'Hocam! beni affedin' yazdı muslukları çaldı!

ECRİN90

Özel Üye
Kağıthane'de yatsı namazı sırasında cami tuvaletine giren hırsız şadırvandaki muslukları çaldı. Hırsız giderken bir not bırakarak imamdan hakkını helal etmesini istedi.
Muslukların değerinin yaklaşık 600 lira olduğunu belirten cami imamı ise affetme yetkisinin kendisinde olmadığını bunun bir kul hakkı olduğunu belirterek "Dinimizde bu haram ve günahtır. Keşke bize gelseydi biz ona yardım etseydik." dedi.

Nişantaşlar Camii'ne gelen kimliği belirlenemeyen bir kişi yatsı namazı vakti abdest alma bahanesiyle tuvalete girdi. Kendisini kadınlar tuvaletine gizleyen hırsız ilerleyen saatlerde dışarı çıktı. Erkekler ve kadınlar tuvaletinde 6 abdest alma yerinde ise 17 adet çift başlı musluğu söken hırsız saatler 24.00'ı gösterirken camiden ayrıldı.

Yaptığı işin yanlış olduğunu anlayan zanlı geride ise bir not bıraktı. Abdest alındığı şadırvan kısmına astığı notta hırsız şunları yazdı: "Hocam! beni bunu yapmaya hayat zorladı. Affedin hayatımda bir ilk. Arkadaş sayılmaz daha önce o yapmış. Bana anlattı. Ben de aç kaldım yaptım. Beni ne olur affedin bir daha böyle bir şey denemem. Çok günah beni affedin. Ne olur Allah'ım sen de affet! Bu yol kötü. Bizim törede bu yok.Hale bak buraya geldik iş yok."

Olay ertesi gün sabah namazına gelen cemaat tarafından fark edildi. Olay yerine çağrılan polis ekipleri caminin güvenlik kameralarını izledi. Ancak kameranın görüş açısı nedeniyle hırsızın kimliği tespit edilemedi. Bunun üzerine camii cemaati aralarında para toplayarak muslukları taktırdı.

Cami imamı Ahmet Şal yatsı namazına girildiği sırada içeri giren bir şahsın kadınlar tuvaletine saklandığını belirtti. Şal hırsıza şöyle seslendi: "Dinimizde ve diğer dinlerde bu yaptığın haram ve günahtır. Bu kardeşimize sesleniyoruz; bu muslukları bir yerlere vermemişse getirsin bize geri versin. Biz de onu ifşa etmeyelim yardıma muhtaçsa müftülüğüz kaymakamlığımız aracılığıyla ona yardım yaptıralım. Bu gibi kardeşlerimize şunu da söylüyoruz; bu kul hakkıdır. Burada bu musluklar bu camiler bir tek şahıs tarafından yapılmıyor. Bütün cemaatten yardım alarak yapılıyor. Onun için hangi cemaata hakkını helal ettirecek."

Hırsızın mektubunda kendisini affetmesini istediğini kaydeden Şal "Mektupta hocam zorda kaldım affedin diyor. Allah'ım sende affet gibi şeyler yazmış. Ancak biz affetme yetkisine sahip değiliz. Bu kul hakkı olduğu için kullardan da helallik alması gerekiyor. Biz cemaat olarak ona beddua da etmedik dedik ki: 'Yarabbi bu kişiyi ıslah eyle ıslahı mümkün değilse layık olduğu cezayı ver' dedik." şeklinde konuştu.

Caminin yıllardır dernek başkanlığını yapan Niyazi Bölük ise hakkını helal etmediğini belirterek "Niye hakkımı helal edeyim. Gelip para isteseydi toplar verirdik ona." diye konuştu.

(CİHAN)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara