Herkes Unutur...

ECRİN90

Özel Üye
Huriye, Nuriye ve Düriye 75-80 yaşlarında çok eski üç arkadaştır. Bir gün Huriye Nuriye'ye telefon eder ve Düriye'ye gitmeye karar verirler ve giderler. Biraz muhabbetten sonra Düriye kahve yapar ve içerler.
Biraz muhabbetten sonra Düriye: "Ay kusura bakmayın unuttum birer kahve yapayım da içelim." der. Huriye ve Nuriye bir şey demezler ve içerler.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra Düriye: "Size bir kahve bile yapmadım hemen yapayım da içelim" der ve yapar getirir. Bizimkilerde yine ses itiraz yok.

Akşama doğru Huriye ve Nuriye kalkarlar ve yolda bastonları ile tin tin yürürken aralarında şu konuşma geçer. Huriye: "Kız Nuriye gördün mü Düriye'yi ne kadar pinti olmuş bize bir kahve bile ikram etmedi!" Nuriye: "Düriye'yi ne zaman gördün?"

Unutmak normaldir

Sanıldığı gibi sadece yaşlılar unutmaz. Unutma, öğrenmeden sonra olabilecek bir sorundur ve normaldir. Kişi, öğrendiklerinin % 70’ini 1 saat içinde, % 80’ini de bir gün içinde unutur.

Çare, tekrar çalışmasıdır

Unutmanın çözümü vardır. Bilgiler tekrar yoluyla yeniden kullanılacak hâle gelir. Tekrar yeniden öğrenme değil, öğrendiklerinizi hatırlamadır. Öğrencilerin yanılgıya düştükleri noktalardan biri, çalışma sisteminde dersin başında geçen sürenin çokluğunun öğrenmeyi artıracağı düşüncesidir. Oysa bu düşünce yanlıştır. Tekrar yapılmazsa kalıcı öğrenme olmayacaktır.

Tekrar çalışması nasıl yapılmalı?

20 – 40 dakikalık bir ders süresinden sonra 10 dakikalık bir tekrar çalışması yapmanız en uygun olanıdır. Tekrar bir defalık bir çalışma değildir. Öğrenilenlerin kalıcı duruma gelmesi için tekrarların sıkça yapılması gerekir. Sözel derslerde tekrarı okuma ve önemli noktaları not tutma şeklinde; sayısal derslerde ise problemlerin sonucunu bulana değin çalışma şeklinde yapmalısınız. Tekrar edilecek konu çok fazlaysa bunlar içinden unuttuğunuz düşündüğünüz veya sorularda çok fazla yanlışınızın çıktığı konuları tercih etmelisiniz.

harun_73

Özel Üye
teşekkürlerr pylaşım için çok güzel...

ECRİN90

Özel Üye
Ben teşekkür ederim ;) iyi çalışmalar

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye
Evet sadece nuriye unutmuyo çok güzel bi paylaşım yapmışsınız emeğinize sağlık.

sema@

Yeni Üye
gerçekten güzel paylaşım olmuş... emegine saglık ECRİN

ECRİN90

Özel Üye
Rica ederim arkadaşlar :) Beğendiğinize sevındım

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414