8 Mart'ın 100.Yılında Kadının Durumu!..

Hazır-Cevap

Özel Üye
Kadınlar hak mücadelesinin 100. yılını kutlarken hem dünyada hem de Türkiye'de manzara çok iç açıcı değil.

Araştırmalar, ekonomik faaliyet alanında eşitsizliklerle karşı karşıya kalan kadınların, benzer sebeplerle aile reisliği, mülk sahipliği, iş kurma ve yürütme gibi konularda erkeklerle eşit olmadığını ortaya koyuyor.
Kadınlar dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını temsil ettikleri, iş saatlerinin yüzde 66’sını doldurdukları halde, dünya gelirlerinin sadece yüzde 10’una, mülkiyetlerin de yüzde 1’ine sahipler.

500 MİLYON KADIN OKUR YAZAR DEĞİL
Hâlâ ilköğretim çağında olduğu halde eğitim görmeyen 130 milyon çocuğun, 3’te 2’sini kızlar oluştururken, okuma yazma bilmeyenler arasında bir erkeğe karşın iki kadın bulunuyor. UNESCO’nun saptamalarına göre, dünyadaki okur yazar olmayan 876 milyon kişinin 3’te 2’sini kadınlar oluşturuyor.

SİYASETTE KADIN TEMSİL ORANI YÜZDE 13.2
Kadının siyasete katılımı incelendiğinde, ulusal parlamentolarda da kadın sayısında artış olmasına rağmen bu konudaki gelişmenin oldukça yavaş ilerlediği görülüyor. 1945 yılında dünyada yalnızca 26 parlamentoda kadın varken ve parlamenterlerin sadece yüzde 3’ü kadınken, 1999 yılında 179 parlamentoda kadın parlamenterler yer alıyor ancak temsil oranları yüzde 13.2’de kalıyor. Parlamentolarda halen 36 bin 294 erkeğe karşılık 7 bin 793 kadın yer alıyor.

10 KADINDAN DÖRDÜ ŞİDDET GÖRÜYOR
Yeryüzünde mutlak yoksulluk sınırındaki 1.5 milyar kişinin yüzde 70’ini kadınlar oluştururken, 700 milyon kadın yeterli yiyecek ve içme suyu ile sağlık ve eğitim hizmetlerinden mahrum bulunuyor.
10 kadından 4’ü şiddet görüyor

TÜRKİYE'DE DURUM
TÜİK'in aile yapısı araştırmasına göre, kadınların yüzde 80’nin, erkeklerin ise yüzde 39.6’sının üzerinde kayıtlı ev veya araç bulunmuyor.

Kız çocuklarının ilköğretimdeki okullaşma oranı 2006 yılı verilerine göre yüzde 93.37 ortaöğretimdeki okullaşma oranı ise yüzde 76.66.
Kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 24.9. Ancak işgücüne katılım oranı, eğitim seviyesi ile doğru orantı gösteriyor. İlkokul mezunu kadınlarda işgücüne katılım yüzde 11.30 iken, bu oran meslek lisesi mezunlarında yüzde 28.30’a, üniversite mezunlarında ise yüzde 60.9’a yükseliyor.

Kadınların siyasi hayatta yeralmaları incelendiğinde, 2007 seçimlerinde TBMM’deki kadın temsil oranının bir önceki döneme göre yüzde 100 artarak, 9.1’e yükseldiği görülüyor. Her 100 milletvekilinden sadece 9’u kadın.

Yerel yönetimlerdeki kadın temsil oranı da TBMM’de kinden çok farklı değil. 19 Siyasi partinin katıldığı 2009 yerel seçimlerinde, 44 kadın il belediye başkanlıklarına, 321 kadın da ilçe ve belde belediye başkanlıklarına aday gösterilirken bunlardan sadece 27’si seçildi.
Türkiye genelindeki Belediye Meclis üyesinin yüzde 0.42’si kadın

(Alıntıdır)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara