Su içmek için susamayı beklemeyin

Hazır-Cevap

Özel Üye
Yaz aylarında aşırı terleme nedeniyle kişilerde sıvı ve mineral eksikliği oluşabileceği için sıvı tüketimine önem verilmeli.

Yaz aylarında da diğer dönemlerdeki gibi yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesini öneren Acıbadem Adana Hastanesi Diyetisyeni Fadime Özgök, sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için hazır meyve suları, gazozlu ve kolalı içecekler yerine su, taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları ile yapılmış kompostoların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Özgök, “Yaz aylarında giderek ısınan havanın etkisi ile oluşan terleme sonrası artan sıvı ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu su içmektir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Bu nedenle günde en az 2- 2.5 litre su içmeye dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çocuklar, hamileler, yaşlılar ve sporcular aşırı su kaybettiklerinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler” dedi.

Kişinin bir hastalığı yok ise enerji ihtiyacını mevsim meyvelerinden karşılayabileceğini vurgulayan Fadime Özgök, öğün atlamamaya da özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Yaz aylarında yağlı, kızartılmış ve kavrulmuş besinler yerine fırınlanmış, ızgara veya haşlama besinlerin tercih edilmesi gerektiğini anlatan Özgök, şu önerilerde bulundu:
“Yağsız kırmızı et, haftada 1- 2 defa olmak üzere balık, tavuk gibi omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmek, aynı zamanda kalp sağlığı açısından da önemlidir. Ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir. Sütlü tatlılardan dondurma iyi bir tercih olmakla beraber riskli gıdalar arasında olduğundan iyi muhafaza edilmediğinde besin zehirlenmelerine sebep olabilir. Bu yüzden tüketilen dondurmanın güvenilir bir marka olmasına ve uygun muhafaza edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkan en önemli konulardan biri de gıda zehirlenmeleridir. Bu açıdan özellikle açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir.”

-Hürriyet-

seher

Özel Üye
ben düzenli olarak günde 2.5litre suyumu içerim helede bu sıcaklarda vücudun daha çok sıvıya ihtiyacı var. teşekkürler hazır cevap:)

AsenA_38

Yeni Üye
bende zorla iki litreye tamamlıyorum :D

Hazır-Cevap

Özel Üye
Bu aralar benimde 2yi buluyordur.İçin arkadaşlar bol bol sıvı tüketin bu sıcaklarda.
Rica ederim seher,fatma ;)

hayat42

Yeni Üye
Hiç içmesem aklıma gelmiyor :p :D
maaşallah ben şişeyle dolaşırım yaz kış faketmez gece uykumun arasında bile uyanır su içerim sabaha kadar 1.5 litre bitiririm akşama kadarı içtiyim suyu hiç düşünmeyin 3 litreyi geçer çok susuyan biriyim çünkü :) benim için yok problem su arkadaşım oldu

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
pc başında yaınmda mutlaka 0.5 litre su bulunur 2 defa içerim banko etti 1 litre. Eee maçlardan sonra içerim bir sürahi, sonra yatmadan önce su içerim. böyle gider. Yani su içerim

Hazır-Cevap

Özel Üye
pc başında yaınmda mutlaka 0.5 litre su bulunur 2 defa içerim banko etti 1 litre. Eee maçlardan sonra içerim bir sürahi, sonra yatmadan önce su içerim. böyle gider. Yani su içerim

Günün çoğu zamanını su içerek geçiriyorsun,buda güzel tabi :rolleyes:

hayat42

Yeni Üye
iş yerine 19 ltrelik damacana su aldırıyom 1 hafta olmadan bitiyor adamlar bıktı bana su almaktan bazen tatlı sudan doldurup getiriyorlar :)

hayat42

Yeni Üye
evet güzel acı su hayatta içmem çarşıda bile bakkaldan aldımmı akşama kadar suya para veriyorum bende tatlı suyu buldummu hemen dolduruyorum:)

DAMLA^^

Yeni Üye
sağlık şakaya gelmez..bende suyu çok tüketiyorum yaz kış suya düşkünüm çok şükür suyla aram iyi ama çevremde görüyorum hemen hemen hiç tüketmeyenleri o da kötü..tabi aşırısı olmamak şartıyla bide bizim buraların suyu doğal ve tadı çok güzel biz damacanları hiç almıyoruzgerek yok çünkü bu yöndende çok şanslıyız...bilgiend,irme için tşk.ler...

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
bugün beni bi bankta oturmuş görürseniz bilin ki susamayı biliyorum:p:p:p zorlada su içmek eziyet gibi bişey ya ii ce susayıp kana kana içmek daha güzel:p su içiyorum tabiki ama vücudun su ihtiyacını karşılayabileceği şeylerden daha çok içiyorum.
teşekkür ettim cvbı süper;)

AsenA_38

Yeni Üye
bişey sorucam ya acı su ne :S yani acı su dediğiniz ne ?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz