Dershane Borcu Aileyi Parçaladı

BYXXX

Yeni Üye
Muğla'nın Fethiye ilçesinde duyanları ağlatan bir dram yaşandı. Zaman zaman iş bulup şoförlük yaparak ailesini geçindiren baba ile ev hanımı annenin 2 çocuklarına iyi eğitim verdirme mücadelesi trajedi ile sonuçlandı. İki yıl önce 18 ve 20 yaşlarındaki oğullarının üniversiteye daha iyi hazırlanmaları için 2 bin TL karşılığında dershaneye gönderen Sipahioğlu Ailesi, parayı ödeyemeyince dershane yetkilileri tarafından icraya verildi. Mal beyanında bulunup, parayı ödeyeceğine dair taahhütname imzalayan anne Emine Sipahioğlu parayı ödeyemeyince 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 2 ay önce cezaevine giren annesini kurtarmak için gerekli parayı bulamadığına üzülen 18 yaşındaki Soner Semih Sipahioğlu, dün gece evlerinin önündeki üzüm çardağında kendini asarak yaşamına son verdi. Talihsiz gencin, "Bu duruma daha fazla dayanamayacağım. Beni affedin" diye not bıraktığı öğrenildi.

Yürekleri sızlatan olay şöyle gelişti: 2008 yılında oğulları 18 yaşındaki Soner Semih ve 20 yaşındaki Samet'in üniversite sınavlarına iyi hazırlanması amacıyla Sipahioğlu Ailesi Fethiye'deki bir dershane ile 2 bin TL karşılığında anlaştı. Ancak, aralıklarla iş bulup şoförlük yapan baba Mustafa Sipahioğlu ile ev hanımı Emine Sipahioğlu bir türlü borçlarını ödeyecek parayı temin edemedi.

Dershane yetkilileri aradan geçen süre içinde alacaklarını tahsil edemeyince Sipahioğlu Ailesi'ni icraya verdi. Anne Emine Sipahioğlu, İcra Müdürlüğü'ne giderek mal beyanında bulundu ve parayı taksitle ödeyeceğine dair taahhütname imzaladı. Ancak aile icra ve avukat masraflarıyla birlikte 5 bin 250 TL'ye ulaşan borcu ödeyemedi.

Bu sırada taahhütnameyi yerine getirmediği için mahkemeye çıkartılan Emine Sipahioğlu 3 ay hapis cezasına çarptırıldı ve Muğla Cezaevi'ne gönderildi. Eşinin cezaevine girmesinden sonra para bulma arayışlarını yoğunlaştıran Mustafa Sipahioğlu, Fethiye'nin Gölyeri Mevkii'nde bulunan evlerini satışa çıkardı fakat eve alıcı çıkmadı.

Sipahioğlu Ailesi'nin evlerinde annenin cezaevinde olması, dershane yetkililerinin de borçları tahsil etmek için sıkıştırmaları nedeniyle huzur kaçarken 18 yaşındaki Soner Semih Sipahioğlu bu durumdan çok etkilendi. Dün akşam kimsenin olmadığı bir sırada evin önündeki üzüm bağı çardağına balkondan çıkarak ipi boynuna bağlayan Soner Semih, kendini boşluğa bırakarak yaşamına son verdi.

Komşularının durumu görerek polise haber vermesiyle ortaya çıkan olayda Soner Semih yaşamını yitirdiği belirlendi. 53 yaşındaki baba Mustafa Sipahioğlu, "Eşim cahil olduğundan bilmeden taahhütname imzalamış. Biz de dershane parasını ödeyemeyince eşim 2 ay önce hapse atıldı. 3 ay hapis cezası verilmişti. Soner Semih annesinin cezaevine girmesine çok üzülüyordu. Bu nedenle yaşamına son verdiğini sanıyorum" dedi.

"Bu duruma daha fazla dayanamayacağım. Beni affedin" şeklinde not bıraktıktan sonra kendini asarak yaşama veda eden 18 yaşındaki Soner Semih Sipahioğlu, Fethiye'nin Çatalarık Mezarlığı'nda gözyaşları ve dualar arasında toprağa verildi. Muğla Cezaevi'nde bulunan 50 yaşındaki anne Emine Sipahioğlu'na sağlık sorunları nedeniyle haber verilmediği öğrenildi.

İcra takibinden sonra faizin işlediği ve borcun 7 bin 500 TL'ye ulaştığı öğrenilirken, Sipahioğlu Ailesi'nin komşuları, "Çevrelerinde çok sevilen insanlardı. Çocuklarına iyi eğitim aldırma çabaları böylesine bir olayın yaşanmasına neden oldu. Dershane borçları nedeniyle Kaymakamlığa başvurmuş olsalardı, bu olay yaşanmayacaktı. Kaymakamlık derhane ücretini öderdi. Ancak komşularımız kimseden yardım almak istemedi" yorumunda bulundu.​

ECRİN90

Özel Üye
Ne vicdansız insanlar var ! Para insanları ne kadar değiştiriyor.. Çok yazık olmuş :( Annesinin durumunu düşünemiyorum :( Allah sabır versin..

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Eğitim sisteminin olmayışının sonucu, hüzün ve kederdir yazık Allah yardımcısı olsun annenin:(

pegasus_dna

Forum Editörü
çocuk bu durumu sindirememiş ve bu olay oldu.ne kötü bir durum..yazık oldu gencecik bir hayata... bir insanın fiyatı 2 bin tl midir? dersheneler para tuzakları oluyor maalesef gerçekten eğitim sistemi güzel olsaydı dershene ihtiyacı olmıcaktı...:(:(:(:(

ROSEŞAH

Özel Üye
Hayat şartları kimine göre insanın hayatını sona erdirecek kadar kötü:mad: Ne kadar kötü bir durum çok üzüldüm:(:(

pegasus_dna

Forum Editörü
çocuğun annesi serbest, dershanede davasını çekmiş... ki bu neye yarar:(:(:( ölen ölmüş.giden gitmiş

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara