Astıma kök hücreli çözüm

ksk_prens

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
İYTE Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Yusuf Baran, mezenkimal kök hücrelerin doğru sinyaller verilmesi durumunda bir canlıyı oluşturan farklı hücre tiplerine dönüşebildiğini belirterek, akciğerdeki hasarlı dokulardan kaynaklanan bronşiyal astım hastalığının da bu yöntemle tedavi edilebileceği tezi üzerine araştırma başlattıklarını söyledi.
Araştırmayı DEÜ Tıp Fakültesi Pediatrik Alerji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özkan Karaman, Prof. Dr. Nevin Uzuner ve Uzman Dr. Fatih Fırıncı ile birlikte yürüttüklerini belirten Baran, “Bronşiyal astımın bilinen kesin bir tedavisi yok. Yaptığımız araştırmayla bronşiyal astım modeli oluşturduğumuz farelere uyguladığımız mezenkimal kök hücrelerin, doku hasarının tedavisinde son derece etkili olduğunu ortaya koyduk” dedi.
Baran, mevcut araştırmalar çerçevesinde kök hücrelerin ilaç gibi kullanımının dahi mümkün olabileceğini ifade etti. Baran, yürüttükleri diğer bir çalışmayla kemik hasarlarının da kök hücreyle tedavisinin mümkün olduğunu ortaya koyduklarını, bunun özellikle kemik uzatma çalışmalarında kullanılabileceğini belirtti.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara