Osmanlıca ile ilgili her sorunuza cevar vermeye çalışayım buyrun sorun

BERKİİİ

Yeni Üye
Arkadaşlar osmanlıca konusunda yardımcı olayım sorularınız varsa

ECRİN90

Özel Üye
14-) Aşağıdaki kelimelerin hangisinde ek ünlüsünün yazılışı taban ünlüsüyle uyumlu değildir?
A) تپه سى
B) طپه سى
C) كورمه سى
D) سسى
E) بوروسى

Bu soruda yardımınızı bekliyorum ??

BERKİİİ

Yeni Üye
E seceneği çünkü orda borusu okunur ama borusi yazar

sedef_soner

Yeni Üye
her konusunda yardım istiyorum anlamıyorum yaa aglıcam yaa

ECRİN90

Özel Üye
yapamadıgınız veya yardımcı olmamızı ıstedıgın konuları paylaşın yardımcı olalım ;)

BERKİİİ

Yeni Üye
Evet paylaşırsaanız yardım ederiz

sedef_soner

Yeni Üye
ya arkadslar valla cok zor yaa napcaz bilmiyorum nasıl biticek bu okul osmanlıcadan pes ettim bütünlemeye bırakıcam napim bişey anlamıyorum anlamayıncada calısma hevesim kayboldu

BERKİİİ

Yeni Üye
Yardım

ya arkadslar valla cok zor yaa napcaz bilmiyorum nasıl biticek bu okul osmanlıcadan pes ettim bütünlemeye bırakıcam napim bişey anlamıyorum anlamayıncada calısma hevesim kayboldu
ARKADAŞIM BU DERS YARDIM ALMADAN KOLAY KOLAY HALLEDİLMEZ tavsiye erdeceğim osmanlıcaders veren kişi var bahçeli evler şirinevler bölgesinde istersen yardımcı olurum

ECRİN90

Özel Üye
Ben Kur'an-ı Kerim okuyamıyorum ve arap harflerıyle ilk kez karşılaştım. Zorlanacagımı bildiğim için kıtaplar dagıtılmadan 2 ay önce falan basladım çalışmaya.. hiçbir yardım almadım.. kendım çalıştım Vize notum 88 di.. Demem o ki fazla zaman ayrmak gerek..

KatreiAsk

Özel Üye
evet çalışmayı bırakmamak lazım.üstüne düşersek öğrenmek kolaylaşır ;)

ECRİN90

Özel Üye
ve osmanlıca sadece okumakla bitmiyor.. tıpkı türkçe de oldugu gibi sıfatlar,fiiller,kip ekleri,fiil çatıları osmanlıcada da var ve türkçedekinden biraz daha farklı ;) bunları da iyi bilmek temeli sağlam tutmak gerek .. 2.sınıfta gramerde zorlanmamak için :rolleyes:

sedef_soner

Yeni Üye
yardım konusunda ben mersinde yasıyorum ama canım tşk bilmiyorum arkadaslar pes etmiyorum ama zor 3 ünite var bıraktım yazın ders alarak ancak gecerim

ksk_prens

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
vlla allahtan oyle ders yok bende osmanlıca

ECRİN90

Özel Üye
yardım konusunda ben mersinde yasıyorum ama canım tşk bilmiyorum arkadaslar pes etmiyorum ama zor 3 ünite var bıraktım yazın ders alarak ancak gecerim
önemli olan bir üst sınıfa sorunsuz gecmek zaten.. bütünlemeye kadar vakit çok yaparsınız ;)

kagan_lp

Yeni Üye
slm benim de osmanlıcadan bi kaç sorum olacak eğer cevaplarsanız cok sevinirim..SORUM1: bazen osmanlıca harfler ünlü olarak bazende ünsüz olarak okuyoruz bunu nasıl ayrtedebilirim örneğin ye harfinin bazen Y diye bazende İ diye okuyoruz..
SORUM 2: Bazen ünlü harfler okunmadan geçiliyor örneğin: HAR ==>HR benim anlamadığımı bazeb ünlü yazılıyor bazen yazılmıyor bunu nasıl ayırtedebilirim...Yardımınız için çok teşekkür ederim..

kevin_norton

Yeni Üye
Şimdi kagan kardeş,gerçi Ecrin hanım bu soruna başka yerde ayrıntılı ve bilimsel olarak cevap vermiş.Ben de müsaade ederseniz acizene birkaç kelam etmek isterim.Şimdi Osmanlıca da önemli olan Ecrin hanımın dediği gibi bol bol Osmanlıca okuyacaksın.Sen aof verdiği Osmanlıca kitabını son bölümünde ki osmanlıca yazıları okudun mu.onları bir bitir önce okuyamadığın bölüm olursa buraya sayfasını yaz ben sana türkçesini hemen yazarım.Bir de Osmanlıcanın harfleri sadece arap harfi konuşunca,ya da okuyunca bugün ki konuştuğumuz Türkçeyle aynı.Bir de yabancı dilde bile bir kural vardır bütün kelimeleri bilmek gerekmez cümlenin akışından bilmediğn kelimenin manasını çıkarırsın ya da cümlenin ne demek istediğni anlarsın.Kaldı ki Osmanlıca öz ve öz Türkçe olduğu için zorlanacağını sanmıyorum.Bol bol oku. Hamama giren terler.Emeksiz yemek olmaz.İyi çalışmalar.

BERKİİİ

Yeni Üye
şirinevlerde çalışma gurubu kuruyoruz katılmak isteyen olursa msj atsın ağustos 28 gibi

eylülbalım

Yeni Üye
şirinevlerde çalışma gurubu kuruyoruz katılmak isteyen olursa msj atsın ağustos 28 gibi
off gelmeyı cok ısterdım ama 7.5 aylık hamıleyım bu sıcakta hayatta cıkamam :S butunlemede de vermem gerek bazı notlar cıkarıp buraya da ekleyebılırmısınız acaba?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara