Türkçe Dünya Durdukça Varlığını Sürdürecek

ECRİN90

Özel Üye
'Türkçe, dünya durdukça varlığını sürdürecek'
730. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri kapsamında Karaman Dil Parkı'nda tören düzenlendi. Etkinliklere katılan Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, "Binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan anadilimiz Türkçe, dünya durdukça varlığını sürdürecektir." dedi.

Tören Türk Dil Parkı'ndaki Dil Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından kutlamaya katılan protokol üyeleri, davetliler ve vatandaşlar, Yunus Emre Türbesi'ni ziyaret etti. Törende bir konuşma yapan TDK Başkanı, divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanılmamasını haykıran Karamanoğlu Mehmet Bey'in gür sesinin, Türkçenin üzerindeki karabulutların dağılmasını sağladığını ifade etti. Prof. Dr. Akalın, "Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanıyla Türkçeye sahip çıkan Karamanlılar, Türkçe sevdalıları, bu bayramı kutlamayı hak ediyor." dedi.
Mevlüt Yiğit, Karaman, Cihan
Zaman

kevin_norton

Yeni Üye
Güzel Türkçem sen ne hallere düştün.Ama dediğiniz gibi Türkçem mutlaka eski asil ihtişamlı günlerine geri dönecek.Atalarımız demiş ya: ne şam'ın şekeri ne arabın yüzü

Bu arapların ne tarihe saygısı var ne hatıralara, petrolden zengin ama insanlıktan fakir çapulcu sürüsü olduklarını her daim ispat ediyorlar, Hazreti Hatice'nin Türbesi artık yok! yerine abdesthane yapıldı Peygamberimizin annesi Emine hatunun da mezarını yıkıp, otel yaptılar, Peygamberimizin en yakın dostu Hz. ebu bekirin evi şimdi Hilton Oteli kopleksi içinde.

Başbakanın Aldığı ödül geldi gözlerimin önüne, onun ne duygular yaşadığını pek bilemem ama şahsen benim yüreğim sızladı osmanlının kabeye gösterdiği hassasiyetin bir bir yok edilmesi başbakana hiç dokunmadımı acaba çok merak ediyorum.

Ecyad kalesinden sonra Osmanlı kışlası'da yıkılıyor, islam kültür mirasına yapılan saldırılar bizzat müslümanlar tarafından geliyorsa ne olacak? Hal bu vaziyet de iken, İslam Dünyasından hiç bir itirazın gelmemesi ibret verici, para ve güç, kültür, değer ve inançlara üstünmü geliyor?

"İslam aleminde Türkiye'ye karşı halkının değil, ancak idari kesimlerin problemi olan iki ülke var. Biri Suudi Arabistan diğeri Mısır" diyor bir hocamız, birde başımızdaki Cumhuriyetle dertleri olanları düşünsenize, birileri Osmanlının izlerini silerken, birileride Cumhuriyetin izlerini yok etme çabasında, insan şöyle bir düşünüyor, bizler nasıl bir tezgahın içindeyiz, aklı başında tüm insanlara soruyorum.

kevin_norton

Yeni Üye
Tümcenin çeviriyazımı Çağdaş Tükiye Türkçesine çevirisi
Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?
Türk Oğuz beyleri, ulusu işitin; üstte gök basmasa, altta yer delinmese, Türk ulusu, ilini töreni kim bozabilecekti ?

kevin_norton

Yeni Üye
Bilge Kağan'ın Türk Milletine Hitabesi Orhun Abideleri

"Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım; ölesiye, bitesiye çalıştım. Aç milleti tok, az milleti çok, yoksul milleti bay kıldım.." Bilge Kağan

göktuğun

Yeni Üye
Türkçe konuşmak ve yazmak şuuru bizim tarihimizde bugünkünden daha yüksekti.Abbasi Ordusunda parayla askerlik yapan Türkler insan dili olarak sadece Türkçe'yi gördükleri için kendilerine ayrı bir şehir yapılmasını istediler.Halife de bu savaşçı unsuru elinde tutmak için yeni bir şehir yaptı ve Türkleri oraya yerleştirdi.

Bunlar hiç Arapça öğrenmediler.Türkçe konuştukları için öğünç duyuyorlardı.

adestek

Yeni Üye
diğer dillere özenir de kendi dilimizi ihmal edersek zor..

kevin_norton

Yeni Üye
Evet haklısın,Dil çok önemli.Kendi dilimize sahip çıkmazsak kim sahip çıkacak ?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara