İstanbul sigara yasağına ne kadar uyuyor

SİGARA KULLANIYOR MUSUNUZ?

• evet kullanıyorum

Kullanılan: 0 0.0%
  • bırakmak istiyorum ama bir türlü olmuyor

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır kullanmıyorum

Kullanılan: 4 100.0%

• Kullanılan toplam oy
    4

ECRİN90

Özel Üye
İstanbul Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul'un 5 ilçesindeki eğlence yerleri ve restoranlarda, kapalı alanlarda sigara yasağına yönelik denetim yaptı.
İstanbul Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tütün Kontrol Kurulunca, Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli ve Bakırköy'de sağlık, polis ve zabıta ekiplerinin desteğiyle özellikle eğlence yerleri ve restoranlarda gerçekleştirilen denetimlere, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın da eşlik etti.

Aydın, denetimlerle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 ilçede 32 ekiple denetlemelerde bulunduklarını ifade ederek, ''Bundan sonra da denetimlerimiz sürecek. Biliyorsunuz, kapalı mekanlarda sigara yasağı var. Amacımız, kapalı mekanlarda sigara içilmesini önlemek'' dedi.

Yasağa uymayan kişilere 72 lira ceza kesildiğini, işletmelere ise 5 bin 700 liraya kadar ceza uygulanabildiğini ifade eden Aydın, şunları söyledi:

''İşletmeleri uyarmamız gerekiyor. Çünkü bu kanun çıktı ve uygulamak zorundayız. Yasa uygulamaya konulduktan sonra 37 bin işletme denetlendi. Bunlardan yaklaşık 100 tanesine ceza kesildi. Bazı şikayetler duyarlı vatandaşlarımız tarafından geliyor. Bunları dikkate alarak arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar. Bu denetlemelerdeki asıl amacımız ceza kesmek değil, sigara içmeyenlerin hakkını kanun çerçevesinde korumak ve genç nesillerimiz ile çocuklarımıza kötü örnek olunmasını engellemektir.''

Denetimleri özellikle şikayetlerin yoğun olduğu yerlerde yaptıklarını ifade eden Aydın, denetimlerden sonra bir araya geleceklerini ve değerlendirmelerde bulunacaklarını kaydetti.

Aydın, ''Şu anda denetimlerde gördüğüm, vatandaşlarımız sigara yasağına uyuyor. Ancak uymayanlar az da olsa olabilir. Denetlemelerimiz bu gece ve daha sonraki günlerde de devam edecek'' diye konuştu.

Denetimler sırasında işletme sahipleri zorluk çıkarmazken, yasağa rağmen sigara içenler ve içilmesine izin veren işletmeler hakkında tutanak düzenlenerek yasal işlem yapılacağı belirtildi.

AA

MasterOfPuppets

Yeni Üye
Hayır dumanından bile rahatsız olurum okul yıllarında sınıfta sigara içmeyen 3 çocuktan biriydim :D

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,724
Son üye
Glassdfl