Yüzyılın problemini çözdü

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye

Dünyanın en zeki adamı olarak kabul edilen Rus matematikçi matematikte imkansız sayılan bir problemi çözdü; ancak, problemi çözene verilecek 1 milyon dolarlık ödülü reddetti.
44 yaşındaki Doktor Grigory Perelman St. Petersburg'da salaş ve bakımsız bir evde inzivaya çekilmiş durumda yaşıyor. Kendisiyle konuşmak için gelenlere "ihtiyacım olan her şeyim var" diyor.
100 yıldır matematikçilerin çözemediği "Poincare Conjecture" adı verilen matematik problemini çözen Perelman, çözümü de internet üzerinden gönderdi.Perelman, 2003 yılında bu tarihi matematik problemini çözdüğünü bildirmişti; problemin çözümünün onaylanması ise yıllar aldı.
ABD'deki 'Clay Matematik Enstitüsü'nün koyduğu 1 milyon dolarlık ödülü vermek için kendisine dün ulaşılan Perelman, ödülü istemediğini, meşhur olmak istemediğini belirtti. Perelman "Matematiğin kahramanı falan değilim. O kadar başarılı bile değilim, herkesin bana bakmasını istemiyorum, tanınmak istemiyorum." şeklinde konuştu. Komşularından biri, Perelman'in dairesini görünce çok şaşırdığını, sadece bir masa, bir sandalye ve bir yatağı olduğunu söylüyor. Apartman sakinlerinin apartmanda yaşayan hamam böceklerinden kurtulmaya çalıştığını ancak Perelman'in dairesindekilerden kurtulamadıklarını da ekliyor.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Ödülü kabul etmemiş aklıma Mehmet Akif Ersoy geldi:rolleyes:Helal olsun ne diyelim kaldı mı böyle insanlar acaba:rolleyes:

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye
Ben bile bir an özendim gerçekten üstelik adam yoksul fakirmiş ya enteresan bu şimdi türkiyede olsa ne olurdu acaba? Adam odulu almamayı bırak bide üstüne daha para isterdi:):)Tabi şimdi Sözüm M.A.ERSOYDAN dışarı..

AYSEM_1687

Yeni Üye
valla ben çözsem alırdım:D:D... şimdi aramızdan kaç kişi hayır der buna...!KİMSE! bence...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara