2. ünite

nahilsen

Yeni Üye
2.ÜNİTE
KAMU MALİYESİNİN GÖREVLERİ
Piyasa Başarısızlığı:piyasaların etkin çalışmasını sağlayan koşulların ya hiç ortaya çıkmaması yada bir şekilde ters yönde çalışmasını ifade eden kavrama piyasa başarısızlığı denir.
*Piyasa başarısızlığı durumunda piyasadaki mal üretim ya aşırı derecede fazla olur ya çok az, ya da hiç olmaz.
*Devletin Piyasa Başarısızlığını Önleme Yolları
1.KAYNAK TAKSİSİ: Devletin piyasa başarısızlığını düzeltme veya piyasa başarısızlığının etkilerini azaltacak önlemler almasına kaynak taksisi denir.
Burada karşımıza çıkan bir takım önlemler paketi çıkar.Neden piyasada başarısızlıklar olur?
a)Ortak Mal ve Kaynaklar:Kullanımı tamamen serbest olan ve herhangi bir sınırlamaya tajıbi tutulmayan davranışlardır.ÖR:Hava, deniz, avlanma alanları, meralar
*En büyük dezavantajı insanların bunları sınırlama olmadığı için oldukça fazla kullanabilmesidir.
-Aşırı kullanma sonucu nedeniyle zarar görmüşse ortak trajedisi denir.
-Önlemler alınır.Köylüler uymaz ve güven sorunu ortaya çıkar buna mahkum açması ya da mahkum ikilemi denir.
b)Kamusal Mallar:Bunlara tam kamusal mallarda denir.ÖR:Ulusal güvenlik, sokak aydınlatması, şifresiz tv.
2 tane önemli sorunu vardır:
-Ortak tüketim
-Tüketiminde dışlanamama
*Fiyat mekanizması bu mallarda yoktur.Buna bedavacılık sorunu denir.
*Kamusal malların en önemli sorunu bedavacılık sorunudur.
c)Yarı Kamusal Mallardır: ÖR:Eğitim, sağlık, parklar.
SIKIŞIKLIK:Belli sayıda kamu malları üretilirken bir bireyin bu malı kullanmasına izin verilmesi diğer bireylerin faydalarında bir azalmaya yol açar.Burada çıkan olguya sıkışıklık denir.
d)Dışsallıklar:Bir ekonomik birimin yapmış olduğu faaliyetler diğer ekonomik birimlerin fayda veya zarar görmesidir.
-Bir ekonomik birimin yapmış olduğu faaliyetler diğer ekonomik birim fayda görüyorsa buna dışsalfayda denir.
-Bir ekonomik birimin yaymış olduğu faaliyetler diğer bir birey zarar görüyorsa buna dışsal zarar denir.
ÖNEMLİ! Eğer dışsal fayda söz konusuysa eksik üretim karşımıza çıkar.Dışsal zarar söz konusuysa aşırı üretim ortaya çıkar.
e)Ölçeğe Göre Artan Getirili Ekonomiler:
Bir malın üretim düzeyi arttıkça maliyeti düşer.
ÖR:1OOO adet kartvizit 50 TL isterken
10000 adet kartvizite 180 TL istiyor.
Demek ki ne kadar fazla üretim varsa maliyet o
kadar düşmektedir.
f)Risk ve Belirsizlik:Gelecekte oluşabilecek risklerin bugünden tam anlamıyla bilen birey bu risklerden kurtulmak için bir takım önlemler alacaktır.Biz buna gelecek piyasaları diyoruz.
Gelecek piyasanın oluşmasını sağlayan engellerden ilki bu tür piyasaların maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır.
İkincisi Asimetrik bilgi sorunudur.İki kavram vardır
a)Ayırma güçlüğü b)Ahlaki riziko
Ayırma Güçlüğü: Farklı risk gruplarının tespitlerinin yapılmasındaki güçlüktür.
Ahlaki Riziko: Sigortalının zararının büyüklüğünü etkileyebildiği durumda ortaya çıkan durumdur.
2.GELİR DAĞILIMI GÖREVİ
Bir takım önlemler alır.Bunlar:
*Zorunlu vergileme
*Vergilemede artan oranlılık (bireyin kazancı arttıkça ona uygulanan matrahında artmasıdır.)
*Kamusal mal ve hizmetler sunma
*Sübvansiyonlar
3)EKONOMİK İSTİKRAR
Devletin para ve maliye politikası araçlarını kullanarak enflasyonla, işsizlikle, deflasyonla, cari işlemler açıklarıyla mücadele etmesidir. ÖR: İşsizlikle mücadele, enflasyon, cari işlemler açıkları.
4)DÜZENLEYİCİ GÖREVİ
Devletin bir takım hukuksal önlemlerle piyasaya müdahale etmesidir.

SORULAR
1.Piyasaların etkin çalışmasını sağlayan koşulların hiç ortaya çıkmamasına ya da ters yönde çalışmasına ne ad verilir?
Cevap-Piyasa başarısızlığı

2.Bir bireyin veya firmanın yaptığı faaliyetlerden üçüncü kişilerin fayda veya zarar görmesine ne denir?
Cevap-Dışsallıklar

3.Faydasından tüm bireylerin kısıtlanmaksızın sınırsız olarak yararlandığı, tekbir kişinin kendi hakkını satma olanağına sahip olamadığı mallar hangisidir?
Cevap-Ortak mallar

4.Kamu mallarındaki dışlanamama özelliği nedeniyle, kamu malı üreticilerinin bu mallara fiyat koyamaması sorununa ne denir?
Cevap-Bedavacılık sorunu

5.Hangisi kamusal mallar için örnek oluşturmaz?
Cevap-Giyecek ve içecek (tam özel mallardır)

6.Sigortacı tarafından kontrol edilemeyen, sigortalının zararının ortaya çıkma olasılığını veya zararın büyüklüğünü etkileyebildiği durumlarda hangisi ortaya çıkar?
Cevap-Ahlaki riziko

7.Kamusal malların piyasa mekanizmasının aksamına neden olan özelliklerden biri ortak tüketimdir, diğeri hangisidir?

Cevap-Sıkışıklık

9.Aşağıdakilerden hangisi tam özel malların özellikleri arasında yer almaz?
A)Dışlanma maliyeti yüksek
B)Özel firmalarca üretilir
C)Zorunlu vergi gelirleri ile finanse edilir
D)Piyasalarda dağıtılır.
E)Satış gelirlerinden finanse edilir.
Cevap- D Şıkkı. Piyasalarda dağıtılır (kamu mallarıdır.)

10.Dışsal zarar ortaya çıktığında hangisi söz konusu olur?
Cevap-Aşırı üretim

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara