldu. Bu işlemlerden sonra aday numaralarımıza göre sıraya geçip sınavın yapılacağı diğer binaya gittik.

Geldik en merak edilen bölüme. Yedek Subaylık Sınavı 50 sorudan oluşan bir sınav. Sorular için 60 dakika veriliyor. Sayısal ve sözel alandan sorular bulunuyor. Bunun yanı sıra mantık, şekil ilişkileri gibi sorular da var. Yoo kopya vermeyeceğim LES’e girenler bu sınavla LES’in çok benzediğini söylüyorlar. Sorular çok zor değil biraz mantıklı düşünmeyi ve hızlı olmayı gerektiriyor. Çoğu aday zamanın yetersiz olduğunu da ifade etti.

Sınav bitince yine sıralandık ve diğer binaya geçtik. Bu binada ise Tebliğ Tebellüğ Belgesi le İzin Belgesini doldurduk. Gerekli açıklamaların yapılması, sıraya geçmeler derken orda da işimizi bitirdik. Getirdiğimiz evrakların bir kısmını bırakıp bizim için hazırlanan yeni dosyayı alarak son defa sıraya geçtik. Son olarak başımızdaki görevli asker bizi tekrar başladığımız yere nizamiyeye geri götürdü.

Böylece ilk günümüzü bitirip izne ayrılmış olduk. 10 Ağustos itibariyle sınav sonuçlarımızın açıklanacağını öğrendik. 12 Ağustos ise birliğe teslim olmamız gereken son gün.

Artık hayırlısı diyoruz. Henüz askerliğimin nasıl olacağı (kısa dönem veya uzun dönem) belli olmadığı için blogun akıbetiyle ilgili bir şey söyleyemiyorum. Ama bloga “Askerlik” kategorisi açarak bir askerlik blogu yapmayı da düşünüyorum.

Alıntı yapılan Link : http://www.selcukhoca.com

weeping eyes

Özel Üye
hakkımızda hayırlısı olur inşallah bende aralıkta gidiyorum merak ettiğim şeyler vardı yazıyı okuyunca kafamdaki çoğu şeyler kalktı t.ederim ömer yolun açık olsun şimdiden hayırlı teskereler.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sağolasın Allah Seninde yardımcın olsun :) Yanıma Bi yerlere Düşersen Kıyaklarım olur :)

brembo3838

Yeni Üye
hayırlı ugurlu olsun ömercigim. 331. dönem olarak bizde sizin hemen peşinizden geliyoruz :)

atlagitsin

Yeni Üye
Allah hayırlı tezkereler versin. makale için teşekkürler bende 331.dönem aralıkta gideceğim nasipse, gözümüzün önünde bi canlandı o ortam adeta paylaştığınız için tekrar teşekkürler

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,727
Son üye
Feederblw