TRT hangi sanatçıyı neden yasaklamıştı?

ECRİN90

Özel Üye

TRT bir dönem yasakladığı şarkıları şimdi özgürlüğüne kavuşturuyor. Dahası günah çıkaran bir de program yapıyor... Bir dönem şarkılara öyle yasaklar getirilmiş ki dinleyince akıllara zarar diyorsunuz..

Mesela Leman Sam'ın meşhur "Anladım ki" şarkısı neden yasaklanmış biliyor musunuz. Gerekçesi, "Türk kadınını ahlaksız gibi göstermesi..."

YASAKLANAN ŞARKILAR VE KOMİK GEREKÇELERİ

BATSIN BU DÜNYA (Orhan Gencebay): İnsanların ruh halini bozuyor

GÜNEŞ DOĞMAYACAK ÜSTÜME (İbrahim Tatlıses): İntiharı özendiriyor

YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR (Musa Eroğlu): İntiharı özendiriyor

HAYAT BAYRAM OLSA (Şenay): Komünizm propagandası yapıyor.

ORMANCI (Anonim): Devlet memurunu yeriyor!

GÜLDÜNYA (Aylin Aslım): Toplumu tahrik ediyor!

ANLADIM (Leman Sam): Türk kadınını ahlaksız gösteriyor! Denetçiler yasaklama gerekçelerinde Türk kadınının kimseye selam vermeyeceğini hatırlatmış...

ADA SAHİLLERİ: Yassıada'yı çağrıştırıyor

TRT şimdi o sansürlü dönemi Yasaklı Şarkılar programı ile ekrana getiriyor. NTV'de Can Dündar, TRT'deki o yasaklı dönemi masaya yatırdı. Programa telefonla bağlanan ünlü sanatçı Orhan Gencebay, TRT'yi suçladı.

"TÜRK MÜZİĞİNE DARBEYİ TRT VURDU"

TRT yasaklısı Orhan Gencebay, "Ben 60'lardan geliyorum. Türkiye cumhuriyeti tarihinde bana yapılan haksızlık hiç kimseye yapılmamıştır, yasaklama konusunda. Kaldı ki ben 1967'de TRT sanatçısı olarak kurumun bünyesine de girmiştim. 10 ay sonra kaçarak ayrıldım. Şunu da ilave etmek lazım: Türk müziğinin gelişmesine en büyük darbeyi TRT'nin bu katı kuralları, tabuları vurmuştur. TRT'nin verdiği zararı kimse vermemiştir. Ama artniyetle, ama bilerek, ama bilmeyerek. Neticede böyle bir durum sözkonusudur" dedi.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
ANLADIM (Leman Sam): Türk kadınını ahlaksız gösteriyor!

HAYAT BAYRAM OLSA (Şenay):
Komünizm propagandası yapıyor.

Hay Allahım ya:eek:

Türkler her dinlediginden her gördügünden tahrik mi oluyo ki?:rolleyes:

YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR şarkısını Dinleyesim geldi şimdi :)intihara teşebbüs:p
d

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular