osmanlıcam ıyı diyenler!!!

cananbest

Yeni Üye
arkadaşlar ekleme te(ta-i merbute) sayfa 76 soru 7 bana bunun cevabını açıklar mısınz?hepsi birbirin aynı gibi şefaat taki te ile sebat taki te nin ne farkı var????

ECRİN90

Özel Üye
Hiçbir farkı yok canancım. Bence cevaplar yanlış verilmiş!

cananbest

Yeni Üye
Hiçbir farkı yok canancım. Bence cevaplar yanlış verilmiş!
canım ders gordugun hocalarla işlemedınız mı o konuları?onlar ne dediler yani cevap yanlış ise nasıl bir 'te 'olmali ki diğerlerinden farklı olsun???ya da sence cevap hangisi?

k@hr@m@n

Yeni Üye
arkadaşlar ekleme te(ta-i merbute) sayfa 76 soru 7 bana bunun cevabını açıklar mısınz?hepsi birbirin aynı gibi şefaat taki te ile sebat taki te nin ne farkı var????

bu çarşamba kursa başlıyorum...öğrenip yazarım...:)

ECRİN90

Özel Üye
canım ders gordugun hocalarla işlemedınız mı o konuları?onlar ne dediler yani cevap yanlış ise nasıl bir 'te 'olmali ki diğerlerinden farklı olsun???ya da sence cevap hangisi?
Hocamız kitabın gereksiz ayrıntıya indiğini söylüyor, kendisi pratik bilgiler vererek anlatıyor. Bence burda cevap yok çünkü ekleme te ya budur >ﻪ ya da bu> ﻩ diğer türlü te iki şıkta da var >ﺖ.

Ya bir tane ekleme te vermeli, normal te yi istemeliydi, ya da normal te yi verip ekleme te yi istemeliydi bence.
.

yldrmmm

Yeni Üye
bak canım...bunu anlatabilecekmiyim bilmiyorum ama bi deniycem:)
dediğin soruda şıklara bakınca lahza, hulasa ve nafaka :) şıklarını direk elemiş olman gerekiyor çünkü bu 3 şıkta kalın harften sonra gelen ekleme te doğru bir şekilde yazılmıştır.. geriye kalan 2 şık...şefaat ve sebat... ikisinde de 't' olarak bittiği için rahatlıkla ekleme t den ayırabiliriz... şefaat de 't' den önce arapça bir harf yani 'ayn' var ... bize de yanlış olanı yani ekleme t omayanı sorduğu için bence de doğru cevap sebat..
anlatabildim mi bilmiyorum...umarım işine yarar...

yldrmmm

Yeni Üye
off evet bence de çok ayrıntıya girmişler yaa...ne bu ...pfff

cananbest

Yeni Üye
bak canım...bunu anlatabilecekmiyim bilmiyorum ama bi deniycem:)
dediğin soruda şıklara bakınca lahza, hulasa ve nefka şıklarını direk elemiş olman gerekiyor çünkü bu 3 şıkta kalın harften sonra gelen ekleme te doğru bir şekilde yazılmıştır.. geriye kalan 2 şık...şefaat ve sebat... ikisinde de 't' olarak bittiği için rahatlıkla ekleme t den ayırabiliriz... şefaat de 't' den önce arapça bir harf yani 'ayn' var ... bize de yanlış olanı yani ekleme t omayanı sorduğu için bence de doğru cevap sebat..
anlatabildim mi bilmiyorum...umarım işine yarar...
gerçekten yardımcı oldun ama birşey daha sorucam.şıklarda yok ama eger sadakat olsaydı nasıl bir ayırıma gidecektik yani 'ayn' yok mesela.birde nefka degil canım o nafaka olmalı ok.

yldrmmm

Yeni Üye
evet haklısın özür dilerim hemen düzeltym..ama zaten direk eleyebildiğim için pek sorun olmaz heralde ....
canım sadakat o soruyo göre doğru bir cevap ..biz yanlışı aradığımz için..
bak şimdi...umarım sende osm. sözlük wardır...kamus ı türki warsa daha iyi olur..:)
sözlüğe bakarsan ..2 tane sadakat war .. kitapta yazılan sadakat doğru ama senin dediğin gbi bir sadakat de war... ya olmuyoki böyle arapçalarını yazmadan nasıl anlatcam...:S
sadakat(ka uzun okunan)kökü sadaka dan gelen sadakat(da uzun okunan)kökü sıdk tan gelen .... bunlar çok farklı şeyler ... ayrımı yapabilmen için sözlüğe bakman şart...
ama şu da kesin ki dediğin gbi bir soru sormazlar...ayrımı çok ince bir çizgi çünkü...

sayende araştırıp ben anladım ayrımı ama anlatabildim mi onu blmem...

memo3479

Yeni Üye
arkadaşlar acil yardım uzun ünlüler ile ortama uzunluktaki ünlüleri bir türlü anlayamdım nedir bunlar cevap verirseniz sevinirim....

yldrmmm

Yeni Üye
aslında ayrıntı da arapca ve farscada bile farklılıklar var...
ama genel olarak osmanlıca da elifin a yada e yerine ,y nin ı yada i yerine ,vavın da u ü o ö yerine kullanıldığı yerde biliyoruz ki uzun ünlü yani okunuşda harfin üzerinde şapka war....
umarım anlatabilmişimdir...

memo3479

Yeni Üye
aslında ayrıntı da arapca ve farscada bile farklılıklar var...
ama genel olarak osmanlıca da elifin a yada e yerine ,y nin ı yada i yerine ,vavın da u ü o ö yerine kullanıldığı yerde biliyoruz ki uzun ünlü yani okunuşda harfin üzerinde şapka war....
umarım anlatabilmişimdir...

yıldırım kardeş birde örnekli açıklarsan daha ayrıntılı anlayabilirim.....

yldrmmm

Yeni Üye
arkadaşım buraya osmanlıca nasıl yazabilirim acaba ...ayrıca belli bir soru sormadın sen resmen konu anlat diyosun...kusura bakma burda osm alfabesini kullanamadığım için daha fazla yardımcı olamıycam...benden bu kadr...

ECRİN90

Özel Üye
arkadaşlar acil yardım uzun ünlüler ile ortama uzunluktaki ünlüleri bir türlü anlayamdım nedir bunlar cevap verirseniz sevinirim....
Ortalma uzunluktaki ünlüler > Harekelerle işaretlenmiş metinlerde üstün ile kalın ünsüz harfler denilen ﻖ ﻍ ﻉ ﻈ ﻄ ﺽ ﺺ ﺥ ﺡ harflerinden sonra, kapalı ve incelmiş ''à'' gibi seslendirilir.

Uzun ünlüler > Arapça konuşanlar tarafından dar ve incelmiş, e'ye yakın uzun bir ses gibi söylenir

memo3479

Yeni Üye
anladımda hangi harfler bunlar örnek istiyorum veebilirseniz...

BERKİİİ

Yeni Üye
türkçe kelimelerde bulunan hiçbir elif vav ve ye uzun ünlüyü göstermez çünkü türkçe de uzun ünlü okunan ses dolayısıyla harf yoktur..
içinde uzun okunan ünlü bulunan sözcükler türkçe değildir
ayrıca arapca ve farsça da kısa orta uzunluktaki ünlüler için yerdımcı ses (vav elif ve ye ) kullanılmaz

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
ya tamda bugün osmanlıca ikinci ünitenin sorularını çözüyordum ve bu soruda takılmıştım. çok teşekürler cevap için gayet yardımcı oldu. ben birinci soru da da takıldım yardımcı olursanız sevinirim.
soru: Aşağıdakilerden hangisi seslendirildiğinde uzun ünlü ortaya çıkmaz?
a-sema b-emanet c-selami d-azamet e-tarih

belfin

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Benim sorumu cevaplayacak hiç kimse yok sanırım bu sitede. Boşu boşuna yazmışım soruyu!!!!

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara