Başarının Dört Anahtarı

ECRİN90

Özel Üye
Hepimiz başarılı olmak için yeni bir döneme başladık ve bir haftasını geride bıraktık.

İyi bir başlangıç iyi bir sonucu getirir.

Bu nedenle başarılı olmanın, zihinsel, duygusal ve bilgi açısından belli şartları vardır. Bu yazımda bu şartlar üzerinde durmak istedim.

Şimdiden zihnimizi bu şartlara hazırlamamız belirlediğimiz hedefe doğru atacağımız ilk adım olacaktır.

Elini Tahtanın Altında Gör

Hayatının en önemli sınavına hazırlanan Ali, başarının sırrını merak eder ve bu sırrın çok uzaklarda, ormanda yaşayan bilge bir adamda olduğunu öğrenir.

Uzun ve zor bir yolculuktan sonra nihayet ıssız bir ormanın içerisinde yaşayan bilge adama ulaşır.

Bilge adam, Ali"yi güler yüzle karşılar. Ali ?Efendim?der, ?Ben başarının sırrını arıyorum. İnsanlar bunu nasıl yapıyor, nasıl başarıyor?? diye sorar.

Bilge adam, ?Şimdi seninle kısa bir yolculuğa çıkalım? der.

Ve Ali"nin elinden tutup ormanın derinliklerine doğru bir yolcuk yapalar. Karşılarına ahşaptan yapılmış güzel bir bina çıkar. Bu bina kung-fu öğrencilerinin eğitim yaptığı bir binadır. Binaya girerler. Bilge adam, Ali"ye ?Şimdi etrafına bakarak gözlem yap ve gözleminin sonucunu bana anlat? der.

Ali oturur bir köşeye, dikkatlice etrafına bakınır ve gözlemini anlatmaya başlar, ?Kung-fu öğrencileri tahta kırıyorlar.

Bazı öğrenciler tahtayı kırabiliyor, bazıları ise kıramıyor? der.

Bilge adam, ?Pekiyi tahtayı kıran öğrencilerle kıramayan öğrenciler arasındaki fark nedir biliyor musun?? diye sorar.

Ali ?Bilmiyorum? der.

Bilge adam, ?İşte bu fark, bir işi başarabilen insanlarla başaramayan insanlar arasındaki farktır. Yani başarının sırrıdır.

Tahtayı kırabilen öğrenciler elini tahtanın altında görebilen ve "Tahtayı kırabilirim" diyebilen öğrencilerdir.

Tahtayı kıramayan öğrenciler ise tahtanın kalın yüzeyine odaklanan ve "Tahtayı kıramam" diyen öğrencilerdir.

İşte bir işi başarabilen insanlar ve başaramayan insanlar da böyledir. Başaran insanlar o işi yapabildiklerini görebilen ve "Başarabilirim" diyebilen insanlardır.

Başaramayan insanlar ise o işi başarabildiğini göremeyen ve "Başaramam" diyen insanlardır.? der.

1-Dilemelisiniz

Hangi işi yapıyorsanız yapın önce dilemelisiniz.

Bununla birlikte İnsanlar, hayatlarında her şeyi dileyebilirler.

Dilemek serbesttir ve hiçbir sorumluluğu ve maliyeti yoktur.

İnsanlar çok şey dilerler.

Bu sadece ilgi seviyesinde gerçekleşir ve sadece dilemekle kalırsanız sadece dilemiş olursunuz ve bir şey elde etmiş olmazsınız.

2- İstemelisiniz

Dilemekle istemek arasında çok kritik bir fark vardır. İnsanlar bir çok şeyi diler ve bu sadece dilek seviyesinde kalır.

Ama istemezler. İstemek sorumluluk almak ve dilediğimiz şeylere, enerji ve zaman ayırmamız demektir.

Bir konuya ne kadar çok zaman, ne kadar çok enerji ayırırsak o kadar fazla istiyoruz demektir.

Sınavları kazanmayı herkes diler, ancak gerçekten isteyen insanlar kazanır. Çünkü onlar, zamanlarını ve enerjilerini tamamen sınavı kazanmaya odaklarlar.

Onlar için sabun köpüğü televizyon dizileri, duygusal ve romantik muhabbetler, arkadaşlarla ?non-stop? geyik yapmak, internette hiç ?offline? olmamak zaman ve enerji katilleridir.

Şu bir gerçektir ki şu ana kadar hem bunları yapıp hem de sınavda istediği yeri kazanan hiçbir kimse görülmemiştir. Çünkü ne kadar çok fedakarlık o kadar çok başarı demektir.

Önemli olan herhangi şu anda sahip olduklarımızı, sahip olabileceklerimiz için feda etme yürekliliğini gösterebilmektir.

Unutmayın neyi istiyorum karşılığı neyi vereceğimdir.

İyi şeyler istemenin anlamı iyi şeyler vermektir.

3- Plan yapmalısınız

Sınavları kazanmayı istemek yeterli midir?

Hayır, yeterli değildir.

Daha sonra mutlaka bir yol haritanız olmalı, yani uygulanabilir bir planınız olmalı.

Bir iş için ektin ve gerçekçi bir planınız yoksa devamlı strestesiniz demektir.

Plansız insan adeta rüzgara kapılmış yaprak gibidir.

Ne zaman ne yapacağı belli değildir. Ancak, planınız da uygulanabilir ve gerçekçi bir plan olmalıdır.

İnsanlar genellikle hep ideal, uygulanamaz planlar yaparlar ve yaptıkları plan belli bir zaman sonra ayaklarına dolanır ve özgüven sorunu haline gelir.

Bu nedenle uygulanabilir, pratik, gerçekçi planlar yapmalısınız. Böyle bir planı bir sonraki yazımda sizlere önereceğim.

Zamandan eyleme hareketle değil, eylemden zamana hareketle plan yapmalısınız ve ilk planınız sizin için çok kolay gerçekleştirilebilir olmalıdır.

Plan aynı zamanda hedefinize doğru yol alıp almadığınızı gösteren gerçekçi bir cetveldir.

Mutlaka kendi şartlarınıza göre bir planınız olmalı ve bu plan maraton koşucuları gibi önce yavaş, sonra belli periyotlarda hızlanacak ve maratonun son turunda da en üst performansa ulaşacak şekilde ayarlanmalıdır.

İlk olarak en üst performanstan başlanılan planlar hep hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Yaptığınız planın içerisinde, mutlaka yeterince dinlenme ve ara verme zamanı bulunmalıdır.

4- Eyleme geçmelisiniz!

Her iş ancak eyleme geçilerek sonuçlandırılır. Aslında herkesin başarı için dileği ve küçük de olsa bir palanı vardır bununla birlikte ancak planlarını uygulama cesaretini gösterenler başarıyı yakalar.

Sonuç olarak,

Bugün beyaz bir sayfa açın!

Geleceğe odaklanın.

Olumlu olun.

Kendi şartlarınıza göre gerçekçi bir palan yapın.

Ve elimden gelinin en iyisini yapacağım diyerek elinizi tahtanın altında görün.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara