Sınavda ilk 5 dakika bunları yapın

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sınav stresi nasıl atlatılır? Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek öğrencilere uzmanından tavsiyeler..

Uğur Dershaneleri Kurumsal İletişimden Sorumlu Müdür Yardımcısı ve ÖSYM Uzmanı Turgay Polat, belirsiz bir durum karşısında duyulan hisse 'kaygı' adının verildiğini ifade ederek sınav sisteminin değişmiş olmasının da bu yıl sınav kaygısını artırıcı bir faktör olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

KAYGI GEREKLİDİR AMA
'Belli düzeydeki kaygı gereklidir, çünkü kaygısız başarı olmaz'' diyen Polat, ancak vücutta aşırı terleme, uykusuzluk, aşırı yemek yeme gibi etkilere yol açan kaygının dozunun gerekenden daha yüksek olduğunun göstergesi olduğunu belirterek, bu kaygıyı yenmek için öğrencinin özellikle sınava gireceği okulu, hatta sınıfı önceden görmesi gerektiğini anlattı. Sınav başladıktan sonraki ilk 5 dakikanın da önemli olduğuna vurgu yapan Polat, şöyle devam etti:

'Genelde o 3-4 dakika, öğrencilerin çok karmaşık soruları çözmemeleri lazım. Fen, matematik, geometri soruları genelde karmaşık sorulardır. Dolayısıyla çocuk sınav kaygısına dayalı olarak, o anki kaygısının yarattığı motivasyon düşüklüğü nedeniyle anlık olarak düşünememe ve unutkanlık sorunları yaşayabilir. Matematik ve fen soruları genellikle yoğun bilgi gerektiren sorular olduğu için o anda hatırlama sorunu yaşar ve o sorulara yanlış cevaplar vermeye başlar. Çocuk 1-2 tane soruya yanlış cevap verdiği anda da bütün motivasyonu alt üst olur ve sınavdan kopar. O yüzden benim önerim ilk 5 dakikayı 1-2 kısa Türkçe sorusu çözerek geçirsinler. Kendilerini rahat hissedecek seviyeye geldiklerinde, artık sınav kaygısını atlatmışlardır. Şunu unutmasınlar ilk 5 dakikadır yüksek kaygının olduğu an. Öğrencide, 'Evet ben daha önce bu soruları çözmüştüm, bu soru tipini görmüştüm, bu benim gördüğümden farklı değil' algısı başladığında o kaygı biter zaten.''

AŞIRI İLGİ GÖSTERMESİN
Turgay Polat, ailelere de önerilerde bulunarak, sınav haftasında, ailelerin, çocuğa aşırı anlayışlı davranmalarının, onunla tartışmamaya, en sevdiği yemekleri yapmaya, üzmemeye özen göstermelerinin de çocuğu strese soktuğunu ve ailenin normal rutinini bozmamanın büyük önemi bulunduğunu vurguladı.

Profesör Garcia'dan konferanslar serisi
ABD'nİn Ivy League üyesi üniversitelerinden Brown Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cynthia Garc’a Coll nisan ayı boyunca devam edecek konferanslar serisi için Bahçeşehir Üniversitesi'ne konuk oldu. Konferanslar serisi, 'Çocuk Eğitiminde Ailenin Rolü' ile başladı. Çocuk gelişimi temalı konferanslar yarın 'İyi Bir Genç Nasıl Yetiştirilir?' ve 12 Nisan'daki 'Çocuk Gelişimi Kuramları: Dünü, Bugünü, Yarını' ile devam edecek.
Kaynak: İnternet Haber

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara