mutlu ol - bu bir emirdir

By_tr

Özel Üye
sinan çetinin nebil özgentürk'ün türkiye'nin hatıra defteri belgeseli için yaptığı
"yasaklar" üzerine bir kısa film. türkiye cumhuriyeti devletinin radyolarda türk
müziğini yasakladığı (evet bunu da yapmış, batılı müziği topluma yaymak üzre)
akla zarar yıllar üzerine.

[IZLE]630488[/IZLE]

ECRİN90

Özel Üye
Demek yozlaşma, o dönemden bu döneme kadar,bizleri içten içe kemiren kurt gibi iliklerimizde dolaşıyormuş.. Nedir bu Batı hayranlığı aklım almıyor! :mad: ''Türkçe müziğin yasaklanması'' ne tuhaf! İnsan nasıl kendi kültüründen zorla uzaklaştırılabilir? Meğer ne çok şey yaşamış büyüklerimiz... İyi ki bunları görmemişim :rolleyes:
O dönemde zorla batılı olmamız isteniyordu ancak şimdi, yaşam tarzı haline gelmiş durumda ! Yıllar geçtikçe daha da uzaklaşacağız.Belki bizler göremeyeceğiz ama bizden sonraki nesiller ''Kalenin bedenleri'' ni hiç duymayacaklar...

Teşekkürler paylaşımın için ;)

By_tr

Özel Üye
çok güzel özümlemişsin seda tebrik ve teşekkür ediyorum

evet bu gün kimseye silah zoruyla batı müziği dinletmiyorlar yada kimse türk müziğini yasaklamıyor ama korkarım o yıllarda amaçlanan hedefe ulaşılmış artık memleketimde

bi anektodumla açıklayım;

hafta sonu köye ailemin yanına gitmiştim gençler toplanmış bi bilgisayarın başında nette geziniyorlar o sırada fonda yedikaranfil in albümünden "Dersini almışta ediyor ezber " türküsünün enstrümantal i çalıyor merak ettim acaba gençlerin kaçı bu türküyü ve sözlerini hatırlayacak
denemek için sordum çalan parçanın adını yada sözlerini bilen varmı diye tahminimiz üzere yaşları 15-20 arası gençleimizden türküyü hatırlayan olmadı
bi tanesi dj akman ı sevdiğini söylemişti daha önce ona döndüm bu parçayı dj akman söleseydi bilirdiniz ama dimi dedim güldüler boş boş....

ECRİN90

Özel Üye
Gelecek, gelecek nesillerin elinde.. Ama neslimiz nereye gidiyor (!)

pegasus_dna

Forum Editörü
paylaşım teşekkürler... mesut ve seda size katılıyorum.
bizim sevincimizi,hüznümüzü,özlemimizi en iyi anlatan melodilerimiz türkülerimizdir.
geçmiş dönemde türkiye'de böyle birşeyin olması o dönemki devletimizin ayıpıdır. biz türk ezgilerine sahip çıkamıyorsak kim sahip çıkacak...
batı müziği ne oluyorki duygusuz bir anlayış, batı ya ne özeniyorlarki insan sömürgeciliğin yapıldığı ilk yerlerdir..medeniyetsizlik yoksun olan memleketler ,batı medeniyeti bizden öğrendi...
geçmişimiz böyle bir hata yapmış,geleceğimiz vahim ...

kısa film gesi bağlarıyla başladı... benim en çok sevdiğim türkülerdendir..son olarak türklük bilincini kaybetmeyelim

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,724
Son üye
Glassdfl