Üniversitede Kürtçe ve Zazaca ders

ECRİN90

Özel Üye
Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, önlisans ve lisans öğrencilerine seçmeli Kürtçe, Zazaca ve Anadolu Sevgi Felsefesi derslerinin verilmeye başlandığını belirtti.
Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, önlisans ve lisans öğrencilerine seçmeli Kürtçe, Zazaca ve Anadolu Sevgi Felsefesi derslerinin verilmeye başlandığını belirtti.

Prof. Dr. Boztuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tunceli Üniversitesi Senatosunca alınan kararla 2009-2010 akademik yılının bahar döneminde, üniversite öğrencilerine yönelik haftada bir saat seçmeli Kürtçe, Zazaca ve Anadolu Sevgi Felsefesi derslerinin verilmeye başlandığını söyledi.

Üniversitenin önlisans ve lisans bölümlerindeki tüm öğrencilerin seçmeli bu dersleri alabildiğini ifade eden Boztuğ, şunları kaydetti:

''Bu kapsamda 600 öğrenci Kürtçe, 400 öğrencimiz de haftada bir saat Zazaca eğitim alıyor. Kürtçe dersini anadili Kürtçe olan İngilizce okutmanımız, Zazaca dersini ise anadili Zazaca olan emekli Türkçe öğretmeni veriyor. Bu eğitimi alan öğrencilerimiz anadillerini okuyup yazmayı öğrendikleri için son derece mutlu. Ayrıca medeniyetler beşiği Anadolu'nun yetiştirdiği, Anadolu'ya sevgi ve hoşgörü felsefeleriyle can veren erenlerin anlatıldığı Anadolu Sevgi Felsefesi dersimizi ise 400 öğrencimiz seçmeli olarak kabul etti. Bu dersleri de ben veriyorum.''

Mardin Artuklu Üniversitesinde Yaşayan Diller Enstitüsünce sadece yüksek lisans öğrencilerine yönelik Kürtçe eğitim verildiğini belirten Prof. Dr. Boztuğ, ''Tunceli Üniversitesi demokratik açılıma destek veren tek üniversite. Bu nedenle üniversitede eğitim gören tüm önlisans ve lisans öğrencilerine Kürtçe ve Zazaca'yı seçmeli ders olarak öğreten de tek üniversite'' diye konuştu.

AA

pegasus_dna

Forum Editörü
açılıma destek vermekkürtçe veya zazacayı resmi kurumlarda öğrenmeyi yada konuşmayı gerektirmez. destek verebilirler bu şekilde değil. BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ resmi dilimiz türkçedir.ve herkez adabını bilcek herkez kafasına göre takılırsa ohoo çok işimiz var demektir.kendi çevrende aile içinde istediğin dili kullan buna kimse birşey diyemez. bu tarz kurumlarda abes buluyorum, bende karadenizliyim kendi yerel dilimizi bu tarz kurumlarda kullanmıyoruz... ANA DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM ÖNCE...

erolpasa

Yeni Üye
açılıma destek vermekkürtçe veya zazacayı resmi kurumlarda öğrenmeyi yada konuşmayı gerektirmez. destek verebilirler bu şekilde değil. BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ resmi dilimiz türkçedir.ve herkez adabını bilcek herkez kafasına göre takılırsa ohoo çok işimiz var demektir.kendi çevrende aile içinde istediğin dili kullan buna kimse birşey diyemez. bu tarz kurumlarda abes buluyorum, bende karadenizliyim kendi yerel dilimizi bu tarz kurumlarda kullanmıyoruz... ANA DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM ÖNCE...
tebrik ediyorum arkadaşım yazından dolayı. Bende göçmenim bizde arnavutça istesek trakya pomakça istese siz lazca isteseniz bu ülkenin hali ne olur? Bu ülkede yaşayan herkes bu ülkenin BAYRAĞINA İSTİKLAL MARŞINA VE DİLİNE uymak ve sahip çıkmak ZORUNDADIR!!!

hasret merve

Yeni Üye

Katılıyorum görüşlerinize...

ECRİN90

Özel Üye
Burası siyaset meydanı değil elbette.. Bu konuyu siyasete taşımak da istemem. Ancak eğer ben de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı isem, ben de kendi düşüncelerimi özgürce söyleyebilme hakkına sahibim.

Yağmurum sana katılıyorum canım. Barış,demokrasi, kardeşlik her şeye okey verdik ancak işin suyunu çıkarmaya başladılar diye düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin ana dili Türkçedir! Bunun dışında başka dillerin seçmeli ders dahi olarak okutulmasını ,ben, hazmedemiyorum.. Bu Tunceli de olabilir, İstanbul da.. Bölge olarak da ayrım yapmıyorum.. Biz bünyemiz de kürtleri de zazaları da lazları da çerkezleri de barındırıyoruz.. Diğerleri neden böyle bir şey talep etmiyorlar acaba?! Açılım diye diye kendi soyumuzdan,öz geçmişimizden, yavaş yavaş kopar olduk..
Ben şu an Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum.. Bundan da büyük gurur duyuyorum, açılım çalışmaları sırasında izlediğim bir habere göre ''Kürt Dili ve Edebiyatı'' bölümü de açılması planlanıyordu. İnanın bunu duyduğumda sinirimden hüngür hüngür ağladım.. Yahu biz nerde yaşıyoruz, burası neresi? Her karışına binlerce şehit kanı dökülen bir yurt mu? Böyle mi sahip çıkacağız kan döken şehitlerimize, Türk askerlerimize,atalarımıza?????
Türkiye büyük bir yanlışa doğru sürükleniyor (bence).. Allah sonumuzu hayretsin!

hasret merve

Yeni Üye
Burası siyaset meydanı değil elbette.. Bu konuyu siyasete taşımak da istemem. Ancak eğer ben de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı isem, ben de kendi düşüncelerimi özgürce söyleyebilme hakkına sahibim.

Yağmurum sana katılıyorum canım. Barış,demokrasi, kardeşlik her şeye okey verdik ancak işin suyunu çıkarmaya başladılar diye düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin ana dili Türkçedir! Bunun dışında başka dillerin seçmeli ders dahi olarak okutulmasını ,ben, hazmedemiyorum.. Bu Tunceli de olabilir, İstanbul da.. Bölge olarak da ayrım yapmıyorum.. Biz bünyemiz de kürtleri de zazaları da lazları da çerkezleri de barındırıyoruz.. Diğerleri neden böyle bir şey talep etmiyorlar acaba?! Açılım diye diye kendi soyumuzdan,öz geçmişimizden, yavaş yavaş kopar olduk..
Ben şu an Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum.. Bundan da büyük gurur duyuyorum, açılım çalışmaları sırasında izlediğim bir habere göre ''Kürt Dili ve Edebiyatı'' bölümü de açılması planlanıyordu. İnanın bunu duyduğumda sinirimden hüngür hüngür ağladım.. Yahu biz nerde yaşıyoruz, burası neresi? Her karışına binlerce şehit kanı dökülen bir yurt mu? Böyle mi sahip çıkacağız kan döken şehitlerimize, Türk askerlerimize,atalarımıza?????
Türkiye büyük bir yanlışa doğru sürükleniyor (bence).. Allah sonumuzu hayretsin!
Çok güzel yazmışsın Ecrincim...Sana gönülden katılıyorum canım kardeşim...
Allah sonumuzu hayır etsin inşallah...

pegasus_dna

Forum Editörü
biz kendiiçimizde bu tür vakaları halledemiyorsak dışardan gelenlere savunma yapamayız. şuanki iktidar ülkeyi böldü gitti ,sattığı kadarda sattı.
ben ülkemin topraklarını haritada kürdistan diye gösterilmesini istemiyorum hak mıdır? bu sorarım...
askerlerimiz sınır bölgesinde asayişi sağlayama çalşıyor, bu aylarda sınırdan teröristler sızıyor ... asker sınırı koruyor diye yerel hak diyor. biz tankların önünde canlı duvar olucaz,kürt anaları ağlamasın ne pişkinlik ya...KORUMAKTA SUÇ OLUYOR :mad: abi senin kimliğinde tc numaran varmı? var resmi dil türkçe, türkçe konuşcaksın o kadar...

ECRİN90

Özel Üye
Bir sürü atılım yapıldı barış sağlamak için bu zihniyetlerle. Peki çözüm oldu mu? Hayır! Yine şehit veriyoruz, yine yeniden evlatlar öksüz kalıyor! Bu tür çalışmalarla kendi kendimizden ödün verip kendimizi reziL ediyoruz. Bu toprakları senin atan kan dökerek almadı, nasıl olur da hak iddia edebilirsin? İlerde eminim iktidar çıkıp ''tamam kardeşim sen de Tc de yaşıyorsun,birlik içinde yaşamak için hadi gelin kardeş payı yapalım toprakları.. Doğu seniiiiiiiiiiiiiiinnn, batı beniiiiiiiimmm, 1 sanaaaaaaa, 1 banaaaaaaaa...'' derlerse şaşmam! Belki ben göremem torunlarım görür ama yakın bi zamanda olursa bu, eğer elimden geliyorsa bu ülkeyi terk ederim, o rezaleti görmemek için :mad: Rabbim bana bu günleri göstermesin!

pegasus_dna

Forum Editörü
bende görmem inşallah, eğer görmek nasip olursa her türlü savunma yapmaya hazırım bu ülkede bayrak inmedikçe,ezan sesi kesilmedikçe hiçbirşey bitmiş değildir. insanlarımız da eskisi kadar duyarlı değil bu konularda tembelleştiler...ben bir türk genci olarak gerekeni yapmaya çalışıyorum....

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO