kırmızı gül tatlısı

sonsuz_nur

Özel Üye
:p
Doğrusunu söylemek gerekirse sevgililer gününe pek itibar etmiyorum ama bugün verilecek bir tarif için gül tatlısı biçilmiş kaftan.
Hatta şöyle bir sloganda yazabiliriz "Elinde 1 buket gülle gelen sevdiğinize,1 tabak gül tatlısı ikram etmeye ne dersiniz?"
Bu tatlı bloglar arasında Şaziye Hanımın katmer poğaçası kadar popüler oldu.
Neredeyse denemeyen,yapmayan kalmadı.Ben bu tatlıyı ilk defa
yemek günlüğüm-Emel'de görmüştüm.
Daha sonra pek çok blogda karşıma çıktı ama bir gün bloglar arasında dolaşıyorken kırmızı gıda boyası ile yapılmış olanı gördüm.Şimdi o blog kimindi? kim yapmıştı? hatırlamıyorum ama fikir çok hoşuma gitti,en kısa zamanda yapmaya karar verdim.
Baharatçıdan da kırmızı gıda boyasını bulunca hiç vakit kaybetmeden deneyip,yaptım.Bu benim ilk denemem ve hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Yalnız gülleri tepsiye yerleştiriyorken yapraklarını geriye doğru açıp,şekil vermeye çalışmayın,fırında ısındıkça geriye doğru açılıyor zaten.
Bardakla kestiğiniz yuvarlakları üst üste dizip sardığınız zaman eğer en alttakinden başlayarak sararsanız rüzgar gülü gibi oluyor ama en son yerleştirdiğiniz yuvarlaktan başlayarak sararsanız tam tomurcuklu bir gül oluyor.
Daire şeklinde kestiğiniz hamurları beşli olarakta sarabilirsiniz,altılı olarakta sarabilirsiniz.Resimde gördüğünüz gülleri beşli olarak hazırladım ve 32 - 33 adet gül elde ettim.
Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinde pişirip,daha sonra borcama dizip,şerbetini döktüm.
Ben hem beyaz,hemde kırmızı yaptım.Bizimkiler gıda boyasına alışık olmadıkları için eşimde,oğlumda beyaz olanları tercih ettiler.

"Afiyetle Kalın"

GÜL TATLISI;
Malzemesi;
Hamur Malzemesi;
1 su bardağı sıvı yağ,
Yarım su bardağı yoğurt,
1 su bardağı irmik,
1 adet yumurta,
Yarım paket oda sıcaklığında yumuşamış margarin,
1 paket vanilya,
Yarım paket kabartma tozu,
1 çorba kaşığı sirke,
1 tutam tuz,1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası,
Aldığı kadar un,
Şerbeti için;
3 su bardağı su,
2.5 su bardağı toz şeker,
Çeyrek limonun suyu,
Üzeri için;
1 su bardağı kavrulmuş fındık.

Yapılışı;
Şerbet malzemelerini bir tencerede kaynatıp,söndürmeye yakın limonunu sıkın.
Hamura ait malzemelerden un,kabartma tozu,vanilya hariç tüm malzemeyi karıştırın.
Daha sonra kabartma tozu-vanilya ve aldığı kadar unu eleyerek ilave edin.
Hamurunuz kulak memesi yumuşaklığında olmalı.
Hazırladığınız hamuru ikiye ayırın,yarısına çay kaşığı ile kırmızı gıda boyası ilave edip,iyice yoğurun.Hamurunuz kıpkırmızı olacaktır.
Hazırlanan hamuru merdane ile 3-4 mm kalınlığında açın.
Çay bardağı ile daireler kesin. 5 tanesini yarısının üzerine gelecek şekilde üst üste dizin.
En alttakinden başlayarak üst üste dizdiğiniz hamur dairelerini rulo yapın.
Ruloları tam ortasından ikiye kesin,kestiğiniz kısım altta kalacak şekilde yağlanmış fırın tepsisine dizin.
Güllerin tam ortasına kavrulmuş fındık yerleştirin.
Orta hararetteki fırında üzeri hafif kızarıncaya 20 – 25 dakika kadar pişirilir.
Tatlı sıcak,şerbet ılıkken şerbetini dökün.Tatlıları şerbeti iyice çekmesi için alt üst çevirerek şerbeti çekmesi sağlanır.

“Afiyet Olsun”

sonsuz_nur

Özel Üye
ahanda en sevdigim ve en güzel yaptıgım tatlı ........en çok sevdigim yanıda gül şeklini vermek içine gıda boyasıda koyarsanız daha güzel görünüm elde edersiniz daha nefis duruyo tadında pek degişlik olmuyo ama.....

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
"Elinde 1 buket gülle gelen sevdiğinize,1 tabak gül tatlısı ikram etmeye ne dersiniz?"
Böyle biri getirse kabul ederim Nurum :pgüzel görünüyor
teşekkürler bi ara bunu da deneriz ama gıda boyası var annem hiç saglıklı bulmuyor kullandırmaz muhtemel:p

sonsuz_nur

Özel Üye
eet benim annemde saglıklı bulmuyoda babam bogazına düşkün bide görünüşü güzl oluyoya ben istiyom babamda alıyo baba benden olunca annem bişey demez:D

seher

Özel Üye
hım güzel görünüyor denemek gerek paylaşım için teşekkürler:rolleyes:

Hazır-Cevap

Özel Üye
Güzel görünüyorda gıda boyası varsa içinde ben yemem de yapmam da :D
Yine de tşkler nur ;)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular