Nazım'ın şiirine 10 ay hapis

• Konbuyu başlatan _elmayra_
  • Başlangıç tarihi
E

_elmayra_

Misafir
Adana’da 2008 yılında Kadınlar Günü kutlamalarında Nâzım Hikmet’in ‘Akın var güneşe akın, güneşin zaptı yakın’ dizelerini okuyan bir kişi 10 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

ADANA’da, Dünya Kadınlar Günü kutlamasında Nâzım Hikmet’in şiirini okuyan Mehmet Pekinoğlu 10 ay hapis cezası aldı. 30 Nisan 2008’deki kutlamada Nâzım Hikmet’in, “Akın var güneşe akın / güneşi zapt edeceğiz / güneşin zaptı yakın” dizelerini okuyan Pekinoğlu hakkında, “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla Özel Yetkili Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Yargılanırken diğer sanıklarla birlikte tahliye edilen Pekinoğlu, savunmasında, herhangi bir örgütle bağlantısının olmadığını belirterek, “Yürüyüşte yasal slogan attım. Çıplak sesle Nâzım Hikmet’in şiirini okudum. Nâzım Hikmet’in şiirinin suç olduğunu bilmiyordum” dedi.

Davanın son duruşmasında Pekinoğlu’nun avukatı, “Şiir okuma dışında herhangi bir eylem söz konusu değildir” diyerek müvekkilinin beraatını istedi. Mahkeme heyeti, Pekinoğlu’nu önce 1 yıl hapse mahkûm etti. Pekinoğlu’nun duruşmadaki iyi hali nedeniyle bu cezası 10 aya indirildi.
Neşet KARADAĞ / AHT

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO