2010 KPSS Ortaöğretim - Önlisans sınavı

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
2010 KPSS Ortaöğretim / Önlisans başvuru süreci başlamış bulunmaktadır. Bu kapsamda adaylara yararlı olabilecek soru-cevaplar bulunmaktadır.

Soru: Başvuru tarihleri nedir?
Cevap: BAŞVURMA SÜRESİ : 31 Mayıs – 2 Temmuz 2010
SINAV TARİHİ : 26 Eylül 2010
SINAV SAATİ : Ortaöğretim Düzeyi 09:30
Önlisans Düzeyi 14:30
BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 3
00 TL

YENİ ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ : 2
00 TL

SINAV ÜCRETİ : 35
00 TL

Soru: Bu Sınava Kimler Başvurabilir?
Cevap: Bu sınava ortaöğretim okullarından / önlisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim / önlisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.

Soru: Bu Sınava Kimler Başvuramaz?
Cevap: 21 Mayıs 2010 tarihi itibariyle lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar bu sınava
başvuramazlar. Bu sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde bir ortaöğretim okullarından / önlisans programından mezun olamayacak adaylar
bu sınava başvuramazlar.

2010-KPSS ORTAÖĞRETİM/ÖNLİSANS’a son başvuru tarihi olan 2 Temmuz 2010 tarihi itibariyle önlisans diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.
Bir adayın hem 2010-KPSS Lisans’a hem de 2010-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a katılması mümkün değildir. 2010-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2010-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak
bu adayların 2010-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Soru: Başvurumu nasıl yapacağım?
Cevap: Sınava girmek isteyen adaylar
2010-KPSS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna
başvuru süresi içinde ÖSYM in
internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

1. 2008 yılında yapılan KPSS’ye ortaöğretim veya önlisans düzeyinde (2008 yılında KPSS’ye ortaöğretim veya önlisans düzeyinde başvuran adaylardan öğrenim bilgilerinde değişiklik bulunmayanlar) başvurmuş olan adaylar (“eski” adaylar)
kılavuzun arka sayfasında yer alan banka şubelerinden birine giderek sınav ücretini yatıracaklar ve başvuru süresi içerisinde internet bağlantısı olan ve yazıcısı bulunan bir bilgisayarı kullanarak başvuru işlemlerini başvuru merkezine gitmeksizin kendileri yapabilecekler ya da başvuru merkezlerinden yararlanabileceklerdir.

Eski adaylardan
-2008 yılında sınava girdiği öğrenim düzeyinden farklı bir düzeyde bu sınava başvurmak isteyenler

- 2008 yılında sınava girdiği öğrenim düzeyinde değişiklik olmamakla beraber diğer öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar

- daha önce başvurduğu sınavda kullanılan fotoğrafı ile bugünkü görünümü arasında
kendilerinin tanınmalarını güçleştirecek derecede fark bulunanlar

- İnternetteki başvuru ekranında fotoğrafı bulunmayanlar
başvuru işlemlerini yeni adaylar gibi başvuru merkezlerinden yapacaklardır. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra adayların fotoğraflarında değişiklik yapma istekleri kabul edilmeyecektir.

2. 2008-KPSS’ye ortaöğretim veya önlisans düzeyinde başvurmamış adaylar (“yeni” adaylar)
ile 2008 yılındaki KPSS’ye ortaöğretim veya önlisans düzeyinde başvuran adaylardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar herhangi bir başvuru merkezinden randevu alacaklar ve kılavuzun arka sayfasında yer alan banka şubelerinden birine giderek sınav ücretini yatıracaklar ve başvurularını başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır.

3. Sınava KKTC’den başvuracak olan adaylar
KKTC ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliğine başvurarak sınav ücretini yatıracakları banka hesap numarasını öğrenecekler
sınav ücretini bu banka hesap numarasına yatıracaklar
başvurularını Sınav Merkezi Yöneticiliğine yapacaklardır. Bu adaylar internet üzerinden bireysel başvuru (eski adaylar dahil) yapamayacaklardır. Başvuruda banka dekontunun bir örneğini Başvuru Merkezine vereceklerdir.

Başvuru Merkezinde Yapılacak Başvurular
Randevu alınan günde başvuru merkezine gidildiğinde;
- eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Bilgi Formu

- sınav ücretinin bankaya yatırıldığını gösterir dekont

- diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin aslı ya da onaylı sureti
(Başvuruda
adayın diploma veya öğrenim durumunu gösterir belgesi başvuru merkezi görevlisi tarafından kontrol edilecek
bu belgesi yanında bulunmayan adayların başvuruları kesinlikle yapılmayacaktır. )

- nüfus cüzdanı veya fotoğraflı
onaylı bir kimlik belgesi adayın yanında bulunmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından
Aday Bilgi Formundaki bilgilerle birlikte adayın web kamerayla alınacak fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğrafın
cepheden
başı açık
adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olması gerektiğinden
başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü bu fotoğraftaki saç
bıyık
makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır.

Sınav günü
Salon Başkanının
adayı fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde sınava almayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı bu belgeyi kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday bu belgeyi kontrol edecek
bilgiler doğru ise belgeyi imzalayıp görevliye onaylaması için geri verecektir. Onaylanmış fotoğraflı belge görevliden alınmalı ve sınavın bütün aşamalarında gerekli olacağından saklanmalıdır.

Başvuruda 3
00 TL olan Başvuru Hizmeti Ücreti de adaylar tarafından ödenecektir.

Aday Bilgi Formları adayda kalacaktır.
Sadece ekinde ÖSYM’ye ulaştırılacak sağlık raporu bulunan (engelli adaylara ait) Aday Bilgi Formları rapor ile birlikte görevliler tarafından teslim alınacaktır.

İnternetle Bireysel Başvurular2008-KPSS’ye ortaöğretim veya önlisans düzeyinde başvuran adaylardan başvuru ekranındaki fotoğrafında sorun veya ADAY BİLGİ FORMU’nun “ÖĞRENİM BİLGİLERİ” alanlarında değişiklik bulunmayanlar başvurularını isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla kendileri yapabileceklerdir.
Bu durumdaki adayların sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM'nin internet adresinde "BAŞVURULAR" başlıklı alana şifreleri ile girmeleri ve buradaki açıklamalar doğrultusunda mevcut bilgilerini kontrol ederek ve gerekli düzeltmeleri yaparak başvurularını tamamlamaları gerekir.
Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra adayların
Aday Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünü yazıcıdan alıp kontrol etmeleri ve bu belgeyi saklamaları gerekir.

Soru:Sınav içeriği nasıl olacak?Cevap:Sınav
26 Eylül 2010 Pazar günü iki ayrı oturumda yapılacaktır. Sınavın süresi iki oturum için de 2
5 saat (150 dakika) olacaktır.

Sınavda adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri uygulanacaktır. Testler adaylara bir kitapçık hâlinde verilecek ve bir cevap kâğıdı kullanılacaktır. Testlerin içeriğine ilişkin bilgiler Tablo-1'de verilmiştir.

Soru kitapçıkları farklı türlerde basılacaktır. Farklı türlerdeki soru kitapçıklarında sorular birbirinin tamamen aynı olacak
ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı değişebilecektir. Bu nedenle
her soru kitapçığı türünün cevap anahtarı farklı olacaktır. Soru kitapçığı türü
kitapçığın kapağında ve iç sayfalarında basılı olacaktır. Sınavda
adaylar
cevaplarını cevap kâğıdında
cevapladıkları testlerle ilgili alanlara işaretleyeceklerdir.

Soru:Sınava Girdikten Sonra Nasıl Memur Olacağım?
Cevap: B GRUBU KADROLAR İÇİN TERCİH ALINMASI
Lisans ile önlisans ve ortaöğretim mezunları için yapılacak olan sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra B Grubu Kadrolar için ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu hazırlanacaktır. Bu Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B Grubu Kadrolar
kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak personelde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48. maddesinde yer alan askerlik
sağlık
suç durumu
yaş ve cinsiyet gibi genel ve özel şartlar aranabilecektir.

Adaylar
Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini internet aracılığıyla yapacaklardır.

Tercihlerin hangi tarihler arasında yapılacağı basın yoluyla adaylara duyurulacaktır.
Adaylar tercihlerini sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki kadro ve/veya sözleşmeli pozisyonlar arasından yapmak zorundadırlar. Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olamama ya da sınavdan sonra daha üst bir öğrenim düzeyinden mezun olma gibi nedenler
adaya
sınava girdiğinden farklı bir düzeyde tercih yapma hakkı tanımaz.

B GRUBU KADROLARA YERLEŞTİRME
Adaylar
ÖSYM tarafından B Grubu Kadrolara; puanları
tercihleri ve kadro sayıları göz önünde

tutulmak suretiyle yerleştirilecektir. Yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle sınava
girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmayan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca
ataması yapılmayacaktır. Yerleştirme işlemleri ile ilgili kurallar Tercih Kılavuzunda yer alacaktır.
Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibariyle önce mezun
olmuş olana
bunun aynı olması hâlinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Yerleştirmede adayların ÖSYM'ye internet yoluyla gönderdiği bilgiler esas alınacaktır.
Yerleştirme sonuçları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına
adaylara ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilecektir.

B GRUBU KADROLARA ATANMAÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar
başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın
ilan edilmiş

kadrolara doğrudan atanacaklardır.
Ancak
atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen

adayların atamaları yapılmayacaktır.
2010-KPSS sonrası ÖSYM’ce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerinde tercihleri çerçevesinde merkezî yerleştirme kılavuzlarında yer alan herhangi bir kadro ya da pozisyona yerleştirilen tüm adaylar
bu sınavın geçerlilik süresi içerisinde ÖSYM tarafından yapılacak B Grubu Kadrolara yerleştirmelerde 2010-KPSS sonucunu yeniden kullanamayacaklardır. (Bu düzenleme yerleştirilen adaylardan; ataması yapılan
niteliklerinin kontrolü için ilgili kuruma hiç başvurmayan ve başvurup niteliklerinin tutmadığı tespit edilen tüm adayları kapsamaktadır.)

(Kaynak: 2010 KPSS Ortaöğretim / Önlisans kılavuzu)

KLAMP

Yeni Üye
ben anadolu ün. kamu yönetimi bölümünü okuyorum ( açık öğretim )

bu bağlamda lise mezunu sayılıyoruz lise mezunları bu sınava başvuru yapabiliyormu? Lise mezunları

eğer lisemezunları başvuru yapabiliyosa nereden başvuru yapabilir lise mezunları

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye
Bende onlisans olarak girmeyi düşünüyorum ama hiç çalşmadım sonradan almış olduğum bi karar bakalım sonuç ne olucak.

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Ben birşey sorcam, hafta sonu bir okula gidip başvuru yapabiliyor muyuz ? Cumertesi günü ? Bugün yapayım diyorum da.

catzilla

Yeni Üye
gireyim mi girmeyeyim mi çok kararsızım.....:rolleyes: biraz ders çalışmaya başladım, hemen bunalıyorum....:eek: aylardır açıköğretim derslerine çalışmaktan zaten gına geldi. eylülün 26 sına kadar iyice daralacağımı düşünüyorum. test kitapları filanda aldım ama. ne bileyim, içimde müthiş bir isteksizlik var. sanırım başvurmıycam. ders çalışmaktan yoruldum sanırım.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO