iyi adebiyatçı olmak için neler önerirsiniz

suhedaa

Yeni Üye
iyi edebiyatçı olmak için neler önerirsiniz

arkadaşlar bölümde iyi bir edebiyatçı olmak için önerilerimizi sunalım ..
örneğin hangi kitapları okumalıyız, neleri bilmeliyiz gibi aklınıza gelebilen tüm önerilerinizi bekliyorum .
kolay gelsin:)

suhedaa

Yeni Üye
ilk öneri benden gelsin
bence bir edebiyatçı kendini geliştirmesi için kesinlikle çok okuması gerekiyo her konuda kendini geliştirmelidir
kitap olarakta bence ahmet hamdi tanpınarın huzur adlı romanını kesinlikle okumamız gerekiyor bunu bana hocalarım tavsiye etmişti bende sizlerle paylaşıyorum arkadaşlar:)

KatreiAsk

Özel Üye
Bir öneri de benden gelsin ;
Türkçeyi çok iyi kullanabilmemiz gerekiyor.Açıkçası iyi bir edebiyatçı bu konuda titiz davranandır.Konuşurken yabancı kelimelerle cümle kurmayalım ve yazarken de türkçe yazalım.
;)

merd

Yeni Üye
İyi bir adebiyatçı olmak için ilk önce yazı yazmasını öğrenmek gerekir.Sonra sana ne ders gösteriliyorsa bir kere onları bilmen gerekir.Gidip yüzlerce kitap okuyan iyi bir adebiyatçı olmuştur diye bir şey yok dersleri bilin odun değilsiniz ya illaki bir şey dürter merak edersiniz gerisini siz isteseniz de istemezseniz de yaparsınız tefferruata şimdiden takılmayın adebiyat böyle bir şey.

ECRİN90

Özel Üye
Eskiyi ve yeniyi iyi kavrayan, okuduğunu anlamlandırıp yorumlayan, araştıran ve öğrenmeyi seven biri olmalı edebiyatçı.. Şiir,roman,tiyatro,makale,anı... edebiyatın her türünü özümsemeli ;)

göktuğun

Yeni Üye
Edebiyat önce milli olduğu için milli şuur ile alakalıdır.Milli şuuru yüksek olmayan ve Türklük gururunu baş umde yapmayan bir edebiyatçı olmamalıdır.Türk Edebiyatı da ancak Türk tarihi denilen o kahramanlık,yiğitlik ve şecaat şiirinin iyi bilinmesi demektir.

Bu bakımdan ben edebiyatı milli cepheden görüyor ve tarihle bir tutuyorum.Önce milletimizin kullandığı bütün alfabeleri bilmek ve yazım hususlarını ayrıntılı öğrenmek en temel bir konudur.Ayrıca Türkçeyi diğer dillerden ayıran morfolojik yönleri de bir çırpıda bilmek lazım gelir.

kevin_norton

Yeni Üye
okumak okumak hiç yımdan yorulmadan okumak.okumak dedimse bilgisayardan değil.özellikle kitabtan .devamlı.bayılıncaya kadar okursan bir numaralı edebiyatcı olursun.okumak okadar çok zevkli ki. insanın ciğerlerinden pişmiş ciğer kokusu geliyor.ben eskiden çok pis okurdum 48 saat bazen kafamı kaldırmadan 700 sayfalık bir kitabı.roman değil. ağır edebiyat kitabını bitirirdim. Ahhh eski günler .yaşalnıyormuyum ne. eski günlrdeki gibi yapmak isterdim. arkadaşlar bakın size bir teklif.gidelim 1 ay Türk dili ve edebiyatı kitabı okuyalım dağda kamp yaparak ne dersiniz. şimdi birden akılma geldi.

eylülbalım

Yeni Üye
Edebiyat önce milli olduğu için milli şuur ile alakalıdır.Milli şuuru yüksek olmayan ve Türklük gururunu baş umde yapmayan bir edebiyatçı olmamalıdır.Türk Edebiyatı da ancak Türk tarihi denilen o kahramanlık,yiğitlik ve şecaat şiirinin iyi bilinmesi demektir.

Bu bakımdan ben edebiyatı milli cepheden görüyor ve tarihle bir tutuyorum.Önce milletimizin kullandığı bütün alfabeleri bilmek ve yazım hususlarını ayrıntılı öğrenmek en temel bir konudur.Ayrıca Türkçeyi diğer dillerden ayıran morfolojik yönleri de bir çırpıda bilmek lazım gelir.
cok guzel acıklamıssın arkadasım tebrık edıyorum senii ;)

benım eşimin hala kızı edebıyat ogretmenı arkadaşlar bana mazmunları-klasıklerı- iyi kavramak gerekir demişti.Bunun dısında şair ve yazarların hayatlarını bılmek de onemlı hangı donemde ne sartlarda hangı ruh halıyle yazılmıs eserler oldugunu okuyunca zorlanmadan yorumlayabılmelı.Bunun ıcın de mazmunların ozellıkle ıyı anlasılması gerekır.Bu edebıyat dedıgımız sey cok geniş bir yelpaze aslında su veya bu dıye nıcelemek cok yanlıs olur.Edebıyatla ılgılı herseye hakım olmak gerek bu da yıllara yayılan bısey olacaktır.Hepımıze kolay gelsın :)

ECRİN90

Özel Üye

Haklısın ancak edebiyat kavramını sadece kendi sınırlarımız içinde görmeyelim. Bu kavram oldukça geniş bi yeLpaze :rolleyes: Diğer milletlerin de edebiyatını kavramak ve klasiklerini tanımak da önemli ;)

eylülbalım

Yeni Üye
arkadaşlar başlıkta yanlış yazılan adebiyatçı kelımesını duzeltelım dıger bolumun arkadasları bunlar nasıl edebıyat ogrencısı demesınler bıze =) kım duzenleyebılıyorsa rıca ederım duzenlesın

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
İyi bir edebiyatçı olmak, çok okumalı sürekli kendini güncel tutmak lazım.

suhedaa

Yeni Üye
arkadaşlar başlıkta yanlış yazılan adebiyatçı kelımesını duzeltelım dıger bolumun arkadasları bunlar nasıl edebıyat ogrencısı demesınler bıze =) kım duzenleyebılıyorsa rıca ederım duzenlesın
teşekkür ederm ilginiz ve dikkatiniz için hemen düzelttim :)

eylülbalım

Yeni Üye
teşekkür ederm ilginiz ve dikkatiniz için hemen düzelttim :)
rica ederım canım :) bız butun gıbı davranmalıyız senın hatan benım hatam da olabılırdı bırbırımızın ayıbını ortmek hem sevaptır :) hem de acıkogretımın ılk edebıyat ogrencılerı olarak bırcok tartısmanın karsısında tek vucut olmalıyız degıl mı?

suhedaa

Yeni Üye
rica ederım canım :) bız butun gıbı davranmalıyız senın hatan benım hatam da olabılırdı bırbırımızın ayıbını ortmek hem sevaptır :) hem de acıkogretımın ılk edebıyat ogrencılerı olarak bırcok tartısmanın karsısında tek vucut olmalıyız degıl mı?
evet öyle bu kadar karşı çıkan var bize onların karsısında tek vücut olmalıyız;)

göktuğun

Yeni Üye
Değerli arkadaşlar hepimiz iyi biliyoruz ki bizim divan şairleri önce Türkçe"yi sonra da otantik bir içgüdüyle Arapça ve Farsçayı öğrendiler.Fakat şiirlerinde esas olarak Türkçe grameri hükmünü yürütüyordu ve bu,kelime kök bakımından hangi dilden gelirse gelsin cümleyi Türkçeleştiriyordu.

Bazen bir yığın Arapça kelimeden oluşan cümlenin sonuna gelen Türkçe bir ek olayı bitiriyordu.Bu milli bir duruştur ve Divan Edebiyatı o sebeple ki millidir.

Batı klasikleri ise bize hiçbir milli zevk veremez.Ancak dil bakımından çeviri,teknik bir fayda sağlar.100"ün üstünde batı klasiği okudum.Hiçbirinde ürpermedim.

Fakat Nihal Atsız Beyin Deli Kurt romanındaki meçhul Osmanlı Prensi hala aklımdadır.Ömer Seyfettin"in Başını Vermeyen Şehit"indeki Kuru Kadı"yı kim olsa unutmaz.

edebiy@tçı

Yeni Üye
arkadaşlar size katılıyorum iyi bir edebiyatçı akıcı konuşmasıyla duruşuyla kendini sürekli geliştirmesiyle mütevazılığıyla olunur biz bunu layıkıyla yerine getireceğiz ALLAH'ın izniyle inşallah hiç şüpheniz olmasın:):)

kevin_norton

Yeni Üye
Birde kibar ve etkili konuşmasıyla.Tabii ki önemli olan etkili ve akıcı konuşabilmek.

bynefretimm

Yeni Üye
etkili akıcı ve kelime hazinesi zengin olmalı buda kitap okumak ile olur ...

kevin_norton

Yeni Üye
etkili akıcı ve kelime hazinesi zengin olmalı buda kitap okumak ile olur ...
Evet iş dönüp dolaşıp kitab okumaya geliyor. Her şeyin başı okumak. Kitap okumak çok zevkli. Hele ağır edebi eserleri çok severim.Ağır edebi eserler bir süre sonra uykunuzu getiriyor.Beyne ninin gibi hoş geldiği için uykunuz geliyor.Size de tavsiye ederim ruhunuz çoookkk hafifliyor. Tatlı bir uykuya dalıyorsunuz.Tabii ki herzaman uyunmaz.

Ama arada bir iyi oluyor.Mesala ben kendimi alıştırdım24 saat hiç durmadan bir kitabı okuyabiliyorum.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz