Türkiye İsrail'e nasıl yanıt vermeli?

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
İsrail ordusunun Gazze'ye yardım taşıyan gemi konvoyuna müdahalesi sonrasında Türkiye'den gelen açıklamalarda 'yanıtsız kalmayacak' denildi. Sizce Türkiye nasıl bir adım atmalı?

Bütün Türkiye hatta dünyanın beklediği bir soru.

Amaçları sadece Gazze'deki insanlık dışı amborgayu protesto etmek ve Gazze halkına temel ihtiyaç maddelerinden oluşan bir yardım ulaştırmaktı.

Savaş halinde bile uygulanmayacak bir askeri operasyona maruz kaldılar.

Yaklaşık olarak 20 kişisi bu operasyon sırasında şehit oldu.

Şehit olanların içinde çok sayıda Türk de bulunuyor.

Şimdi herkesin merak ettiği soru şu: İsrail'e nasıl yanıt verelim?
Evet arkadaşlar sizlerin fikirleri nelerdir?

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bahçeli'den hükümete İsrail önerileri
"İsrail tazminat ödesin, özür dilesin"
01 Haziran 2010 Salı, 11:05:02
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsrail'in yardım konvoyuna yaptığı kanlı baskının ardından hükümetin atması gereken adımlarla ilgili önerilerini şu sözlerle anlattı:
"Hükümet İsrail'le ilgili ikircikli tavrndan vazgeçmeli. Hukuki, siyasi, diplomatik ve gerekirse askeri önlemler ele alınmalı. Süleymaniye'de yaşanan çuval geçirme olayında olduğu gibi alttan alma, oyalama yaşanmamalıdır.
Büyükelçi sınırsız olarak geri çekilmeli. Askeri işbirlikleri sona erdirilmeli. İsrail'den tazminat istenmeli. sorumlular ortaya çıkarılmalı ve cezalandırılmalı. Hayatını kaybedenler ve yararlılar derhal geri getirilmeli. İsrail yetkilileri özür dilemeli.

AsenA_38

Yeni Üye
bence israilin suyu ısındı başbakan gibi hala diplomasi peşinde koşulsun istemiyırum her yaptıkları yanlarına kar kalıyor resmen bir avuç adam dünyaya kan kusturuyor bunun bedelini en iyi şekilde ödetmeli intikamımız alınmalı

By_tr

Özel Üye
israille sürdürülen bütün anlaşmalar iptal edilmeli sırf Türkiye değil o gemilerde vatandaşı bulunan dünya devletleri birlikte israile ambargo uygulamalı

aslında burda devletimiz kadar bizlerede iş düşüyor. onlar gibi kan dökemeyiz ama bu asalakların beslendiği kaynakları kurutabiliriz diyorum ve herkesi boykota davet ediyorum

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye
Abi gonderecekti 2-3 tane F16 gozdağı vericekti boyle sustukca karşılık vermeyince ileride dahada ileri gideceklerdir.Neden israilin üstüne gitmiyor TSK anlamıyorum bide dünyanın en büyük 3.ordusuymuşuzz ben bu işten hiç bişe anlamadım gerçekten Türkiye istaile yanıt vermelidir bu olay karşısında sesiz kalması Türklerin korktuğunun kanıtıdır.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Boykot olayına katılıyorum lütfen biraz daha dikkat ......
Türkiye nin İsraille savaşacak gücü var israilin uydudan takip ettikleri zaman güçlü görünmek için tank yerine maket koydugunu biliyormuydunuz .......
israilli diplomatlar sınır dışı edilmeli acilen .....
Birinci dünya savaşı da buna benzer bir sebepten çıkmadımı.........
Bu bir katliam masum insanları hedef alan hemde ciddi yatırımlar uygulanmalı ulularası alanda hakkını aramalı bakalım sonuçları görecegiz.......

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
devletler arası sorunlar halledilebilir noktaya kadar diplomasiyle çözülmeye yaptırımları diplomasiyle idare edilmeye çalışılmalıdır. Direkt savaş yaklaşımı hayalcilikten başka bişey değildir. Buz dağının görünen kısmı mavi marmara olabilir ama olası bi fevri kararda diğer ülkelerde saf belli edecektir. Müdahalenin gazzeyi savunmamızla ilgisi olsada en önemli nokta Türkiye'nin bölgedeki gücünün artmaya başladığından duyulan tedirginlik fazla sesini yükselme demenin diğer yolu olduğunu düşünüyorm. bu olay İsrail'e Türkiyenin eskisi gibi olmadığını öğretmiştir zira tüm gazete manşetleri İsrail'i katil olarak göstermiştir ve israil'in uluslararası pilatformda yalnız kaldığının göstergesidir. Bu aşamada diplomasinin yeterli olduğunu düşünüyrm. boykot meselesine gelince her ne kadar milliyetçi duygularımız bu kadar kabarık olan bi millette olsak unutkanız aynı zamanda saçma geliyo günübirlik boykotlar bana. Kişisel değilde devlet olarak israil ürünlerine yasak konulursa işte o zaman bi anlam ifade eder diğer türlü çok çok soyut bi görüntü çizer.

ragut

Banned
uluslararsı sularda başka bir devletin gemisine saldırmak savaş nedenidir diye geçer yanıtı çok açıktır bu sorunun? tabiki aldıran varsa?

lampard

Yeni Üye
nazilere hak vermeye başladım,abd-israil-ab müttefikliğine karşı rusya-iran-türkiye-islam ülkeleri paktı yapmak için girişimler başlamadı. k.ırağa girilip orası temizlenmeli... israiloğullarına askeri nota verilmemelimi.. rezil olduk dünyaya.. türküz biz .... bu olay 3-5 devletcikin kınamasıyla geçiştirilicek mi ?

ragut

Banned
bu olayların başlangıcı çuval geçirmedir ozaman sesini çıkarmayan türkiye şimdi çıkarırsa sanırsam şoka uğrarım?:eek::eek::eek::eek:

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara