Formasyon hakkımız var.. Haber içerde :)

ECRİN90

Özel Üye
Açıköğretim fakültesinde son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisi de formasyon. Bu konuda açıköğretim ayrıntılı bir açıklama yapmadığı için herkesin aklında onlarca soru işareti vardı. Son olarak resmi sitede yayınlanan bir haberi paylaşmak istiyorum. Umarım formasyonla ilgili bölümleri tercih eden arkadaşlarımıza yardımcı olacak bir yazı olur.
Açıköğretim Fakültesi’nde, 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alanlar öğretmen olabilecek.
Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009-2010 öğretim yılında açılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden mezun olarak formasyon alan öğrenciler, öğretmen olmaya hak kazanacak.
Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, “Bir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatı’nda geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor” dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, “Kendini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz” dedi.
“Eğitim anlamında her şey denk”
Açıköğretim ile örgün programlar arasında eğitim anlamında hiçbir fark olmadığının altını çizen Özgür, “Bizim denklik kaygımız yok. Kendimize eğitim ve öğretim anlamında çok güveniyoruz. Bugün, Türkiye’de üniversiteden mezun olan hiçbir bireyin kariyer planlamasını üniversiteler yapmaz. Zaten kontenjanlar da Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmiyor. Binlerce insan üniversite kapılarında bekliyor. Biz bekleyenlere yeni seçenekler sunarak hayata kazandırmaya çalışıyoruz” dedi. Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, ulusal basında çıkan eleştirilerin bilinçsizce ve bilgisizce yapıldığına dikkat çekerek, amaçlarının nitelikli eğitim vermek olduğunu sözlerine ekledi.
Meltem Türkeri

yaban_gulu77

Yeni Üye
formasyonu not ortalamasina gore verecekler, sanirim artik 3. donemden itibaren ders olarak formasyon alinacak, bu yuzden not ortalamanizi yuksek tutmaya calisin derim ben....

suhedaa

Yeni Üye
arkadaşlar facebookta bölümün kapatıldığını ve formasyonun bize verileceği yazıyor fakat bu söylemin doğru olup olmadığını bilmiyorum

ECRİN90

Özel Üye
bölümün kapatıldıgına dair resmi bir belge yok henüz. ancak formasyonun verileceği doğru :)

estur

Yeni Üye
örgün öğretim için formasyon not ortalaması 2,5 olarak duymuştum bizdede bu ortalama puanını mı isterler bilmiiyorum .. örgüne geçmek için 80 puan istiyorlar ama kontenjan mutlaka konulur yani 80 yukarısı puan alınmalı ki örgüne geçiş şansı yüksek olsun ortalaması 95 olan birinin şansı daha fazladır elbet , bazende şöyle diyorum örgün ve aöf eşit haklara sahip , örgün eğitimin devam zorunluluğu var o zaman aöf okumak daha mantıklı geliyor , hayırlısı bakalım ...
bazı arkadaşlar bölüm kapatıldı falan diyor ama bende net olarak hiçbir kaynaktan duymadım .. kapatılsa bile bizi çok ilgilendireceğini düşünmüyorum .. yalnız bu bölümü yazmak isteyen arkadaşlar için üzücü bir durum ..

ECRİN90

Özel Üye
kapatılsa bizi çok ilgilendirir estur :) ne kadar az kişi bölümden mezun olursa o kadar kolay olur atamamız.. Acı ama gerçek :)

suhedaa

Yeni Üye
bu bölümün kapatılması bizim için avantaj bile olur fakat bu bölümü isteyenler için üzücü olur tabi ki formasyona gelince fecebookta şu yazıyor fakat dediğim gibi resmi kaynaktan görmedkçe emin olmamak lazm aynen kopyalıyorum yazıyı
mrh arkadaslar sıze saglam acıklama yapıyorum bu kanunun asamısındadır turk dılı ve edebıyat fakultesı kapanmısdır vede sızlerde ılk ve son ögrencılersınız buda sızın sanslı oldunu gösterırı bır nefı tahlıh kusu gıbı bısey yanı.}}}baska ögrencıler alınmıyıcak yök ve acıkögretım buroları onaylamısdır belgeler halınde bu... bılgıler mevcutdur vede formasyon almak için 2,50 alma gıbı sorun yokdur sızın ılk ve son ögrenncıler oldunuz için dıger bolum ögrencılerıne verılen formasyon sızdede3sınıfata verılıcek ve sızde stajda göruceksınız vede senden ıtıbaren burs verılıcek acıkögretım ögrencılerıne basarılarınızın devamını dılerım..}}
ve bu yazıyı yazan kişi marmara üni hukuk öğrencisiymiş hocaları yökle beğlantıya geçerek öğrenmş fakat tekrar söylüyorum resmi kaynakta görmek lazm kanaatimce

ECRİN90

Özel Üye
evet haklısın suhedaa .. resmi bir açıklama yapılmadıkça bu sadece iddia olarak kalır ;)

suhedaa

Yeni Üye
burda arkadaş tahlih kuşu demiş bir türk dili ve edebiyatı öğrencisi olarak bunu düzeltmeden yapıştırdığım için çok utanıyor ve özür diliyorum sizlerden

estur

Yeni Üye
hakkımızda hayırlısı olsun arkadaşlar

ECRİN90

Özel Üye
sorun değil canım :D önemli olan farkına varabilmek ;)

suhedaa

Yeni Üye
[COLOR="Magenta[COLOR="magenta"]"][/COLOR]amin önemlisi o zaten umarım hayırlısıyla güzel şeyler olur bizim için[/COLOR];)

estur

Yeni Üye
örgün öğretimliler bizi bu yüzden istemiyorlar rekabet artıyor , hayırlısı .. kaderde varsa nasibimizse bu meslek oluruz ALLAHIN izniyle

ECRİN90

Özel Üye
bölümün kapatıldıgına dair resmen bir açıklama olursa burdan paylaşacağım arkadaşlar ;)

estur

Yeni Üye
derslere başladınız mı siz

ECRİN90

Özel Üye
evet ben başladım.. finale az bir süre kaldı :)

estur

Yeni Üye
evet son haftasını saymazsak 1 ay kaldı .. acele etmek lazım

yaban_gulu77

Yeni Üye
örgün öğretim için formasyon not ortalaması 2,5 olarak duymuştum bizdede bu ortalama puanını mı isterler bilmiiyorum .. örgüne geçmek için 80 puan istiyorlar ama kontenjan mutlaka konulur yani 80 yukarısı puan alınmalı ki örgüne geçiş şansı yüksek olsun ortalaması 95 olan birinin şansı daha fazladır elbet , bazende şöyle diyorum örgün ve aöf eşit haklara sahip , örgün eğitimin devam zorunluluğu var o zaman aöf okumak daha mantıklı geliyor , hayırlısı bakalım ...
bazı arkadaşlar bölüm kapatıldı falan diyor ama bende net olarak hiçbir kaynaktan duymadım .. kapatılsa bile bizi çok ilgilendireceğini düşünmüyorum .. yalnız bu bölümü yazmak isteyen arkadaşlar için üzücü bir durum ..
yok arkadaslar bu yil ki YGS kilavuzunda bu bolum yaziyor, sanmiyorum kapatilsin, tabi son anda bir degisiklik yapma haklari var mi bilmiyorum

ECRİN90

Özel Üye
bu yılki YGS kılavuzunda varsa sanmıyorum kapatılsın ..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO