Ağrı'da yılan bebek dünyaya geldi

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Ağrı’da, çok nadir görülen ve genetik bozukluk nedeniyle ortaya çıkan, halk arasında ’Yılan Bebek’ ya da ’Palyaço Bebek’ denilen bebek dünyaya geldi. Akraba evliliği nedeniyle ortaya çıkan bu durum, çocuk hasreti çeken aileye şok etkisi yarattı.

Ağrı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Altan Alim, bebeğin 10 binde bir görülen ve ’Yılan Bebek’ denilen şekilde dünyaya geldiğini belirterek, gözleri, kulakları olmadığı, ağız yapısının bozuk olduğu ve yaşama şansının olmadığını söyledi.

Erzurum’da yapılan ve sezeryanla doğum önerilen Nurcan Y.’nin dördüncü gebeliği dün Ağrı
Kadın
Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde dünyaya getirdiği ve görenleri hayrete düşüren bebekle sona erdi. Akrabası olduğu belirtilen Ahmet Y. ile evlilik yapan ve bundan önce üç doğum yapan Nurcan Y.’nin ilk çocuğu dışında yaşayan olmadı. Aile, dün dünyaya gelen bebek gibi iki kardeşde de benzer sorunlar olduğunu ve doğumdan bir iki gün sonra bebeklerin hayatını kaybettiğini vurguladı.

Spinal anestezi ile doğumu gerçekleştiren
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Emrah Töz, ilk defa böyle bir vakayla karşılaştığını ve tıpta da örneklerinin çok nadir olduğunu kaydetti. Konu hakkında açıklama yapan Ağrı Kadın
Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Altan Alim de, bebeğin 10 binde bir görülen ve ’Yılan Bebek’ denilen şekilde dünyaya geldiğini belirterek, gözleri, kulakları olmadığı, ağız yapısının bozuk olduğunu ve bebeğin yaşama şansının olmadığını belirtti.

Dr. Alim, iktiyoz denilen ağır bir cilt hastalığıyla dünyaya gelen bebeğin bu şekilde dünyaya gelmesinin başlıca nedeninin akraba evliliği olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan bebeğin, Ağrı
Kadın
Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yoğun bakım servisinde olduğu bildirildi.

kaynak: (Milliyet)

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Evet öyle malesef ama benim anneannemle babaannem kardeş çok riskli ama bizde bi şey yok çok şükür :)
Çok şükür bişeyin yok:) ama yinede riske atılmaması gereken bişey minicik bebelerin ne suçu var kimisi hafif oluyo belirtileri ama kimiside böyle ölümcül oluyo olan çocuğa oluyo.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Akraba evlilikleri ne yazık ki ülkemizde çok yaygın, elbette bu tarz evliliklerin yaşandığı ailelerde sonraki nesillerde yönelimlerin görülmesi de kaçınılmaz
çocuğunuzun sağlığıyla kumar oynak gibi bi şey 1. cocugun saglıklı olma sansı%50 2.nin %25 3. ise saglıklı olma sansı %0 :rolleyes:

sonsuz_nur

Özel Üye
benm annemle babamda akraba ama çok şükür bizdede ibişey yok annemin,halamın ,yengemin soyismi hiç degişmedi hatta:)

?

.............................

Misafir
Bende var fenilketonuri hastasyım. Ayrıntıları google'a aratırsanız anlarsınız .... Kısace bahsetmek gerekirse eğer sebze-meyve dışındaki yiyecekler bana yasak (et,süt,yumurta,peynir, balık.... aklınıza meyve sebze dışında ne gelirse hatta anne sütü bile yasakdı varın hesabı siz yapın) Bu zamana kadar hiç yemedim ve ömür boyuda parantez içinde yazdıklarım dahil olmak üzere hiç yemicem :rolleyes: Akraba evlilikleri yaptıkları için çok kızıyorum cahillikden başka bişey değil:mad: ama olan olmuş geleceğe bakmak lazım :rolleyes:

sonsuz_nur

Özel Üye
geçmiş olsun selçuk kızma allahın takdiri bence sen yasak oldugu için yemiyosun benm bi arkladaşımd bu saydıklarını tiksindigi için yemiyo...bende mesela kahve sogan sarımsak bulgurlu yiyecekler baharatlı yiyecekler acı yiyecekler kola gazoz soda içmiyorum yemiyorum 1 senedir yemememde gerekiyo midemde yara var bunları yedigim anda kanamaya başlıyo zehirleniyorum....

Hazır-Cevap

Özel Üye
Akraba evliliklerine bende karşıyım.Masum bir bebek ve sonuçları.
Akraba evliliğinde doğan çocuklarda eğer engel yoksa onların bebeklerinde olma riski var.
Teşekkürler canım paylaşım için.

?

Misafir
Sırf bu yüzden evlilikden soğudum ve evlenmemde heralde ne kdar evlen deselerde... Sana da geçmiş olsun sonsuz nur (adını bilmiyorum :rolleyes:) küçükken zorluk çekiyordum açıkcası malum abur-cubur falan ... Ama şimdi pek aramıyorum zaten hadi hastalığın bitti et ye deselerde yemem açıkcası .... 18 yaşına kadar Almanyadan gelen özel bi mama vardı ondan gideriyoduk protein ihtiyacımızı (proteinli yiycekler yasak bu arada) kim bilir belkide ALMANYA tutkum onların ürettiği mamadan kaynaklanıyor olabilir !! :D

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bende var fenilketonuri hastasyım. Ayrıntıları google'a aratırsanız anlarsınız .... Kısace bahsetmek gerekirse eğer sebze-meyve dışındaki yiyecekler bana yasak (et,süt,yumurta,peynir, balık.... aklınıza meyve sebze dışında ne gelirse hatta anne sütü bile yasakdı varın hesabı siz yapın) Bu zamana kadar hiç yemedim ve ömür boyuda parantez içinde yazdıklarım dahil olmak üzere hiç yemicem :rolleyes: Akraba evlilikleri yaptıkları için çok kızıyorum cahillikden başka bişey değil:mad: ama olan olmuş geleceğe bakmak lazım :rolleyes:
Biliyorum bu hastalıgı ama erken teşhisle kurtulabilirdin topuktan alınan bir kaç damla kan bunun için yeterliydi
[FONT=Arial, Trebuchet MS, Helvetica][/FONT] Bu yiyeceklerin tadını bilmiyorsun yani:rolleyes:neyse geçmiş olsun

Efsunnn

Yeni Üye
masum bebeğin suçu neydi yaa:(
teşekkürler aslıcım paylaşım için.
sanada geçmiş olsun alman

?

Misafir
teşhisim çok erken şölee sölim diğer tanışdığım ve hala tanışmakda olduğum pku hastalarında rekor bende diyebilirim (erken teşhisde) :rolleyes: Ama abim zihinsel engelli ... :( Acaba ikinci çocukda (yani ben :)) olurmu diye erken tedavi yoksa nerde 82-86 yıllarında bu hastalık bilinmiyodu zaten ... Ama şimdi testleri (topukdan kan alma olayı) zorunlu hale getirildi ve hemen müdahele edilebilmekde... :rolleyes: Benim bilgilerimden yararlanan baya bi pkulu aile ile irtibat halindeyim.... Onlara yardımcı olmaya çalışıyorum bölee işde !! :) ;)

sonsuz_nur

Özel Üye
Sırf bu yüzden evlilikden soğudum ve evlenmemde heralde ne kdar evlen deselerde... Sana da geçmiş olsun sonsuz nur (adını bilmiyorum :rolleyes:) küçükken zorluk çekiyordum açıkcası malum abur-cubur falan ... Ama şimdi pek aramıyorum zaten hadi hastalığın bitti et ye deselerde yemem açıkcası .... 18 yaşına kadar Almanyadan gelen özel bi mama vardı ondan gideriyoduk protein ihtiyacımızı (proteinli yiycekler yasak bu arada) kim bilir belkide ALMANYA tutkum onların ürettiği mamadan kaynaklanıyor olabilir !! :D
biiliorum bizim bi akrabamızda senin hastalıgından var oda yurtdışında özel mamalarla besleniyo ben şimdi merak ettim sen yumurtanın tadını falan hiç bilöiyomusn?benmki o kadr ciddi degl yaaa mesela kola iççtigimde midemdeki yara patlıyo kanıyo ordan akan sıvı beni zehirliyo ama alıştm hastaneye gidiyorm midemi yıkıyolar geçiyo:D

?

Misafir
yumurtada dahil hayvansal gıdaların hiç biri yok....:rolleyes: snn durumunda ilginçmiş geçmiş olsun ....

sonsuz_nur

Özel Üye
ben ilginç vakayım zaten:)))1 ay öncede yıkadılar midemi forumda yoktum 3 gün dikkatinizi bile çekmedim:(

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz