6 tane tarım lisesi açılacak

By_tr

Özel Üye
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, tarım alanında çağın gerektirdiği niteliklere sahip bireylere duyulan ihtiyaç nedeniyle, bu alanda 6 okulun daha açılacağını söyledi.

"Tarım Teknik Liseleri, Tarım Teknolojileri, Hayvan Sağlığı, Laboratuvar Hizmetleri Alanlarında Sektörle İşbirliği Çalıştayı", Ankara'da yapılıyor. Çalıştayın açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, tarımda ürün verimliliği, hizmet kalitesinin artırılması, çevre ve halk sağlığının korunması, tarımsal işletmelerin rekabet güçlerinin artırılması konularında 'Tarım Meslek Liseleri'ne büyük görev düştüğüne dikkat çekti.

Çubukçu, mevcut 14 tarım meslek lisesinin bulunduğunu, bu liselerin makine ve cihazlarının yeni teknolojiler ile desteklenmesi için 2 milyon Euro'luk ihale sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Çubukçu, tarım alanında çağın gerektirdiği niteliklere sahip bireylere duyulan ihtiyaç nedeniyle, bu alanda 6 okulun daha açılacağını söyledi.

TÜRKİYE, DÜNYANIN 8.BÜYÜK TARIM EKONOMİSİ

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise Türkiye'nin dünyanın 8. büyük tarımsal ekonomik gücü olduğuna dikkat çekti.

Her yıl 11.5 milyar dolarlık gıda maddesi ve tarım ürünü ihraç edildiğini söyleyen Eker, "Tarım, Türkiye'nin çok önemli bir sektörü. Çalışan her 100 kişiden 25'i tarım sektöründe çalışıyor. Bilgi ve teknolojiyi bu sektörde de kullanmak zorundayız." şeklinde konuştu.

Eker, tarımda verimlilik ile ilgili sorunların tarım meslek liselerinde yetişen kişilerin sahaya aktaracağı bilgiler ile çözüleceğine inandığını kaydetti

By_tr

Özel Üye
ben teşekkür ederim arkadaşlar
dediğiniz gibi inşallah gereken eğitim verilir öğrencilere

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716