Karşılıksız Seven Meyve Alıç...

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

ALIÇ

Diğer İsimleri: Yemişen.

Latince Adı: Crataegus Monogyna, Crataegus Oxycantha.

Bitki: 2-4 metre yüksekliğinde, Nisan-Mayıs aylarında kokulu ve pembemsi beyaz renkli çiçekler açan, orman ve yol kenarlarında rastlanan, koyu sarı veya esmer kırmızı meyvaları olan çalıya benzer bir ağaçtır..

Yetiştiği Yerler: 20 kadar alıç türü ülkemizde batı ve Güney Anadolu ağırlıkta olmak üzere çeşitli bölgelere yayılmıştır..

Tarihçe: .19. y.y.'da ingiltere'de çit kenarlarına ekilen başlıca bitki olmuştur. Batıl inanışa göre alıçın dallarını kesmek eve cinleri ve beraberinde kötü şans getirir. Eski Yunanlı ve romalılar alıçı neşe ve mutluluğun sembolü olarak kabul etmiş, gelinlerin ellerinde tuttuğu çiçek demetlerinde bu bitkiyi kullanmışlardı. Yine romalılar yeni doğan çocukların ruhunu şeytandan korumak için eve alıç yaprakları koyarlardı...

Tıbbî Etkiler: Koroner damarları genişleterek, kan dolaşımını artırır. Böylece angina adı verilen kalp ağrıları azalır. Çünkü kalp kasına daha fazla oksijen sağlanabilmektedir. Bu sebeple ilaçlara destek olarak doktor kontrolunda alınabilir. Özellikle yaşlılarda görülen kalp atışlarının hızlanmasıyla birlikte olan kalp ritmi bozukluklarında faydalı olabildiği görülmüştür. Kalple ilgili olan bu etkiler uzun süreli kullanımda kendini göstermektedir.

Alıçın kalp üzerine olan temel etkisi kalp kaslarını kuvvetlendirmesidir..

sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır. Kalple ilgili etkiler için, kurutulmuş alıç çiçek ve yapraklarından 2 çay kaşığı kadar miktar birer cezve suda 20 dk. kaynatılır ve günde 3 kez içilir.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Tat alamıyorum ben bu Alıçtan :)kokusu güzel ama
Kalbe iyi geliyomuş demek :rolleyes:
Teşekkürler isokorum alıç ın faydalarını ögrenmiş olduk

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
çok güzel bi tadı var aslında ama sen tatsızına denk gelmişsin demekki:)
ricalar roses;)

hayali

Yeni Üye
bu kokulu ama tatsız meyvenin bir faydası olacağına inanmak güç, kendine faydası yok bize mi olacak :) şahsen sevmiyorum, severseniz fazla yemeyin derim...

seher

Özel Üye
ben seviyorum alıç meyvesini kokusuda hoş paylaştığın için teşekkürler isokor:)

Hazır-Cevap

Özel Üye
Bizim burda yok alıçtan.Yemedim de hiç.
İsokor rosescim yollayın oradan buraya doğru :p

ECRİN90

Özel Üye
Benim de pek aram yoktur aslında, severek yemem :rolleyes: .. Ama bulursam da hayır demem :D

suhedaa

Yeni Üye
:rolleyes:ben sevrm ya teşekkürler paylaşm için;)

KatreiAsk

Özel Üye
paylaştığın bilgiler için teşekkürler.
bende severek yerim. şimdi faydalarını öğrenmek daha iyi oldu ;)

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
geneliniz istemem yazmış ama cebinide göstermiş gibi:D bende uzun zamandır yemedim buralarda da görmedim hiç ama küçüklüğümde yol kenarlarında çok olurdu ipe dizer yerdim oyun oynarken. yalnız tadı ve kokusu bi bütün olarak güzeldir tatsız diyenlere katılmıyorum:)
rica ederim arkadaşlar ;)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara