Açıkögretimlilere İngiltere'de Okuma Şansi..

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Anadolu Üniversitesi ile Greenwich Üniversitesi'nin yaptığı anlaşma ile 2 yıllık programlarda okuyan öğrenciler İngiltere'de, dikey geçiş yaparak eğitim görme imkanına sahip olacaklar.

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, açıköğretim sisteminde öğrenim gören başarılı öğrencilerin örgün programlara geçeceğine değinerek, şu bilgileri verdi:
''Yaklaşık 26 yıldan bu yana Açıköğretim Fakültesi'ne giren öğrenci bu sadece fakülteden mezun oluyordu. Biz açıköğretim sistemini tepeden tırnağa yeniden yapılandırıyoruz. Sistemi daha kaliteli hale getirmeye çalışıyoruz. Bu sürecin içinde en önemli değişikliklerden biri de yatay ve dikey geçiş yolunun açılması. YÖK'le yaptığımız işbirliği sonunda açıköğretim sisteminde okuyan lisans öğrencilerine, tüm Türkiye genelinde örgün öğretim yapan dallara geçiş imkanı sağladık.''
Öğrencilerin başarılı olmaları durumunda yatay geçiş imkanına kavuşacaklarına işaret eden Prof. Dr. Aydın, puanı ne olursa olsun açıköğretim sisteminde okuyan öğrencilerin, puanlarını 80 ve üzerinde tutmaları durumunda ilgili dalda yatay geçiş yapabileceklerini kaydetti.

Prof. Dr. Aydın, öğrencilerin merkezi sistemde almış oldukları puanlar yatay geçiş yapacağı üniversitenin taban puanının üzerinde olması durumunda 80 puanın altında bile olsa geçiş yapılabileceklerini bildirerek, bunun devrim niteliğinde bir çalışma olduğunu ifade etti.
Fırsat eşitliği getirip başarılı öğrencilerin önünü açtıklarını kaydeden Prof. Dr. Aydın, yatay geçişlerin 2. ve 3. sınıflarda gerçekleştirilebileceğini, şu anda 12 ayrı programda ilgili üniversitelere yatay geçiş imkanının sağlandığını belirtti.

DİKEY GEÇİŞLE İNGİLTERE'DE EĞİTİM İMKANI
Prof. Dr. Aydın, İngiltere'de Greenwich Üniversitesi ile yaptıkları anlaşmanın içeriğini şöyle anlattı:
''Anadolu Üniversitesinde 2 yıllık programlarımızda okuyan öğrencilerimiz İngiltere'de dikey geçiş yaparak eğitim görme imkanına sahip oldular. Öğrencilerimiz 16 hafta İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra, İngiltere'de 3. ve 4. sınıflarını okuyarak lisans tamamlayabilecekler. Uygulama bu yıl devreye girecek. Çalışmamızı diğer ülkelerdeki üniversitelerle de genişletmeye çalışacağız. Böylece Açıköğretim sistemine giren öğrencilere yeni bir anlayış içinde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yeni fırsatlar sunduk. Yani başarılı öğrencilerimize katkıda bulunma imkanlarını getiriyoruz.''

ntvmsnbc

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara