Ders programı

ECRİN90

Özel Üye
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI LİSANS PROGRAMI
Programın amacı, Türk dilinin tarihî dönemlerinden günümüze kadarki bir süreç içinde meydana gelen yazılı ve sözlü metinleri okuyup anlayabilecek, bu metinler üzerinde fonetik, morfolojik, sentaktik, semantik ve edebî incelemeler yapabilecek uzman elemanlar yetiştirmektir.
1. yıl
TÜRKİYE TÜRKÇESİ SES VE BİÇİM BİLGİSİ
HALK EDEBİYATINA GİRİŞ
OSMANLI TÜRKÇESİNE GİRİŞ
ESKİ TÜRK EDEBİYATINA GİRİŞ
BATI EDEBİYATINDA AKIMLAR
YENİ TÜRK EDEBİYATINA GİRİŞ
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
2. yıl
ORHON VE UYGUR TÜRKÇESİ
TÜRKİYE TÜRKÇESİ CÜMLE BİLGİSİ
XIXV. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
TANZİMAT DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATI
OSMANLI TÜRKÇESİ GRAMERİ
HALK HİKÂYELERİ VE MASALLAR
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ
3. yıl
XIXV. YÜZYILLAR TÜRK DİLİ
XVIXVII. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
SERVETİ FÜNUN VE MİLLÎ EDEBİYAT
ELEŞTİRİ TARİHİ VE KURAMLARI
GENEL DİLBİLİM
TÜRK HALK ŞİİRİ
YABANCI DİL
4. yıl
XVI-XIX. YÜZYILLAR TÜRK DİLİ
XVIII-XIX. YÜZYILLAR TÜRK EDEBİYATI
CUMHURİYET DÖNEMİ ŞİİRİ
CUMHURİYET DÖNEMİ NESRİ
ÇAĞDAŞ TÜRK YAZI DİLLERİ
ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATLARI
TÜRK DİLİ

kevin_norton

Yeni Üye
Daha işin başındayız anlaşılan daha çok okunacak,araştırılacak kitap var.

kevin_norton

Yeni Üye
2. yıl
ORHON VE UYGUR TÜRKÇESİ görünüyor programda orhun abidelerini inceleyeceğiz herhalde.Orhun yazıtları benim çok hoşuma gidiyor.Bakın mesala şu var yazıtlarda:

“Ey Türk Oğuz Beyleri, üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe, bil ki Türk Milleti, Türk yurdu, Türk Devleti, Türk töresi bozulmaz. Ey ölümsüz Türk Milleti! Kendine dön! Su gibi aktığın kanına, dağlar gibi yığdığın kemiklerine layık ol!

Ey milletim! Bil ki ben, zengin ve parlak bir millete han olmadım. Zayıf ve zavallı bir milletin başına geçip tahta oturmadım. Kardeşim Kültigin ve yeğenlerim olan iki prens ile ant içtik. Babamın, amcamın, hayatlarını verdikleri milleti uğrunda biz de bütün gücümüzle çalıştık.

Başına geçtiğim Türk Milleti''nin şan ve şevketi için gece uyumadım, gündüz oturmadım ölesiye, bitesiye çalıştım. Tanrı yardım etti, bahtım yar oldu, öldü sanılan milletimi dirilttim, yoksul milletimi zengin ettim. Türk Milleti''ni bütün milletlerden üstün kıldım!”

ECRİN90

Özel Üye
2. yıl
ORHON VE UYGUR TÜRKÇESİ görünüyor programda orhun abidelerini inceleyeceğiz herhalde.Orhun yazıtları benim çok hoşuma gidiyor.Bakın mesala şu var yazıtlarda:

“Ey Türk Oğuz Beyleri, üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe, bil ki Türk Milleti, Türk yurdu, Türk Devleti, Türk töresi bozulmaz. Ey ölümsüz Türk Milleti! Kendine dön! Su gibi aktığın kanına, dağlar gibi yığdığın kemiklerine layık ol!

Ey milletim! Bil ki ben, zengin ve parlak bir millete han olmadım. Zayıf ve zavallı bir milletin başına geçip tahta oturmadım. Kardeşim Kültigin ve yeğenlerim olan iki prens ile ant içtik. Babamın, amcamın, hayatlarını verdikleri milleti uğrunda biz de bütün gücümüzle çalıştık.

Başına geçtiğim Türk Milleti''nin şan ve şevketi için gece uyumadım, gündüz oturmadım ölesiye, bitesiye çalıştım. Tanrı yardım etti, bahtım yar oldu, öldü sanılan milletimi dirilttim, yoksul milletimi zengin ettim. Türk Milleti''ni bütün milletlerden üstün kıldım!”
Çok güzel bir yazı paylaşmışsın ;) teşekkürler :) Eski Türk yazılarını okuyabilmek de ayrı gurur verici olacak :rolleyes:

kevin_norton

Yeni Üye
Rica ederim.Sayenizde bu paylaşım işini çözeceğim.Selamlar.....

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO