Karl Marx'tan Eşine Mektup

By_tr

Özel Üye
Yürekten sevdiğim,
Sana gene yazıyorum çünkü yalnızım ve çünkü kafamın içinde seninle konuşurken senin bunu bilmiyor, ya da bana karşılık veremiyor olmana katlanamıyorum.

Kısa süreli ayrılıklar iyi oluyor, çünkü hep bir arada olununca her şey hiç ayırt edilemeyecek kadar birbirine benzemeye başlıyor.
Yan yana durduklarında kuleler bile cüceleşirken, alelade ve ufak tefek şeyler yakından bakınca kocamanlaşır.
Küçük tedirginlikler onlara yol açan nesneler göz önünden kaldırıldığında yok olabilir.
Yan yanalık dolayısıyla sıradanlaşan tutkularsa mesafenin büyüsüyle yeniden büyüyüp doğal boyutlarına dönerler.
Aşkım da öyle. Zamanın aşkımı tıpkı güneş ve yağmurun bitkileri büyüttüğü gibi büyütmüş olduğunu anlamam için senin bir an, sırf rüyada bile olsa, benden koparılman yetiyor.
Senden ayrılır ayrılmaz sana olan aşkım bütün gerçekliğiyle kendini gösteriyor: o, ruhumun bütün enerjisiyle yüreğimin bütün kişiliğini bir araya getiren bir dev. Böylece yeniden insan olduğumu hissediyorum çünkü içim tutkuyla doluyor.
Araştırma ve çağdaş eğitimin bizi kucağına attığı belirsizlikler ve bütün nesnel ve öznel izlenimlerimizde kusur bulmaya iten kuşkuculuk bizi küçük, zayıf ve mızmız kılıyor. Ama aşk - feurbachvari insana aşk değil, metabolizmaya aşk değil, proletaryaya aşk değil- sevdiğine aşk, yani sana aşk, insanı yeniden insanlaştırıyor...

Dünyada çok dişi var,
kimileri de çok güzel. Ama ben, her bir hattı, hatta her bir kırışığı bana hayatımın en büyük ve en tatlı anılarını hatırlatan bir yüzü bir daha nerede bulabilirim?
Senin tatlı çehrende sonu gelmez acılarımı, yeri doldurulmaz kayıplarımı bile okuyabilir ve senin tatlı yüzünü öptüğümde acıyı öperim.

Hoşça kal canım. Seni ve çocukları binlerce kere öperim.
Senin, karl

Manchester, 21 haziran, 1865

Sosyolog_60

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Çok güzeldi .Paylaşım için teşekkürler kanka .Her ne kadar yollarımız ayrı olsada meslektaşım Karl Marx :D

ÖZLEM68:)

Yeni Üye
çok güzel bir paylaşım teşekkürler :)

meleeek

Yeni Üye
güzel paylaşım için teşekkürler...

dileksener

Yeni Üye
Çok güzeldİ Mesut ..Çok anlamlı...tşk.ler :):)

By_tr

Özel Üye
rica ederim arkadaşalar bende çok beğendim
tariha bakınca çok şaşırdım ve dönemin aşka bakışı hakkında fazlasıyla fikir sahibi oldum bu karl maks olsa bile

vanilya

Forum Ahalisi
çok duygusal bi mektup..meksika sınırını izlerden bir nefeste dinlemiştim..tekrar okumak güzeldi tşkler mesut..

ECRİN90

Özel Üye
Şaşırdım doğrusu.. Teşekkürler paylaşım için

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye