Askerdeyken Mezun Olmak

avidus

Yeni Üye
Forumu takip ettim ve bir kaç kişi sormuş nasıl olacağını.
Mesela AÖF'de tek dersiniz var ama geçemediniz ve babanızda askere git artık adam ol diyor diyelim.

Sizde gözünüzü kararttınız ve askerlik için başvurmaya hazırlanıyorsunuz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey zamanlama. Eğer şubeye kasım için başvuru yaparsanız temmuz ayına kadar askersiniz demektir ki bu da 9 10 ay yapar. Bu yüzden AÖF'yi askerde bitirecekler için açık uyarı şubat celbinde gitmeleridir; unutmayın ki askerler acemi iken ne olursa olsun izin alamaz, birliği terk edemezler, bu kural çok katıdır ve değiştirilemez, esnetilemez. Nisan ayında vize sınavına girebilir daha sonra haziranda finallere girip ağustos sonu askerliğinizi bitirebilirsiniz böylece 6 ayda askerlik biter.
Şimdi herşey çok güzel görünebilir ama bu şansı arkadaşlar içindir.

Handikapları yok mu? Var!!!
1) Askerliğiniz Hakkarinin bir röle istasyonunda geçebilir. Sınav tarihleri ile sizi sınava götürebilecek bir helikopterin tarihlerini tutturma ihtimaliniz %5 %10 belki daha azdır.
2) O dönemde bir görevde olabilirsiniz (Görevli personele görev süresince izin verilmez)
3) Gittiğiniz birlikte size verilen görev yüzünden ders çalışamayabilirsiniz.
4) Gittiğiniz birlikte uyuz bir yeni astsubay size takabilir, bunun sonucunda psikolojiniz bozulabilir.

Not: Normal şartlar altında sınav döneminde sorgusuz olarak izin alabilirsiniz.

İşte bunlar mezun olursanız askerlik bitti diye sevinmeyin hemen kısa dönem sınavına gireceksiniz ve eğer kısa dönem sınavından başarılı olursanız 12 ay askerlik yine sizi bekliyor olacak. Yaptığınız askerlik göz önüne alınmayacaktır. (Şimdiye kadar askerde mezun olan çok kişi tanıdım ama hiç biri astek olmadı)

erkanik

Yeni Üye
Eğitim yılının 8.Yıla uzaması...

Merhabalar,
Aof fakültesinde 7. Senem bitti ve öğrencilik haklarımı(Paso,öğrenci kimliği vb.) kaybettim.Bu Kasım Celp döneminde Askere gideceğim 1979 Doğumlu olduğum için Bakaya kalmak istemiyorum.Askerde iken kalan 2 dersimi verip üniversiteyi bitirmeyi düşünüyorum ve kısmetse Temmuz ayında askerliğimin bitmesini ve tezkeremi alma planı içersindeyim.Sizden öğrenmek istediğim aof'de 8.yılım nedeniyle bir problem ile karşılaşıp karşılaşmayacağım.Öğrencilik haklarının kaybedilmesi demek diplomanızı alıp askerlik şubenize vermenize engel teskil eder mi?
Saygılarımla

hoptrak

Yeni Üye
AÖFişletme tek dersim kaldığından mezun olamadık. hayırlısı tek ders finansal yönetim kaldı onuda vercez allahın izniyle ,askerlik durumu teccilliydi bozdurdum şubatta askerim gidecem başka yolu yok niye olacaksa şimdi nisan 3-4 vize, mayıs 29-30 mayıs finaller var eee verdin ne olacak 25 güne sınav sonuçları açıklancak eee 20 gün sonra diploma hazırlancak eee ne oldu temmuzda diplomayı alacan eee askerliği bozdurcan ağustosta askere k.dönem gidemiyecen eeee ne olacak seni taaa aralığa atcaklar eee k.döneme. eee ne oldu kafadan 1 yıl daha attı kardeş ohh ne ala ala baba aga gideriz askerimize uzun dönem olarak,veririz tek dersimizide temmuzda mezun oluruz alırız diplomamızı alırız Allahın izniyle elimize, ağustosta kısa dönem terhis 6ayda olur geliriz babalar gibi herkezde işine güçüne bakar kardeşim bence bu yaaa, Allahım her daim yar ve yardımcımız olsun, Allahım her zaman hakkımızda hayırlısını versin, Allahım türk askerini korusun AMİN

alk34alk

Yeni Üye
Benim sorum biraz daha karışık, 1980 doğumluyum Şubatta askere gitmem gerekirken AOF ü bu sene bitereceğim için gidemedim ve BAKAYA dumua düştüm.

Ders sayım çok az, VİZE ve FİNAL ile rahatlıkla bu sene mezun olurum, Mayıs da finale girer girmez askerlik şubesine gitsem büyük ihtimalle AGUSTOS yada belkide HEMEN beni askere alırlar ( LİSE MEZUNU STATÜSÜNDE ) zira temmuzdan önce AOF diploma vermiyor. Bende askerlik yaparken diplomamı şubeye iletsem nasıl bir durum olur acaba, kısa döneme döner mi askerliğim bir anda ?

Saygılar.

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye
Benim sorum biraz daha karışık, 1980 doğumluyum Şubatta askere gitmem gerekirken AOF ü bu sene bitereceğim için gidemedim ve BAKAYA dumua düştüm.

Ders sayım çok az, VİZE ve FİNAL ile rahatlıkla bu sene mezun olurum, Mayıs da finale girer girmez askerlik şubesine gitsem büyük ihtimalle AGUSTOS yada belkide HEMEN beni askere alırlar ( LİSE MEZUNU STATÜSÜNDE ) zira temmuzdan önce AOF diploma vermiyor. Bende askerlik yaparken diplomamı şubeye iletsem nasıl bir durum olur acaba, kısa döneme döner mi askerliğim bir anda ?

Saygılar.
Sayın alk34alk eğer mayısta askerlik şubesine giderseniz dediğiniz gibi sizi hemen askere alırlar bu bir ama anlamnadığım olay siz AÖF kayıtlısınız sanırım bu yüzdende tecilli olmanız lazım değilmi?Diğer olaya gelirsek siz kısa donem yapmak için diplomanızı muayene olurken askerlik şubesine ibraz etmekle yükümlüsünüz muayene olmaya gittiğizde üniversite mezunuyum diyeceksiniz adamlar size hani diploma nerde diye sorduğunda ne diceksiniz?Sizin yapmanız gereken bu şahsi goruşum tabi mayıstaki sınavda geçerseniz şayet hiç dersiniz kalmadımı temmuz ayını bekleyin alın diplomanızı ağustos ayında da kafanız rahat bi şekilde gidin kral gibi poşet olarak yapın gelin askerliğinizi:):):)Tabirimide hoş karşılayın askerde kısa donemlere poşet diyorlar o yüzden o kelimeyi kullandım espiri mayetınde yani:)

hoptrak

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ben teccilliydim tecilimi bozdurdum a.şubedeki kağıta fakulte terk olarak yazıldı tek dersden sınavıma girecem nisandaki ve mayıstaki , şubat celbi istemiştim çıkmadı hayırlısıyla mayısta çıkar inşallah şimdi malüm mayısın son haftası yani 29-30 mayısta final sınavları var benim askerlik çıktığı zaman mayıs celbi sevk işlemleri son hafta başlıyor yani 24-25-26-27-28 mayısta sınanda 30 mayıs askerliğe geç gitcem 3-5 gün sonra ne yapmam lazımki herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım lütfen yardımcı olurmusunuz ??? teşekkürler (askere uzun dönem olarak gidecem temmuzda diplomamı alıp gerekli işlemleri yaptırıp kısa dönem olarak terhis olacam inşallah gerekli olan ayrıntılar için www.asal.msb.gov.tr inceleyebilirsiniz )

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara