Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgiler

ROSEŞAH

Özel Üye
Kamu Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgiler - Kamu Yönetimi Nedir ?
Kamu Yönetimi : Devletin çeşitli kademelerinde ekonomik ve sosyal yönden gelişme sağlayacak kişileri yetiştirme ile ilgili eğitim verilir. Kamu yönetimi mezunları, çalıştıkları kurumlardaki pozisyonlarına göre: Kaymakam, Müfettiş, Yönetici gibi ünvanlar alırlar. Devlet sektöründe çalışanlar, hükümet tarafından, uygulanmak üzere gönderilen kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlar, yanlış ve eksik uygulama olup olmadığını denetler. Kamu Yönetimi mezunları, başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere bakanlıkların tümünde idari görevlerde çalışabilirler. Özel sektörde yönetim mekanizmasının çeşitli kademelerinde görev alabilirler.

Kamu Yönetimi Programının Amacı : Kamu yönetimi programının amacı devlet teşkilatının çeşitli kademelerinde sistemin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinden sorumlu elemanları yetiştirmek ve bu konuda araştırma yapmaktır.

Kamu Yönetimi Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Kamu yönetimi programında siyaset ve sosyal bilimler, yönetim bilimleri, kentleşme ve çevre sorunları, siyasal teoriler, siyasal düşünceler tarihi, devlet olgusu ve kökeni, siyasal iktidar, siyasal rejimler, anayasa, hukuk gibi alanlara ilişkin dersler okutulmaktadır.

Kamu Yönetimi için Gereken Nitelikler : Bu alanda çalışmak isteyenlerin üstün bir genel akademik yeteneğe sahip, düşüncelerini yazılı ya da sözlü olarak ifade edebilen, sosyoloji, psikoloji, mantık, felsefe ve tarihe meraklı ve bu alanlarda iyi yetişmiş kimseler olmaları gerekir. Ayrıca, halkla ve üst makamlarla devamlı etkileşim halinde çalışan yöneticilerin sağlam bir mantığa, inandırma gücüne, insan davranışlarının nedenlerini algılama yeteneklerine sahip olması beklenir.

Kamu Yönetimi Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

• GALATASARAY İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • ANKARA SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ
  • FATİH İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • HACETTEPE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • MARMARA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • İSTANBUL SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ
  • GAZİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • DOKUZ EYLÜL İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • ULUDAĞ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • MERSİN İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • AKDENİZ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • KARADENİZ TEKNİK İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • SAKARYA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • ONSEKİZ MART BİGA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • TRAKYA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • ABANT İZZET BAYSAL İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • SAKARYA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • MUSTAFA KEMAL İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • KIRIKKALE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • DUMLUPINAR İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İ
  • MUĞLA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • PAMUKKALE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • GAZİOSMANPAŞA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • SÜLEYMAN DEMİREL İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • SELÇUK KARAMAN İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • İNÖNÜ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • SÜTÇÜ İMAM İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  • CUMHURİYET İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Kamu Yönetimi Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Üniversitelerin kamu yönetimini bitirenler çalıştıkları kurumda pozisyonlarına göre "Kaymakam", "Müfettiş", "Yönetici" gibi ünvanlar alırlar. Devlet sektöründe çalışan kamu yöneticisi, hükümet tarafından, uygulanmak üzere gönderilen kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasına sağlar; yanlış ve eksik uygulama olup olmadığını denetler, halkın dilek ve şikayetlerini dinler, ilgili yerlere havale eder. Özellikle vali ve kaymakam gibi kamu yöneticileri, bulundukları il veya ilçelerin güvenliğinden, ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerinden sorumludurlar.Diğer resmi ve özel kuruluşların yönetim birimlerinde yönetici olarak çalışan mezunlar kanun ve yönetmeliklerin uygulamasını sağlar, bu konuda diğer personeli denetler, kısaca yönetim biliminin ilkelerini çalıştığı kurumda uygular.

Kamu Yönetimi Mezunlarının Çalışma Alanları : Kamu yönetimi mezunları başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere bakanlıkların tümünde idari görevlerde çalışabilirler; özel sektörde yönetim mekanizmasının çeşitli kademelerinde görev alabilirler.

meleeek

Yeni Üye
Paylaşım için teşekkürler...

Axaraylim.68

Yeni Üye
kendinizi geliştirip donanımlı olmadıktan sonra ve torpiliniz olmadıktan sonra zor arkadaşlar..
ben selcuk yerelyönetimleri bitirip acıktan aöf kamuya geçtim son sınıftayım elimde 2 diploma olmasına rağmen iş bulmam cok zor en başta kpss den başlamak gerek

ROSEŞAH

Özel Üye
Şartlar ağırlaştı artık ama mecbur bir bölümden mezun olmak gerekiyor,bu bölümün de kendine göre artı ve eksileri mevcut...

CAN074

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
Teşekkür ederim.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar