Türkiyeli Hersiliola" keşfedildi

BYXXX

Yeni Üye
Anadolu'da, ''Türkiyeli Hersiliola'' anlamına gelen ''Hersiliola Turcica'' olarak adlandırılan yeni bir örümcek türü keşfedildi. BURSA (A.A) - Anadolu'da, ''Türkiyeli Hersiliola'' anlamına gelen ''Hersiliola Turcica'' olarak adlandırılan yeni bir örümcek türü keşfedildi.Araknoloji Derneği Kurucu Başkanı Kadir Boğaç Kunt, yaptığı açıklamada, Uluslararası Araknoloji Derneği Başkanı Yuri Marusik ve Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Ersen Aydın Yağmur ile Türkiye'de yeni bir örümcek türü keşfettiklerini söyledi.

Yayılış alanı Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak olan yeni türe, ''Türkiyeli Hersiliola'' anlamına gelen ''Hersiliola Turcica'' adını verdiklerini ifade eden Kunt, yeni tür örümceğin dünya bilim alemine tanıtıldığı makalenin, ''Zookeys'' adlı bilimsel dergide yayımlandığını bildirdi.

Kunt, ''Hersiliidae''nin, örümcekgiller takımının 15 cins ve 167 türle temsil edilen nispeten küçük bir familyası olduğunu dile getirerek, familya üyelerinin, genellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde dağılım gösterdiğine işaret etti.Türkiye'de ''Hersiliidae'' familyasına ait ilk kaydın, 1960 yılında Alman örümcek bilimci Carl Friedrich Roewer tarafından yapıldığını anlatan Kadir Boğaç Kunt, şunları kaydetti:

''Biz, Hersiliola Turcica türüne ait ilk örnekleri, 2007 yılında Hatay'ın Yayladağı ilçesinin Güveççi köyünden topladık. Şanssızlığımız, tür tayininde kullandığımız bazı hassas vücut parçalarının toplama ya da intikal esnasında zarar görmesiydi. Bu durum, elde ettiğimiz örnekleri yanlış teşhis etmemize neden oldu. Zaman içerisinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yürüttüğümüz arazi çalışmaları neticesinde elde ettiğimiz fazladan örnekler, yanlışımızı görmemize neden oldu. Bu örümceğin, dünya için yeni bir tür olduğuna karar verdik.

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
sanki ben bu böceği daha önce biyerde gördüm ama tam çıkartamadım şimdi:)teşekkürler paylaşım için:)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara