sorunum derslerle

sürgün_ruhum

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar kafayı yemek üzereyim aralık ayı kitapları aldım güzelce calısıyordum daha derslerden 1 ni bitirir bitirmez bende istek falan gitti osmanlıcanın korkudan yüzüne bile bakmadım anlamıyorumda zaten ki anlamadıgım için midir bilemiyorum ama 1 gündür elim kitaplara yaklasmıyor kızıyorumda kendime çalısıcam diyorum ama yok içimden gelmiyo sanırım acilen motivasyona ihtiyacım var:)

k@hr@m@n

Yeni Üye
Merhaba arkadaşım.Yapamıyorum dediğin zaman gerçekten yapamazssın.Gerçekten zorlanıyorsan bile yapabilirim, yapmalı ve başarmalıyım demelisin..Aslında çok da zor va anlaşılmaz değil.Ama yeni başlamış olmakve kendi kendine öğrenmeye çalışmak (eğer hiç bilmiyorsan) zorlamış seni...Benim şuan çalışmaktan en keyif aldığım ders osmanlıca...Kuran okumayı bildiğim için alfabesi,harflerin birleşme şekilleri,okunuşu zor gelmiyor.Zaten aşina olduğum yazı şekli...tabii osmanlıca ve arapca tamamen aynı değil ama olsun... şimdilik idare edbiliyorum konular ve sınıflar ilerledikçe zorlanırsam belediyelerin açtıkları meslek edindirme kursları arasında osmanlıca kursları var.onlara devam ederim diye düşünüyorum..Eğer sende çok zorlanıyorsan ve bulunduğun yerde bu kurslardan varsa sende onlara katılabilirsin.Ayrıca son birşey daha ben kitapları alıdığımda ilk olarak eski Türk edebiyatından çalışmaya başlamıştım..Ve konular zor gelmişti. Çevremdeki herkesin özelliklede bu bölümü örgünden bitirmiş olanların, çok zor bi bölüm seçtiğimi ve bitirmenin oldukça zor olduğunu salık vermesiyle;gerçekten derslerin çok zor olduğu ve başaramayacığım duygusuna kapılmıştım.Biraz ara verdim,geri döndüğümde diğer derslere baktım ve şimdi hiçde zor gelmiyor.Başkaları yapabiliyorsa bende yaparım diye düşünüyor ve inanıyorum..Azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz..Bence sende bi süre ara ver.Kafanı toparla kendine inananarak geri dön.Allahın izniyle biz bu derslerin üstesinden geliriz..İyi çalışmalar...

edebiy@tçı

Yeni Üye
Merhaba arkadaşım.Yapamıyorum dediğin zaman gerçekten yapamazssın.Gerçekten zorlanıyorsan bile yapabilirim, yapmalı ve başarmalıyım demelisin..Aslında çok da zor va anlaşılmaz değil.Ama yeni başlamış olmakve kendi kendine öğrenmeye çalışmak (eğer hiç bilmiyorsan) zorlamış seni...Benim şuan çalışmaktan en keyif aldığım ders osmanlıca...Kuran okumayı bildiğim için alfabesi,harflerin birleşme şekilleri,okunuşu zor gelmiyor.Zaten aşina olduğum yazı şekli...tabii osmanlıca ve arapca tamamen aynı değil ama olsun... şimdilik idare edbiliyorum konular ve sınıflar ilerledikçe zorlanırsam belediyelerin açtıkları meslek edindirme kursları arasında osmanlıca kursları var.onlara devam ederim diye düşünüyorum..Eğer sende çok zorlanıyorsan ve bulunduğun yerde bu kurslardan varsa sende onlara katılabilirsin.Ayrıca son birşey daha ben kitapları alıdığımda ilk olarak eski Türk edebiyatından çalışmaya başlamıştım..Ve konular zor gelmişti. Çevremdeki herkesin özelliklede bu bölümü örgünden bitirmiş olanların, çok zor bi bölüm seçtiğimi ve bitirmenin oldukça zor olduğunu salık vermesiyle;gerçekten derslerin çok zor olduğu ve başaramayacığım duygusuna kapılmıştım.Biraz ara verdim,geri döndüğümde diğer derslere baktım ve şimdi hiçde zor gelmiyor.Başkaları yapabiliyorsa bende yaparım diye düşünüyor ve inanıyorum..Azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz..Bence sende bi süre ara ver.Kafanı toparla kendine inananarak geri dön.Allahın izniyle biz bu derslerin üstesinden geliriz..İyi çalışmalar...
çok haklısın arkadaşım bencede olumlu düşünmek en iyisi biz herkese inat başarcaz ve bize yapamaz diyenlere de çok iyi bi ders verecez inanalım lütfen inanmak başarmanın yarısıdır bol başarılı günler hepimize:):)

ECRİN90

Özel Üye
Merhaba arkadaşlar: öncelikle motivasyonunuzun azalması veya isteksizlik gibi durumları normal karşılamanız gerek. Her ne kadar dışardan basit gibi görünse de her dersin kendince bir zorluğu var. Bizim yapmamız gereken, öncelikle bu bölümü bitirmeyi istemek, ardından bitirebileceğinize inanmak ve son olarak kendinizi, önce kendinize, sonra ailenize kanıtlamaktır ;) Lütfen zamanımızı boşa harcamayalım, her dk. bizim için çok önemli... Herkese başarılar ;)

yldrmmm

Yeni Üye
zor arkadaşlar zor...dışardan tek başına okumak cok zor..ama naparsın başa gelen çekiliyo...

Efsunnn

Yeni Üye
biz açıköğretim öğrencilerinin bi zorluğuda kendi kendimize ders çalışmaya güdülenmemiz gerekiyor açın kitabın 45. 93. sayfasını vs. diyecek kimse yok bunu kendi kendimize söylememiz gerekiyor. insan isterse neler yapar. bu ders zor diye kendini şartlandırma arkadaşım ben bu dersi başarabilirim de ve ders çalışmaya başlamadan önce 5 dk 10 dk vs masanın başında ben buna çalışırsam bana yararı ne? diye düşün gelecek güzel günlerle motive ol.
biraz da olsa motive edebilmişizdir inşallah:)

sürgün_ruhum

Yeni Üye
evet içimden kitap yüzü açmak gelmiyo niye böyle oldum anladım bulundugum yerde destek alabileceğim kurs falan da yok yandım ben böyle giderse

ECRİN90

Özel Üye
arkadaşım bişeyi yapamıcam dersen, ne kadar zorlarsan zorla yapamazsın. bunun örenği çok.. bu yüzden ''kendime güveniyorum,yapıcam'' diyerek kendını motive etmelisin. Bizim çalışma çabamız örgündekilerden kat kat daha fazla olmalı.. olmalı ki isteyince yapabileceğimizi görsünler ;) bir kaç hafta önce bana da öyle oldu, inan kitap açmak aklımın ucundan dahi gecmiyodu. sonra farkettim ki zaman aleyhime işliyo :eek: ne kadar calışsam bana kardır.. Bu yüzden lütfen birbirimize destek olalım ve yılmayalaım ;) iyi çalışmalar :)

sürgün_ruhum

Yeni Üye
yorumlarınız için teşekkürler arkadaslar yapamam güvenmiyorum kendime ile ilgili bi sorunum yok edebiyatıcok seviyorum zaten osmanlıca hariç gerisi çok basit geliyo yaparım tabiki sorunum ders çalısmak istememek benim ama 2 gündür az biraz calsııyorum 2 dersimde bitti az kaldı a 4 ders:)

dileksener

Yeni Üye
yorumlarınız için teşekkürler arkadaslar yapamam güvenmiyorum kendime ile ilgili bi sorunum yok edebiyatıcok seviyorum zaten osmanlıca hariç gerisi çok basit geliyo yaparım tabiki sorunum ders çalısmak istememek benim ama 2 gündür az biraz calsııyorum 2 dersimde bitti az kaldı a 4 ders:)
Arkadaşım,sorun kendine güven sorunu değilse, ki edebiyatı çok seviyorum da diyosun,başarmaman için hiç bir neden yok.
İnsanlar iki şekilde motive olurlar. Birincisi, başarmaları gereken işten gerçekten zevk alırlar. Bunu bazı derslerde yaşamışsınızdır. Bu dersler, gerçekten üzerinde çalışmaktan, o konuda konuşmaktan ya da faaliyet yapmaktan zevk aldığınız derslerdir. Kimi öğrenci için edebiyatla ilgili konulara çalışmak ya da araştırma yapmak haz vericiyken, kimi bu hazzı matematik problemleri çözerken ya da resim çizerken yaşar. İkincisi, insanlar kendilerini sıkıntıya sokacak bir durumdan kaçınmak, yani acıdan kaçmak için motive olurlar.

arkadaşım faydalı olabileceğini düşündüğüm alttaki yazıyı paylaşmak istiyorum ..Umarım faydası dokunur;
MOTİVASYON NASIL KAZANILIR?
Motivasyon kaybedilebilindiğine göre bulunabilir de. Motivasyonunuzu bir gecede kaybetmezsiniz. Öyleyse kazanılması da zaman alacaktır. İşe kendinize zaman tanımakla başlayabilirsiniz. İkinci adım kendinizle ilgi gözlem yapmak ve bazı soruların cevabını bulmak olacaktır. Bu soruların cevapları motivasyonunuzu kazanmanıza yardımcı olacaktır. Nasıl rahatlamaya başlıyorsunuz? Bir konuya nasıl yoğunlaşıyorsunuz? Asla bu sınavı kazanamayacağım diye düşünüyor olabilirsiniz. O zaman kendinize şu soruları sorun: Ne hissediyorum? Fiziksel olarak beni işimden alıkoyan davranışlar neler? * Psikolog
Derse motivasyon için ne yapmalıyım?
Kendinizi ders çalışma konusunda motive olmuş farz edin. Bu size neler kazandırırdı? Mesela zorlandığınız bir dersi çalışmak için yeterince motive olmuş olsaydınız; ne yapardınız ve ne hissederdiniz? Bu dersi başarı ile tamamladığınızda hayatınızda neler değişirdi? Gözlerinizi kapatın ve tüm bunları hayal edin. Ders çalışmaya başlamadan önce tüm bunları zihninizde canlandırın.
Deneyimlerinizden kendinizi en hızlı nasıl motive ettiğinizi araştırın. Negatif mi motive oluyorsunuz? Pozitif mi? Derse başlamayı asla ertelemeyin. Bir program yapın, konuyu bitirdiğinizde kendinizi ödüllendirin. Negatif motive olan biri iseniz, konuyu bitirdiğinizde yaşayacağınız rahatlığı hayal edin.
ÇİĞDEM ALPARSLAN KARAKUŞ

sürgün_ruhum

Yeni Üye
cok teşekkür edeirm arkadaslar ya sorunum su evliyim ve bi çocugum var ee cocuk ev işleri derken aksam cok yoruluyorum ve içimden gelmiyo ama calısınca bi kere okuyunca bile zaten aşina oldugum konular hemen aklıma geliyor kısa süreli bi bunalım yasadım galiba:)

kevin_norton

Yeni Üye
şimdi osmanlıca çok kolay bir dil.
kitabın karışık olduğuna bakma.mesala ben her türlü yazıyı okurum ama osmanlıca gramerini bilmiyorum.hatta yazabiliyorum.okuya okuya yaza yaza oluyor.zaten bu birinci sınıfta vize de gördüysen okumanı ve yazmanı istemiyor.kitabın aynısını istiyor. hatta kitabın başında yazıyor yazmanı zaten kesinlikle istemiyor.gramerini ezberleyeceksin.çok basit vaktim olsa ben sana gösterirdim ama b aralar çok yogunum.kendine iyi bak olur gider üzülme,koyuver gitsin.o da bir gün olur.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz