Muhsin Yazıcıoğlu (1954 - 2009)

pegasus_dna

Forum Editörü
Muhsin Yazıcıoğlu 1954 yılında, Sivas'ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü'nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde yaptı.

1968'de cemiyetçilik çalışmalarına başlayan Yazıcıoğlu, Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. Muhsin Yazıcıoğlu, üniversite eğitimi için 1972'de Ankara'ya geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı; sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nda bulundu (1977-78).

Yazıcıoğlu, 1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Yazıcıoğlu, bu davadan herhangi bir ceza almadan berat etti.

Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.

Yazıcıoğlu, 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.

Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP'den ayrıldı.

Muhsin Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993'de, MÇP'den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.

24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlamentoya giren Yazıcıoğlu, 28 Şubat 1996'da ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.

Muhsin Yazıcıoğlu, 26 Nisan 1998'de yapılan 3. Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000 tarihindeki 4. Büyük Kurultay'da tekrar BBP Genel Başkanlığına seçildi.

Temmuz 2007'de yapılan genel seçimlerde Sivas'tan milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi.

BBP Genel Başkanlığı görevini sürdürürken geçirdiği helikopter kazasında vefat eden Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı.
Helikopter Kazası
Yazıcıoğlu 25 Mart 2009 günü seçim çalışmalarını yürütmek üzere kiralanan özel bir firmaya ait helikopterle Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesi'nden Yozgat'ın Yerköy İlçesi'ne giderken kaza geçirdi ve helikopteri düştü.

Enkaza ulaşıldı
Enkaza uzun süre ulaşılamamış ve arama çalışmaları zor şartlarda devam etmiştir. Kazadan yaklaşık 47 saat sonra 27 Mart 2009 günü enkaza ulaşılabilmiştir.

Göksun İlçesi’nde enkazın yeri belli olmasına rağmen olumsuz hava koşulları nedeniyle görevlilerin ulaşması da büyük sorun oldu. Enkaz bölgesine giden görevlilere dün enkazı bulan bulan köylüler kılavuzluk yaptı.

Genelkurmay, Doğal Afetler Arama ve Kurtarma (DAK) timleri helikopterle indirilerek, enkaz bölgesinde tahliye işlemi başlattı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazının bulunduğu bölgede ulaşılan cesetler, helikopterle kahramanmaraş'a getirildi.

Yazıcıoğlu'nun cesedi ağabeyi tarafından teşhis edildi.

Ölüm haberi ilk olarak Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu'na İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından verildi. Doktor konrolündeki Gülefer Hanım sakinleştirici ilaç aldı. 87 yaşındaki annesi Fidan Yazıcıoğlu da gelişmeyi doktor kontrolünde öğrendi. Anneye tansiyon hapı verildi. Fidan Yazıcıoğlu, kız kardeşleri Naziye Soysal ve Mavuş Ocak ile diğer yakınlarının bulunduğu evin önünde sağlık ekipleri hazır bekletiliyor. BBP'liler ise acı haberi Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'ten aldı.

pegasus_dna

Forum Editörü
ÜŞÜYORUM
Bir coşku var içimde bu gün kıpır kıpır
Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum
Gözlerim parke parke taş duvarlarda
Açılıyor hayal pencerelerim
Hafif bir rüzgar gibi süzülüyorum
Kekik kokulu koyaklardan aşarak
Güvercinler ülkesinde dolaşıyor
Bir çeşme başı arıyorum
Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp
Mis gibi nane kokuları arasında
Ruhumu dinlemek istiyorum
Zikre dalmış her şey
Güne gülümserken papatyalar
Dualar gibi yükselir ümitlerim
Güneşle kol kola kırlarda koşarak
Siz peygamber çiçekleri toplarken
Ben çeşme başında uzanmak istiyorum
Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum...

Muhsin YAZICIOĞLU

ECRİN90

Özel Üye
Her yönüyle muhteşem bir insandı.. Onun ölümüne, onu çekemeyenler sebep oldu diye düşünüyorum. Allah onlara fırsat vermesin.
Ruhu şad, mekanı cennet olsun ..

pegasus_dna

Forum Editörü
ölümü kesinlikle sobataj, muhsin yazıcıoğlu geleceğin başbakanıydı. helikopteri bilerek düşürdüler muhsin yazıcıoğluna olsun,iha muhabirine olsun,pilota olsun çok yazık oldu, abi defalarca ceplerinden çaldırmışlar ya hepsini 143 kere bilmem muhabiri ,bir okadar muhsin abimizi....

E

_elmayra_

Misafir
Maraş Katliamı'nı bilirsiniz. Öyle bir katliamdır ki bu; sırf alevi ve solcu oldukları için hamile kadınların karınları deşilip içerisindeki ceninler duvarlara yapıştırılıyor. Öyle bir katliamdır ki bu; çocuklar bile kafalarından ağaçlara çakılıyor. Öyle bir katliamdır ki bu; insanlar baltalarla paramparça ediliyor. Öyle bir katliamdır ki bu; 505 kişi hayatını kaybediyor, binlercesi yaralanıyor. Katliamı gerçekleştirenlerin ve halkı kışkırtanların ülkücü çeteler olduğunu bilmeyeniniz var mı? Ya ülkü ocaklarının başında Muhsin Yazıcıoğlu'nun olduğunu bilmeyen?

Ölen kişilerin ardından konuşmak dinimize yakışmayan bir hareket.Ailelerimiz böyle öğretti bize.Anlatmak istediğim ne ilginçtir ki Muhsin Yazıcıoğlu Maraş Katliamı ile anılan biri olarak Maraş'ın dağlarında hayatını kaybetti.
Hepsine Allah rahmet eylesin..

Teşekkürler paylaşım için;)

ECRİN90

Özel Üye
Sırf ülkücü olduğu için 1970 lerde Dursun Önkuzu'nun bir kısım solcu tarafından canice öldürüldükten sonra Ciğerlerine bisiklet pompasıyla hava basarak patlattıklarını, internetten cenaze törenini izleyerek kefeninin kanının gömülürken dahi durmadığını izleyebilirsiniz. Burda tarışılması gereken şey 70li yıllar ya da sağ-sol davası değil. Eğer tartışılacaksa çok şey öne sürülebilir. Bir partinin lideri ve geleceğe dair büyük çalışmaları olan bir insandan bahsediliyor.. Muhsin Yazıcıoğlu da, Dursun Önkuzu da vatanı için , davası için şehit verilmiştir! Tartışmaya gerek yok.

E

_elmayra_

Misafir
Her söylediğimin tartışma olarak algılanması enteresan.Fikrimi söyledim konuyu açan kişiye.pegasusa yani.Teşekkürler pegasuscan paylaşım için:D

ECRİN90

Özel Üye
Her söylediğiniz tartışma olarak algılanmıyor, kendinizi bu kadar önemsemeyiniz. Başkası olsaydı aynı yanıtı ona da verirdim. Kişisel olarak değildi cevabım. Arkadaşımız Muhsin Yazıcıoğlu'nun biyografisini paylaşmış. Bu başlık altında kalkıp da yıllar öncesinde yaşanan bir olayı yazmak sizce de tartışma konusu değil mi? Fikir öne sürerken yıkıcı değil yapıcı olursanız forumun sağlığı açısından da iyi olur. ;) Verdiğiniz örneği başka bir başlık altında tartışabiliriz. Ancak bu kez de siyasete girer.. O yüzden susmayı tercih ediyorum :)

pegasus_dna

Forum Editörü
arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler. muhsin yazıcıoğlunu tanıtmaktı maksat. sağ- sol ülkücü-devrimci olaylarına girersek başımız çok ağrır. burası yeri değil... ki bu ülkede sen bayrak vatan dedikçe kötü oluyorsun, ülkücüler ve alperen ocakları bu ülkede olaylar karşısında tepki veren ilk derneklerdir. ülkücülerin başbuğ türkeş adnan medresi kurtarmak için çok çabaladı maalesef idamdan kaçıramadı...

pegasus_dna

Forum Editörü
her iki taraftada ölenler oldu ... istanbul ünüiversitesi zamanında sağ-sol kavgaları yüzünden kan gövdeyi götürdü.. keisnlikle sistem bozukluyo... sağ olanların hepsi aynı görüşte değil sağcının sağcıyı kötülediği solcunun solcuyu kötülüğü görülmüştür çoğu zaman... ben o kadar çok kişiyle karşılaştım ki anlatamam ermeniler tarafından şehit olan ailelerle , şehit yakınlarıyla bir aralar o kadar içli dışlı oldumki ne? nedir?çok iyi biliyorum

hayali

Yeni Üye
geçmişte gördük bu kavgaların bir çözüm olmadığını. görülen o ki bu gidişle daha da çok sürecek. allah rahmet eylesin

pegasus_dna

Forum Editörü
dünya var olduğu sürece bu böyle devam eder.

ROSEŞAH

Özel Üye
Allah rahmet eylesin:( paylaştığın için teşekkürler pegasus.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara