Banko iktisat teorisi sorular

maslan100100

Yeni Üye
:)

*zamanın belli bir anında ifade edilebilen değişken => STOK DEĞİŞKEN

*bir ekonomik sistemde bütün değişkenlerin değişebileceği zaman dilimi =>UZUN DÖNEM

* ölçülebilir fayda => KARDİNAL FAYDA

*Eş ürün eğrileri ve girdi fiyatları sabitken değişik maliyet olanaklarına göre ortaya çıkan üretici dengelerinin geometrik yeri => GENİŞLEME YOLU

*hangisi eş ürün (farksızlık ) eğrilerinin özelliklerinden biridir
=>ORİJİNE GÖRE DIŞ BÜKEY OLMALARI

*talep edilen bir malın fiyatlarındaki değişmenin talep edilen miktarda da aynı oranda değişmeye yol açması durumunda talebin fiyat esnekliğinin değeri => e=1

*hangisi bir malın arz eğrisinin sağa doğru kaymasına neden olur
=>ÜRETİM FAKTÖRLERİNİN FİYATLARININ DÜŞMESİ

*arz eğrisinin pozitif eğimli olmasının nedeni
=> FİYATLA MİKTAR ARASINDA POZİTİF İLİŞKİ VARDIR

*tam rekabet piyasasında belirli bir mal veya hizmet için tek fiyatın oluşması hangisine neden olmaz =>TÜM MALLARIN TALEP EDİLMEYİP ARZ FAZLASININ OLUŞMASINA

*devletin fiyatlara müdahalesi ve tavan fiyat uygulaması sonucu ortaya çıkan fiili piyasa değişikliği =>KARA BORSA

*örümcek ağı teoreminin açıklanmasında örnek mal olarak tarım ürünlerini ele alınmasının nedeni =>TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNDE ÜRETİM KARARI İLE ÜRÜN ALINMASI ARASINDA BELLİ BİR SÜRE GEÇMESİ

* iki alıcı karşısında n satıcının var olduğu piyasa türü =>DÜOPSON

*alıcıların,satıcıların,mal ve hizmetler ile üretim faktörlerinin hiçbir ek maliyete katlanmadan tam bir hareket serbestliğine sahip olması tam rekabet piyasası özelliklerinden hangisini ifade eder => MOBİLİTE

*hangisi tam rekabet piyasasında firmaların başa baş noktasını gösterir
=>TOPLAM GELİR = TOPLAM MALİYET

*hangisi bir ekonomide Pareto koşullarının gerçekleşmesini engelleyen faktörlerden biri değildir => TAM REKABET KOŞULLARININ GEÇERLİ OLMASI

*tüketiciler arasında değişimin son bulduğu ve marjinal ikame oranlarının eşit olduğu Pareto optimal noktalarının birleştirilmesiyle elde edilen eğriye ne ad verilir
=> ANLAŞMA EĞRİSİ

*geçmişte derlenmiş veriler arasındaki ilişkileri bulma ve buradan yorum elde etme yöntemi => İSTATİSTİKSEL YÖNTEM

*marjinal ikame oranının 0 olması durumunda farksızlık eğrilerinin şekli nasıl olur => EKSENLERİN POZİTİF YÖNLERİNE PARALEL UZANAN VE 90oC LİK AÇI YAPAN DOĞRU

*tüketicinin A noktasında dengedeyken B noktasına gelmesinin nedeni
=> ZEVK VE TERCİHLERDEKİ DEĞİŞMELER

mal ve hizmetlerin ihtiyaçları giderme özelliğine ne ad verilir => FAYDA
*bir mala ilişkin gelir esnekliği pozitif ve birden büyükse (EG>1) bu mal nasıl bir maldır
=> LÜKS MAL

*gelirde %10 luk bir artış olduğunda talepte de %20 lik bir artış gerçekleşiyorsa X malının gelir esnekliği => 2

*emeğin marjinal verimliliği 0 olduğunda hangisi söz konusudur
=> TOPLAM FİZİKİ ÜRÜN MAKSİMUMDUR

*üretim sürecinde sadece değişken girdilerin miktarının değiştirilebildiği dönem
=> KISA DÖNEM

*üretimde kullanılan girdiler iki kat artırıldığında üretim iki kattan fazla artıyorsa hangisi söz konusudur => ÖLÇEĞE GÖRE ARTAN GETİRİ

*bir firma için negatif dışsal ekonomilerin ortaya çıkması durumunda hangisi söz konusudur => UZUN DÖNEM ORTALAMA MALİYET EĞRİSİ YUKARI KAYAR

*
Üretim miktarı Toplam maliyet
1 100
2 180
3 240
4 280
5 310

Yukarıdaki tabloya göre 5.birim malı üretmenin marjinal maliyeti kaçtır => 30

*yukarıdaki tabloya göre 4.birim üretim yapıldığında ortalama maliyet kaç olur => 70

*üretimi bir birim artırabilmek için katlanılması gereken ek maliyet
=> MARJİNAL MALİYET

*bir piyasada belirli bir mal ya da hizmeti üreten çok sayıda firmanın ürünleri arasında ne objektif ne de subjektif bir fark olmaması tam rekabet piyasası özelliklerinden hangisini ifade eder => HOMOJENLİK

*hhb malı denge fiyatının üzerindeki fiyatlardan satın almaya razı olan alıcıların bu malı denge fiyatından alabilmeleri durumunda elde ettikleri kazanç => TÜKETİCİ RANI
*monopolcü firmanın marjinal gelir ve marjinal maliyet eğrilerinin negatif eğimli olmasının sebebi =>FİRMANIN SATIŞ MİKTARINI ARTIRABİLMEK İÇİN MALININ FİYATINI DÜŞÜRMEK ZORUNDA OLUŞU

*bir mal ya da hizmetin tek atıcısıyla tek bir alıcısı olması => İKİ YANLI TEKEL

*oligopol piyasasında her firmanın rakiplerinin fiyat indirimlerini takip edeceği
ancak fiyat artırımlarını takip etmeyeceği temeli üzerine geliştirilen model
=> DİRSEKLİ TALEP EĞRİSİ MODELİ

*hangisi kartelde karın artırılması için yapılması gerekenlerden biri değildir
=> STANDART FİYATLAR OLUŞTURMAK

*oligopol piyasasına yöneltilen eleştirilerden biri değildir
=> KAYNAKLARIN OPTİMAL DAĞILIMINI BOZMASI

*bir mala ilişkin sol yukarıdan sağ aşağıya doğru çizilen talep eğrisi nasıl bir fonksiyondur
=> AZALAN

*Xd =(Px,Py,I,Z) şeklinde verilen talep fonksiyonunda (Px) nasıl bir değişkendir
=> BAĞIMSIZ

*servet nasıl bir değişkendir => STOK DEĞİŞKEN

*gelirdeki değişikliğe bağlı olarak oluşan yeni denge notalarını birleştiren eğri
=> GELİR TÜKETİM EĞRİSİ

*talep eğrisinin düşey eksene paralel olması durumunda talep esneklik değeri (ed) kaç olur
=> ed=0

*A ve B gibi iki mal arasındaki çapraz talep esnekliğinin değeri pozitif EAB>0 ise bu iki mal nasıl mallardır => RAKİP MAL

*uzun dönem ortalama toplam maliyet eğrisinin minimum olduğu üretim düzeyinde kısa dönem ortalama toplam maliyet eğrisi nasıldır => MİNİMUMDUR

*monopolcü bir firmanın ortalama gelir eğrisi aynı zamanda neyi gösterir
=> PİYASA TALEP EĞRİSİNİ

*tam rekabet piyasasında toplam gelir eğrisinin eğimini hangisi belirler => MALIN FİYATI

*bir malı denge fiyatının altında satmaya razı olan üreticilerin bu malı denge fiyatından satmaları durumunda elde edecekleri kazanç => ÜRETİCİ RANTI

*piyasadaki tüm alıcıların ve satıcıların piyasa hakkında tam bilgiye sahip olması rekabet piyasası özelliklerinden hangisini ifade eder => ŞEFFAFLIK

*bir piyasada çok sayıda satıcı sadece bir alıcı varsa ortaya çıkan piyasa türü
=> MONOPSON

*diş macunu piyasası hangi piyasaya örnektir => MONOPOLCÜ REKABET

*monopolcü rekabet piyasasındaki bir firmanın maksimize ettiği üretim düzeyi
=> MR=MC

*hangisi birinci grup oligopol teorilerinin temel varsayımlarından biri değildir
=> FİRMALAR ARASINDA GİZLİ YA DA AÇIK ANLAŞMANIN BULUNMASI

*hangisi A ve B gibi iki tüketici ile X ve Y gibi iki mal için tüketiciler arası denge koşulunu gösterir => MRS Ayx = MRSByx= - PX
PY

*bağıt eğrisinin mal düzlemindeki görünümüne ne ad verilir
=> ÜRETİM İMKANLARI EĞRİSİ

*fiyat tüketim eğrisi kullanılarak hangisi elde edilir => TALEP EĞRİSİ

*farksızlık eğrilerinin orijine göre dışbükey olmaları hangisi ile açıklanır
=> AZALAN MARJİNAL İKAME ORANI

*bağımsız değişkenin bir birim arttığında toplam değerde meydana gelecek değişme
=> MARJİNAL DEĞER

* belli bir bağımsız değişkende oluşan nispi değişikliğin bağımlı ya da bir başka bağımsız değişkende oluşturduğu nispi değişiklik =>ESNEKLİK

*hangisi negatif dışsal ekonomilerin varlığı sonucu ortaya çıkan olumsuzluklardan biridir
=> ENDÜSTRİDEKİ FİRMA SAYISININ HIZLA ARTMASI SONUCU ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ARTMASI

*pozitif dışsal ekonomilerin varlığı durumunda hangisi söz konusu olur
=> UZUN DÖNEM ORTALAMA TOPLAM MALİYET EĞRİSİ AŞAĞI KAYAR

*kısa dönem maliyet analizinde toplam maliyet ile toplam değişken arası fark
=> TOPLAM SABİT MALİYET

*bir firmanın iki ya da daha fazla firmadan daha düşük maliyetle üretim yapması
=> DOĞAL MONOPOL

*hangisi monopol piyasasında fiyat farklılaştırılması yapılabilmesi için gerekli şartlardan değildir => FİRMANIN HOMOJEN MAL ÜRETMESİ

*düopol ile monopol karşılaştırıldığında hangisi doğrudur => DÜOPOLDE FAZLA ÜRÜN DÜŞÜK FİYAT UYGULAMASI VARDIR

*üretimde birden fazla değişken girdi kullanıldığında fiyatı düşen girdinin diğerlerine göre daha fazla kullanılmasının doğurduğu etki => İKAME ETKİSİ

*hangisi iş gücü arzını etkileyen faktörlerden biri değildir => VERİMLİLİK

*hangisi genel denge analizinin temel var sayımlarından değildir
=> ÜRETİM VE TÜKETİMİN FARKLI YER VE FARKLI ZAMANLARDA YAPILMASI

*bir bireyin aylık geliri ne tür bir değişkendir => AKIM DEĞİŞKEN

*talep eğrisinin yatay eksene paralel olması durumunda talep esneklik değeri ed=∞

*A ve B iki mal arasındaki çapraz talep esnekliğinin değeri negatif EAB <0 ise bu iki mal nasıl mallardır => TAMAMLAYICI MAL

*tam rekabet piyasasındaki bir firmanın kısa dönem arz eğrisi => ORTALAMA DEĞİŞKEN MALİYET EĞRİSİNİN ÜZERİNDE YER ALAN MARJİNAL MALİYET EĞRİSİ

*bir ülkenin dış borcu nasıl bir değişkendir => STOK DEĞİŞKEN

*hhb X malı için talep ikizkenar hiperbol şeklindeyse talep esnekliğinin değeri => E=1

*talebin gelir esnekliği pozitif ve birden küçük ise bu mal nasıl bir maldır => ZORUNLU

* “bir toplumda tüm diğer bireylerin refahı değişmeksizin bir bireyin reahı artırıldığında toplumun refahı artar” şeklinde ifade edilen değer yargısı kime aittir => PARETO

aranello

Yeni Üye
medyum musun "banko" ne?? ahhaah.yine de teşekkürler.

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
Teşekkürler...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar