Anlayarak Hızlı Okuma

ECRİN90

Özel Üye
"Aslında çok çalışıyorum, sınavda da kendimi iyi hissediyorum, soruları nasıl çözeceğimi de biliyorum ama nasıl oluyor bilmiyorum bir sürü yanlış yapıyorum" diyorsan soruları doğru düzgün okumuyor olabilirsin. Evet bu sınav verilen zamanda en çok soruyu çözmeyi gerektiriyor ama yanlış okuma yapıyorsan bu pek mümkün olmayacaktır.

“Hızlı okuma” anlayarak okuma düzeyinizi ve hızınızı yükseltme tekniğidir. Bu yöntem aynı süre içerisinde daha çok sözcük okuyabilmenizi, karar verme yeteneğinizi artırmanızı ve dolayısıyla zamanı etkin bir şekilde kullanabilmenizi sağlar. ÖSS sadece bilgi gerektiren bir sınav değil, zamanı ne kadar iyi kullandığınızı da ölçen bir sınav olduğu için hızlı okuma alışkanlığını kazanabilmek önemli bir avantaj olacaktır.

Okuma hızını artırabilmek için çeşitli hızlı okuma tekniklerini kullanabilirsiniz.

Peki, nasıl daha hızlı okuyabilirsiniz?

Hızlı okumanın ilk basamağı okuma yanlışlıklarını ortadan kaldırmaktır. Eğer bu yanlışlıkları siz de yaşıyorsanız ve ortadan kalkmalarını istiyorsanız, bu yanlışlıkları inceleyelim ve her birisi için neler yapabileceğinize bakalım:

1. Sesli Okuma : Yüksek veya kısık sesle okurken dudak ve ses tellerimizi kullanırız. Bu da dakikadaki okuma hızınızı 200 kelime azaltır.
Öneri: İradenizi kullanarak, seslendirmeyi ortadan kaldırmak; dişlerinizin arasına kalem koymak, çiklet çiğnemek, hafif dinlendirici müzik eşliğinde okumalar yapmak vs.

2. Kelimeleri tek tek okuma : Kelimeleri içimize sindire sindire tane tane okuyarak okuduğumuz yazıları daha iyi anlamaya şartlanmamız, ayrıntılarla uğraşarak önemli yerleri yitirmemize, sıkılmamıza, konsantrasyon ve ilgimizin azalmasına sebep olur.
Öneri: Gazete ve dergilerden sırasıyla 2’li, 3’lü, 4’lü ve 5’li kelimelere bölerek gözün atıl kalan görüş alanını değerlendirme çalışmaları yapmak vs.

3. Geri dönüş ve ayrıntılara takılma : Bazı okuyucular okuduklarından emin olmak için, sık sık geriye dönüşler yaparlar. Bu tür okuma okuyucuyu sıkar, gözleri daha erken yorar, ilgi ve konsantrasyonu dağıtır.
Öneri: Öncelikle okuduğunuz yazılarda, nerelerde geri dönme ihtiyacını hissediyorsanız, kalemle işaretleyip gerçek sebebi öğrenmek yoluna gidebilirsiniz.

4. Pasif okuma : Okuduğumuz yazıya zihnimizi yönlendirmeden, ana fikri kavramadan, okuma amacı belirlemeden okuma yapıyorsak pasif okuma yapıyoruz demektir.
Öneri: Ön okuma ile önce zihninizi uyarmak, aktif hale getirmek.

5. “Hızlı okursam anlayamam” inancı : Bu, okuma konusundaki yanlış ve hiçbir bilimsel temele dayanmayan bir inançtır. Normal okuma hızınızı zihninizin bilgileri işleme hızına yaklaştırmak için biraz daha hızlı okumak anlamayı daha da güçlendirir.

6. Göz idmansızlığı : Göz idmanı sözcükleri anlamak değil yalnızca görmeye çalışmaktır. Okuma işini beynimizle yaparız gözümüz ise fotoğraf makinesi objektifi görevini üstlenir.
Öneri: Gözü, sürat ve çabukluk kazandırıcı bir takım yardımcılarla eğitmek, bilgisayarlarla süratlendirilmiş kelime çalışmaları yapmak, tepegözle gittikçe hızlanan kelimeleri takip etme çalışmaları yapmak. Alt yazılı film seyretmek.

7. Dil bilgisi ve kelime dağarcığı eksikliği : Okunan metinde bilinmeyen ve tereddüt edilen kelime sayısı ne kadar çoksa o kadar duraklama yaparız.
Öneri: Yeni karşılaştığınız kelimelerin anlamlarını araştırıp, yanlarına yazmak ve bu kelimeleri sık sık kullanmak, dil bilginizi geliştirmek.

8. Okuduğunuz yazıya yeterince dikkatinizi yöneltememek:
Öneri: Çalışmak için uygun bir ortam oluşturmak, iç ve dış uyaranlardan arınmaya çalışarak, dinamik bir oturuşla okumak.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara