Karda hayvanları da unutmayın!

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Dondurucu soğuklar tüm yurdu etkisi altına aldı. Soğuk hava insanları olduğu kadar sokakta yaşayan hayvanları da olumsuz etkiliyor.

Kar nedeniyle sokak hayvanları ve kuşların da aç kalma ve donma tehlikesi altında olduğunu unutmayın. Eve alma şanınız olmasa bile en azından sokağa onlar için yiyecek bırakabilirsiniz. Ya da en azından kuşlar için camınızın önüne ekmek kırıntıları koyabilirsiniz. Sokağınızdaki kedinin köpeğin açlık ve soğuktan ölmesine izin vermeyin...

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. EsraCanooğlu, aşırı soğukların hayvanlar alemini de olumsuz etkilediğini ve kış aylarında ölümlerin arttığını belirtti. Sahipli kedi ve köpekler ile sokak hayvanlarının, soğuk ve buna bağlı gelişen yiyecek bulamama gibi nedenlerle zor durumda kaldığını kaydeden Canooğlu, kış aylarında, kaybolma, donma, yaralanma ve ölüm riskinin arttığına dikkati çekti.

Alınabilecek bazı basit önlemlerle bunların önüne geçilebileceğini vurgulayan Canooğlu, bu önlemler hakkında şu bilgileri verdi:
“Tüyleri soğuktan korunmasına yardım ettiği için kış aylarında köpeğinizi tıraş ettirmekten mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Aracınızda, köpeğinizi ya da kedinizi yalnız bırakmayın. Kış aylarında araç içerisindeki sıcaklık çok düşeceği için donarak ölmesine neden olabilirsiniz. Zemindeki buzlanma, kedi ve köpeklerin patisinde kesik ve yaralanmalara yol açabileceği için dikkat etmelisiniz. Bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkış oranı kış aylarında artar. Özellikle İstanbul’da oldukça yaygın görülen kedi nezlesi ile sokak hayvanlarından bulaşabilecek kuduz gibi hastalıklardan korumak için karma aşıları aksatmamalısınız.”

“KAPORTAYA VURUN”
Yağış ve soğuktan korunmak için kedi ve köpeklerin araçların kaporta bölümüne saklandığını söyleyen Canooğlu, motor çalıştırıldığında yaralanma ya da ölüm riskini artıran bu durumdan kurtulabilmek için aracı çalıştırmadan önce kaportaya hafifçe vurmak gerektiğini ifade etti.

Canooğlu, “Aracınızı çalıştırmadan kaportaya gürültü çıkartacak şekilde vurmanız ya da arabanızın altına sığınan sahipsiz bir hayvan olup olmadığını kontrol etmeniz, can sıkıcı bir kazayı engellemenizi sağlayabilir” dedi.

Çok soğuk havalarda en azından geceleri hayvanların rüzgar almayan kuru bir yerde tutulmasını, altlarına battaniye gibi yerden soğuğu kesecek materyal konulmasını tavsiye eden Canooğlu, ıslak tüylerin vücuttan ısı kaybını artıracağı ve donma riskini yükselteceği için hayvanların kuru tutulmasına özen gösterilmesini istedi.

Yrd. Doç. Dr. Canooğlu, soğukta hayvanların besin maddesi ihtiyacının artacağına işaret ederek, özellikle karlı havalarda su bulma ihtimali azalan hayvanlar için belli yerlere besin maddesiyle birlikte taze su bırakılmasının oldukça yararlı olacağını anlattı.

Canooğlu, hayvanseverlere özellikle kış aylarında daha büyük ihtiyaç duyulacağını hatırlatarak, küçük bir yardımın hayvanların hayatlarını kurtaracağının unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak:Ntvmsnbc

By_tr

Özel Üye
çok güzel bir paylaşım tebrik ediyorum aslı
ğahsen dikkat etmeye çalışyorum zaten biz anne babamızı çok görmüşüzdür kışın kuşlara yem verirken bu hassasiyetle büyüdük

ECRİN90

Özel Üye
Soğuktan donan karga haberinden sonra ben de bu konuya hassasiyetle yaklaşıyorum :( Teşekkürler paylaştığın için

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
rica ederim arkadaşlar
annem,ben bildim bileli özellikle kış aylarında evde çıkan bayat ekmekleri asla çöpe atmazdı pencerenin kenarına bırakır kuşlarda gelip ekmeği yerlerdi bende öyle yapıyorum evde çıkan bayat ekmekleri pencernin kenarına bırakıyorum kuşlarda gelip yiyor bazen ekmek bırakmayı unuttuğum zaman mutlaka kuşlar gelip pencerenin camına gagalarıla tak tak diye vururlar.kesinlikle hayvanları sevmeyen insanlarıda sevemez.
biraz hassasiyet hepsi bu:)

E

_elmayra_

Misafir
bir evin bakonuna kuşlar konuyorsa ya da bahçesine kediler,köpekler geliyorsa o evde merhametli insanların oldugunun göstergesidir bu..
her sabah ilk işim balkona gelen kuşlar için yiyecek koymaktır.
elimde bir poşet yemekle sokak sokak dolanırım.büyük çanta kullanırım genelde.bunun nedeni çantamda sokak hayvanlarına vermek için mutlaka yiyecekler olur.
sadece kış aylarında değil yaz aylarında da hayvanlar susuz ve aç kalıp ölebiliyorlar.onlara sahip çıkalım çünkü onlara insanlardan başka yardım edebilecek kimse yok malesef.
bu güzel ve anlamlı paylaşım için tşk aslıcım;)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO